İstihdam seferberliğine start

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katılımıyla yapılan toplantı da duyuran ve 2019 İstihdam Seferberliği’nin iller bazında ilk startını veren illerden birisi Kastamonu oldu.
“Milli İstihdam Seferberliği” için dün Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası’nda (KATSO) tanıtım toplantısı yapıldı.
İstihdam Seferberliği 2019 tanıtım toplantısına, Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası (KATSO) Başkanı Oğuz Fındıkoğlu, İŞ-KUR İl Müdürü Dilek Şehnaz Aşıcı ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürü Zafer Şimşek ve diğer görevlilerin katılımıyla, KATSO Başkanı Fındıkoğlu’nun ev sahipliğinde yapıldı.

Teşvik paketinin sloganı ise “Burası Türkiye Burada İş Var”, “Burası Kastamonu Burada İş Var” oldu.

İstihdam Seferberliği 2019 tanıtımı ile ilgili sunum ve açıklamayı KATSO Genel Sekreter Yardımcısı Adil Levent Baş yaptı.

Oğuz Fındıkoğlu

Programın açılış konuşmasını yapan KATSO Başkanı Oğuz Fındıkoğlu yaptığı konuşmada, “Program açıklandı. İnşallah hayırlı neticeler alacağız. Devletimiz ve TOBB’un ortak çalışması sonucunda, ilk üç ay sigorta ve asgari ücreti Devletimiz ödeyecek, akabinde 9 ay da sigortası ödenmiş olacak. İşverenlerimiz ve çalışanlarımız açısından ciddi anlamda iyi bir fırsat diye düşünüyorum.” dedi.

Zafer Şimşek

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürü Zafer Şimşek de, “Şu anda 18 farklı teşvik paketimiz mevcut. Bu da demektir ki, hemen hemen her konuyla ilgili bir teşvik paketi hazırlanmış. İsterim ki her işverenimiz bu teşviklerden yararlansın. Her işverenimiz için bir teşvik mevcut. Bazı rakamlar da vermek isterim. 2002 yılından itibaren Kastamonu’da 21 bin 111 işyeri teşvikten yararlanmış, 281 bin 381 sigortalı teşvikten yararlanmış, 435 Milyon 989 Bin 799 TL ise teşvik ödemesi yapılmış. 2019 Ocak ayında ise Kastamonu’da 7 bin 157 işyeri, 36 bin 21 sigortalı teşvikten yararlanmış ve 3 Milyon 150 Bin 332 TL’de teşvik ödemesi yapılmış. Bu rakamların daha da iyi olması için çalışıyoruz. Her işyerimiz, kendine uygun teşviklerden yararlanabilir. En güzel şekilde hizmete her zaman hazırız. Kastamonu halkı, en güzel şekilde Devlet teşviklerinden yararlansın istiyoruz”diye konuştu.

Dilek Şehnaz Aşıcı

Son konuşmayı yapan İŞ-KUR İl Müdürü Dilek Şehnaz Aşıcı da, “Öncelikle İstihdam Seferberliği 2019, ilimize ve ülkemize hayırlı olsun. Sayın Cumhurbaşkanımız 2011 yılında milli istihdam seferberliğinin startını vermişti. 2017 yılı itibariyle de 1,5 milyon istihdam sağlamıştık. Tabi burada Bakanlık olarak en büyük paydaşımız Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği idi. Bu anlamda Rifat Hisarcıklıoğlu’da dirsek temasıyla çalıştığımız bir başkanımız. 2017 yılının birinci istihdam seferberliğinin ardından, 2017 yılı sonunda da Sayın Cumhurbaşkanımızın açıklamasıyla ikinci faza başlamıştık. 2018 yılında da bununla devam ettik. Bugün de buradan 2019 İstihdam Seferberliği’ne bismillah dedik. Sahadayız, sahaya indik. Bundan sonra bireysel olarak bizler sahada işverenlerimizin yanında olacağız. 7/24 biz bu konuları anlatmaya, sizlere aktarmaya hazırız. İş ve Meslek Danışmanı sayımız şu anda 12… Bu 12 arkadaşımız da şu anda sahada çalışıyor. Sanıyorum, İstihdam Seferberliği’ni iller bazında başlatan ilk illerden birisi oluyoruz. Bu nedenle Sayın başkana da teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Cengiz MUHZİROĞLU

——————–

İstihdam Seferberliği 2019
Kapsamında Uygulanan Teşvikler
1- Yeni İstihdama Ücret Desteği (3 ay) (Mayıs 2019’a kadar)
2- Yeni İstihdamın SGK Primine, Vergisine Destek (en az 12 ay)
3- Kısa Çalışma Ödeneği
4- Asgari Ücret Desteği
5- Düzenli Ödemeye Devamlı Destek
6- Kalkınmaya İlave Destek
7- Önce İşbaşı Eğitim, Sonra İstihdam Desteği
8- İhtiyacınıza Uygun, Nitelikli İşgücü Eğitimine Tam Destek

——————–