İstinafta yeni umut

Adalet Bakanı Bozdağ, Türkiye genelinde şu anda 7 yerde adli ve idari istinaf mahkemelerinin bulunduğunu, adli istinaf mahkemesi sayısının 15’e yükseltilmesini hedeflediklerini açıkladı ve “2019’a geldiğimizde bütün istinaf mahkemelerini Türkiye’nin dört bir yanında faaliyete geçirmiş olacağız” dedi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, istinaf mahkemelerinin hukuk sistemi içerisinde çok önemli bir fonksiyonu yerine getireceğine yürekten inandığını belirterek, 2019’da bütün istinaf mahkemelerini Türkiye’nin dört bir yanında faaliyete geçirmiş olacaklarını kaydetti.
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Grand Ankara Otel’de düzenlenen İstinaf Mahkemeleri Değerlendirme Toplantısı’na katıldı. Burada yaptığı konuşmada Bozdağ, “Yargılamaların makul sürede sonuçlanması, adaletin doğru tecelli etmesi, istinaf mahkemelerinin faaliyet geçmesiyle daha üst düzeyde gerçekleşecektir.Çünkü ilk derece mahkemesinden gözden geçen, delilleri değerlendirilen doğrusu eğrisi tespit edilen hukuka uygun olduğuna karar verilen bir süreç var ve bu sürecin sonu bir karar ve gerekçeyle bağlanıyor” ifadelerini kullandı.
Bozdağ, konuşmasına şöyle devam etti:
“Daha sonra istinafa geldiği zaman bu sefer ayrı bir mahkeme. Heyetli bir mahkeme daha tecrübeli hakimlerden oluşan bir mahkeme bu kararı ele alacak ve değerlendirecektir. Sonuç bir karar verecektir. Bu neyi sağlayacak? Birinci derece mahkemede verilecek kararın eksiği varsa tamamlanmasını, yanlışı varsa düzeltilmesini ve yargılamanın da kısa süresinde sona erdirilmesini kararın adil ve doğru olmasını sağlayacak. Bu açıdan İstinaf mahkemelerinin hukuk sistemi içerisinde çok önemli bir fonksiyonu yerine getireceğine yürekten inanıyorum.”

Adalet bakanı Bozdağ, konuşmasında, Kastamonu’nun ilk etapta karşılanmayan beklentisi için yeni bir umut doğran açıklamalarda bulundu.

Türkiye genelinde 7 yerde adli ve idari istinaf mahkemelerinin bulunduğunu ve adli istinaf sayısının 15’e yükseltilmesini hedeflediklerini vurgulayan Bozdağ, “Önümüzdeki zaman dilimi içerisinde istinaf mahkemelerindeki iş yükünün ne kadar artacağını kestirebiliyoruz. Bu kestirme nedeniyle de önümüzdeki zaman içerisinde ya bazı yerlerde istinafın daire sayılarını artırma yoluna gideceğiz ya da yeni istinaf mahkemelerini faaliyete geçireceğiz. 2017 içerisinde adli istinaftan bazılarını, 2018’de de diğer bir kısmını faaliyete geçireceğiz. 2019’a geldiğimizde bütün istinaf mahkemelerini Türkiye’nin dört bir yanında faaliyete geçirmiş olacağız” şeklinde konuştu. İHA