‘İstikrar Kalkanı’na Baltacı’dan salvo

“Hisarcıklıoğlu’nun yüzünü güldürdü”

CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı,iktidarın açıkladığı ‘Ekonomik İstikrar Kalkanı’ paketinin işçiyi, esnafı, çiftçiyi ve yoksulu korumadığını söyledi ve “AKP iktidarının açıkladığı program sadece Rıfat Hisarcıklıoğlu’nun yüzünü güldürmüştür” ifadesini kullandı.

 “Destek değil eziyet paketi”

Halkbank’ın destek paketi için ‘Bunun adı destek paketi değil, olsa olsa eziyet paketidir’ diyen Baltacı, esnafın istenilen şartları sağlamasının mümkün olmadığını söyledi ve “Sicil affı getirilerek esnafın krediye kolay ulaşabilmesinin yolu açılmalı, en az 1 yıl geri ödemesiz sıfır faizle kredi imkanı sunulmalı, faaliyetleri geçici olarak durdurulan esnafın kira borcu, belirli bir süre Cumhurbaşkanı kararıyla yedek ödenekten karşılanmalıdır. Halkın bütçesi halk için harcanmalıdır” dedi.

CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla ilgili yaptığı son değerlendirmede, yaşanan sürecin vatandaşı hem psikolojik hem de ekonomik olarak yıprattığınıifade etti.

Koronavirüs salgınında vaka sayısı ve can kaybının artarak devam ettiğini söyleyen Milletvekili Hasan Baltacı, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Koronavirüs salgınında maalesef vaka sayısı ve can kaybımız artarak devam ediyor. Aynı zamanda bu süreç her kesimi hem psikolojik hem de ekonomik olarak yıpratıyor. Var olan ekonomik kriz de hızla derinleşiyor. Bugünlerde en çok sağlık ve ekonomi politikalarında şeffaflığa, kapsayıcılığa ve güvene ihtiyacımız var. Ancak iktidarın ‘Ekonomik İstikrar Kalkanı’ paketi işçiyi, çiftçiyi, esnafı ve yoksulu korumuyor çünkü kapsayıcı değil. Çoğu Avrupa ülkesi halkı için çok ciddi bütçeler ayırırken, AKP iktidarının açıkladığı program sadece Rıfat Hisarcıklıoğlu’nun yüzünü güldürmüştür.

“EZİYET PAKETİ”

“Bunun en son örneği, Halkbank’ın esnaf destek paketidir. ‘Ayrımsız kredi veriyoruz’ açıklamasından sonra bankaya giden esnaf eli boş dönüyor. Çünkü istenilen şartları sağlamak zaten borç içindeki esnaf için mümkün değil. Kredi alabilmek için her şeyden önce kredi notunuzun yüksek olması lazım. Ayrıca Halkbank’tan, Kredi Kefalet Kooperatifi ve KOSGEB gibi kurumlardan son 5 yılda bu kapsamdaki bir destekten yararlanmamış olmanız lazım. Yetmiyor mali verilerinizin de istenilen şartları sağlaması lazım. Bir de üstüne aynı şartları sağlayan kefil bulmanız gerekiyor. Bunun adı destek paketi değil, olsa olsa eziyet paketidir.

“HALKIN BÜTÇESİ

HALK İÇİN

HARCANMALI”

“Halbuki devlet bugünler için vardır. Yapılması gereken çok basit…Ayrım gözetmeksizin,tamamı için sicil affı getirilerek esnafın krediye kolay ulaşabilmesinin yolu açılmalıdır. En az 1 yıl geri ödemesiz sıfır faizle kredi imkanı sunulmalı, faaliyetleri geçici olarak durdurulan esnafın kira borcu, belirli bir süre Cumhurbaşkanı kararıyla yedek ödenekten karşılanmalıdır. Halkın bütçesi halk için harcanmalıdır.”