İstiklal Yolu teşekkür töreni

Kastamonulular Dayanışma Derneği (Kas-Der) tarafından İstanbul’da düzenlenen 13. Kastamonu Tanıtım Günlerinde teşekkür töreni düzenlendi. Tören kapsamında katılımcı belediye başkanlarına İstiklal Yolu’nu simgeleyen tablolar takdim edildi.

Kas-Der Genel Başkanı Remzi Şen törende yaptığı konuşmadaaçılış seremonisinde Kastamonu’ya gazilik unvanının verilmesini talep ettiğini anımsatırken bu konuda Kastamonu merkez ve ilçe belediyelerinin de destek vermesi talebinde bulundu.

Kastamonu Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu da İstanbul Kastamonu Günleri’nin başarılı bir organizasyon olduğuna değinerek “Kadim ve köklü bir şehiriz sınırlarımız İstanbul Üsküdar’a kadar uzanıyor. Asıl buraya gelenler hoş geldi, bizim kökümüz buradan itibaren Kastamonu’ya uzanıyor. Kastamonu tanıtım günlerinin çok büyük önemi var. Kastamonu en eski göç veren illerden bir tanesi, burada doğup büyüyenler artık İstanbullu oldular. İstanbullu oldukları için de memleket bağları dünya meşgalesi git gide azalmaya başladı.  Onun için onlar çok sık gelemiyorlar.  Artık geleneksel hale gelen Kastamonu tanıtım günleri sayesinde memleket havasını alıyorlar, memleket ürünlerini tadıyorlar. Genç arkadaşlara özellikle söylemek istediğim bir şey var; Kastamonu sadece atalarınızın doğduğu yer değildir.  Kastamonu sadece Kastamonu değildir.  Kastamonu, Türkiye’nin kendisidir.  Biz Osmanlı döneminden itibaren cumhuriyetin kurulduğu dönemde de İstiklal Mücadelesine ön ayak olmuş bir iliz.  Kadim şehirlerden bir tanesiyiz.  Onun için kökümüz çok derin. Kastamonulu olmak bir ayrıcalık çünkü bu memlekette eğer rahat nefes alabiliyorsak hiç işgal görmediği halde en fazla şehit veren il olmamızdolayısıyla. Toprağının her karışında Kastamonu’nun da emeği var, kanı var, canı var.   Kastamonu’nun kıymetini bilmemiz lazım. İstanbul’da yaşayan sadece Kastamonulular için söylemiyorum, diğer illerden gelen İstanbul’da yaşayan bütün İstanbullulara sesleniyorum; Kastamonu’yu en azından bir parça tanımak için gelsinlerİstanbul Kastamonu Tanıtım Günlerinin havasını solusunlar istiyorum. Kastamonululardan da özel bir isteğim var; çevresindeki yakınlarını memleketin yöresel ürünlerini ve kültürünü tanıtmaları için İstanbul Kastamonu Günlerine davet etsinler.  Emeği geçen herkese ve katılımcılara teşekkür ediyoruz. İnşallah çok daha güzelini birlikte olduğumuz sürece yapacağız.” dedi.

Açılış konuşmaları sonrası törende Kastamonu Belediye Başkanı’na -Kas-Der Genel Başkanı Remzi Şen, Ağlı Belediye Başkanı Şahin Çolak’a- Kas-Der Genel Başkan Yardımcısı İsmet Çetinkaya,  Araç Belediye Başkanı Satılmış Sarıkaya’ya Kas-Der Genel Merkez YKÜ Ercan Ersoy, Çatalzeytin Belediye Başkanı Ahmet Demir’e – Kas-Der Sancaktepe Şube Başkanı Rahmi Demir, Daday Belediye Başkanı Hasan Fehmi Taş’a – Kas-Der Güngören Şube Başkanı Murat Kabaoğlu, Devrekani Belediye Başkanı Engin Altıkulaç’a- Kas-Der Genel Başkan Yardımcısı Orhan Ortakçı, Hanönü Belediye Başkanı Serkan Uçar’a – Kas-Der Genel Sekreteri Murat Bal, İhsangazi Belediye Başkanı Hayati Sağlık’a- Kas-Der Genel Başkan Vekili Orçun Şekercioğlu,  Küre Belediye Başkanı Salih Turan’a – Kas-Der Genel Başkan Yardımcısı Kubilay Salihvatandaş, Pınarbaşı Belediye Başkanı Şenol Yaşar’a Kas-Der Genel Merkez YKÜ Şahin Özdemir,  Seydiler Belediye Başkanı Mehmet Erdoğan’a – Adalar Kaymakamı Mustafa Ayhan,  Şenpazar Belediye Başkanı Cem Çınar’a – Kas-Der Genel Başkan Yardımcısı Şerafettin Ay, Taşköprü Belediye Başkanı Abdullah Çatal’a – Kas-Der Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Uygun, Tosya Belediye Başkanı Volkan Kavaklıgil’e- Kas-Der Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Çamur,  Cide Belediye Başkanı Mehmet Eşref Mutlu adına temsilcisine– Kas-Der Genel Merkez YKÜ Necati Gürsu, Doğanyurt Belediye Başkanı Ahmet Kaya adına temsilcisine – Kas-Der Genel Başkan Yardımcısı Kemal Turgut, İnebolu Belediye Başkanı M. Huner Özay adına temsilcisine – Kas-Der Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Yüksel İstiklal Yolu’nu simgeleyen tablo takdim etti.