“İstiklal Yolu, Kurtuluş Savaşı’nın can damarıdır”

Kastamonu Valisi Avni Çakır, Kurtuluş Savaşı'nda İnebolu Limanı'na gelen silah ve cephanenin Anadolu'ya sevk edildiği güzergahta düzenlenen "Atatürk ve İstiklal Yolu Yürüyüşü"nün açılış törenine katılarak konuşma yaptı. ( Özgür Alantor - Anadolu Ajansı )

Vali Avni Çakır, İnebolu’daki programda yaptığı konuşmada, şehitler diyarı olarak tanımladığı ilimizde, İstiklal Yolu’nun Kurtuluş Savaşı’nın can damarı olduğunu söyledi.

Vali Avni Çakır, konuşmasında şunları ifade etti:

“Şehitler diyarı Kastamonu’muzda, Kurtuluş savaşı ve İstiklal yolunun can damarı, kahramanlar diyarı İnebolu’dan herkesi selamlıyorum. Anadolu’nun tarih hazinesi şehirlerinden Kastamonu, fethedildiğinden günümüze kadar düşman işgaline uğramamıştır. Alp eren ruhu bu kadim şehrin her köşesine damga vurmuştur. Bu ruh bir taraftan Atabeygazi Camii, Yılanlı Külliyesi, Mahmutbey Camii gibi onlarca yapıyı şekillendirirken, diğer taraftan 1. Dünya Savaşı’nda, Çanakkale’de ve Kurtuluş Savaşı’nda ismi bilinen ve bilinmeyen kahramanlarımızı tarih sahnesine çıkarmıştır. Bu kahramanlarımızın hikayelerinin en önemli şahidi ise İstiklal Yolu’dur. Kurtuluş savaşında İstanbul’dan İnebolu limanına getirilen silah ve cephane, bu ilçemizden elden ele kadın, çocuk ve yaşlılarımızın omuzlarında, kağnı ve at arabalarıyla Küre, Seydiler, Kastamonu, Çankırı güzergahından Ankara’ya Kuvay-ı Milli’ye güçlerine ulaştırılmış, İnebolu ve Kastamonu halkı Türk İstiklal mücadelesinde çok önemli bir görevi ifa etmiştir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Gözüm Sakarya’da Dumlupınar’da, Kulağım İnebolu’da” sözü bu güzergahın önemini ortaya koymaktadır. Milli mücadelede İnebolu’nun önemi düşmanın dikkatini çekmiş ve Yunan donanmasına ait iki gemi 9 Haziran 1921 günü İnebolu limanını bombalamış. Ancak karşılaştıkları güçlü savunma karşısında karaya çıkamadan geri dönmüşlerdir.  Bu nedenle her yıl 9 Haziran tarihi İnebolu’da Şeref ve Kahramanlık Günü olarak kutlanmaktadır. Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından İnebolu mavnacılar locası şahsında tüm İnebolu halkına verilen İstiklal Madalyası, vatan müdafaasında gösterdikleri destansı kahramanlığın bir nişanesi, İstiklal Madalyalı tek ilçe olması da ayrıca bir onur vesilesidir. Kurtuluş Savaşı’nda stratejik bir öneme haiz olan İnebolu-Kastamonu-Çankırı-Ankara güzergahı bilindiği üzere İstiklal Yolu olarak ifade edilmektedir. Gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla her yıl İnebolu – Kastamonu arasındaki 95 kilometrelik mesafe, ilimiz ve ülkemizin bir çok bölgesinden gelen vatandaşlarla birlikte yoğun bir katılımla Atatürk ve İstiklal Yolu Yürüyüşü adı altında yürünmektedir. Bu yürüyüş Milli mücadele sırasında hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan Şehit Şerife Bacıların, Halime Çavuşların, Hamamcı Kadı Salih Reislerin aziz hatıralarını Kastamonu olarak yad etmemize vesile olmaktadır. Atatürk ve İstiklal Yolu Yürüyüşü’nün bu yıldan itibaren Gençlik ve Spor Bakanlığı himayelerine alınmış olması, İstiklal Yolu ruhunun gençlerimize aktarılması açısından son derece önemlidir. Gerek bu konulardaki yardımlar ve ilimize kazandırılan yatırımlardan ötürü Sayın Bakanımıza şükranlarımızı sunuyoruz. Bu vesileyle canları pahasına bağımsızlığımıza göz dikenlere karşı kahramanca mücadele vererek, devletimiz, vatanımız, bayrağımız ve istiklalimiz uğruna can vererek şahadet şerbeti içen, bizlere bu cennet vatanı emanet eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, aziz şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden kahraman gazilerimizi minnetle anıyorum.”