İşsizleri soluksuz bırakan kura heyecanı

Milli Eğitim’in TYP kapsamında işe alacağı 635 kişi bugün yapılan ve büyük heyecana sahne olan kura çekimi ile belirlendi.

Kurayı kazanan 635 genç işsiz, ekmek kapısı bulmuş olmanın büyük mutluluğunu, onların 8 katına ulaşan sayıdaki 5 bin 180 genç işsiz ise besledikleri umudun boşa çıkmasının yarattığı büyük hayal kırıklığını yaşayarak evlerine döndü.

Okullarda çalışmaya hak kazananlar, durumları araştırıldıktan sonra işbaşı yapacak. Araştırma sonucu olumsuz olanların yerine ise yedek listeden atama yapılacak.

 

Kastamonu’daki devlet okullarında bakım, onarım ve temizlik işleri ile güvenlik hizmetinde çalıştırılmak üzere Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında işe alınacak 635 kişi bugün noter huzurunda çekilen kurayla belirlendi.

İl genelinden 5 bin 815 kişinin başvuruda bulunduğu işler için kura çekilişi iki aşamada gerçekleştirildi.  Sabahtan yapılan kura çekilişinde işe alınacak temizlik görevlileri, öğleden sonra yapılan çekilişte ise işe alınacak güvenlik görevlileri belirlendi.

Milli Eğitim Müdürlüğü ile İŞ-KUR arasında imzalanan protokol çerçevesinde Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında işe alınacak isimlerden biri olmak isteyen başvuru sahibi işsiz vatandaşlar sabahın erken saatlerinden itibaren Atatürk Spor Salonu’na akın etti.

TYP kapsamında il genelinde okullara 500 temizlik görevlisi alındı. Bu sayının 202’si merkez ilçedeki okullarda istihdam edilecek. Yine il genelinde toplam 135 güvenlik görevlisini alımı yapıldı. Bunların da 48’i merkez ilçede istihdam edilirken, 36 kişi ise vardiyalı olarak pansiyonlarda görev alacak.

Atatürk Spor Salonu’ndaki kura çekilişi  Kastamonu 3. Noteri huzurunda yapıldı ve işe girmeye hak kazananlarla yedeklerin isimleri belirlendi.

Kurayla ilgili açıklamada bulunan İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Yaşar Dolapcı, şunları söyledi:

“Temizlikte, merkez ilçe okullarında çalışmak için 2 bin 402 kişi başvuru yaptı. Merkez ilçedeki okullara 202 kişi alınacak. Kura çekilişi 3. Noter huzurunda yapılıyor. Kura sonrası okullarda çalışmaya hak kazananların durumları araştırılacak ve işbaşı yapacaklar. Güvenlik görevliliği için ise il genelinde 600 civarı bir başvuru var. İlçelerin güvenlik protokolü de Merkez ilçeden yapıldı. İl merkezinde 48 kişi gündüz, 36 kişi ise vardiyalı olarak çalıştırılacak. İlçelerle birlikte bu sayı 135’i bulacak.”