İtfaiye teşkilatı 305 yaşında

*Kuzeykent’e itfaiye birimi kurulacak

  • İtfaiyeciler dün teşkilatlarının 305. yılında şehirde bando eşliğinde yürüdü, Atatürk anıtına çelenk sunduktan sonra da itfaiye araçlarına binerek sirenler eşliğinde şehirde tur attı. İtfaiye personelini ziyaret eden Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu da “İtfaiye birimimizi güçlendireceğiz. Tüm personelimize güveniyoruz. Kuzeykent’e de itfaiye birimi kazandırmak için çalışmamız olacak” dedi.

İtfaiye Teşkilatı’nın kuruluşunun 305. Yılı dolayısıyla Kastamonu Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü’ne bağlı itfaiyeciler dün ilk olarak Olukbaşı’ndan Cumhuriyet Meydanı’nda Belediye bandosu eşliğinde bir yürüyüş düzenledi. Atatürk Anıtı’na çelenk sunan itfaiye personeli ardından da itfaiye araçlarıyla birlikte sirenler eşliğinde şehirde tur attı. İtfaiye Müdürlüğü’nde düzenlenen programa ise Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu da katıldı.

Kastamonu İtfaiye Müdürü Mahir Sorgun, yaptığı yazılı açıklamada “İtfaiyeciler sürekli hazır vaziyete bulunarak, meslek yaşamları boyunca eğitim ve tatbikatlarla iç içedirler. İtfaiye teşkilatı mevcut kuruluşlarımızın içinde her zaman ortada olmayan ama en zor zamanlarda ilk aklımıza gelen kuruluştur. Dünyadaki en eski mesleklerden biridir. İtfaiye ile özdeş olan yangın ile mücadelenin 3 temel amacı vardır. Bunlar; hayat kurtarmak, mal kurtarmak ve çevreyi korumaktır. Son yıllarda araç gereç ve ekipmanlarımızı kullanarak hizmet kalitemizi önemli ölçüde arttırmış olup yerinde ve etkin mücadele ile çevre il ve ilçelerin de takdirlerini kazanmış bulunmaktayız. İlimizde başta olmak üzere yurdumuzun her yerinde meydana gelebilecek yangın patlama ve diğer felaketlerin olmamasını temenni ediyor bu kutsal meslek uğuruna hayatını hiçe sayarak alevlerin arasında şehit düşen itfaiyecilere Allah’tan rahmet diliyorum” ifadelerine yer verdi.

Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu da personelle tek tek tokalaştıktan sonra yaptığı açıklamada, “İtfaiye Müdürlüğümüz hizmet noktasında en önemli birimlerimizden bir tanesi. Geçen hafta yine bir yangına müdahalemiz oldu. İtfaiye müdürlüğümüzün ekipmanlarının güçlendirilmesi için de Belediyeler Birliği’nden ve  Çevre Şehircilik Bakanlığı’ndan bazı ihtiyaçlarımızı istedik. Daha güçlü bir itfaiyemiz olacak. Kuzeykent bölgesine de bir itfaiye biri kurmamız gerekecek. Ulaşım noktasında sıkıntılar yaşanıyor. Bunu da yapıp aşacağız. Biz itfaiye ekibimize her zaman güveniyoruz” diye konuştu.

 

Cengiz MUHZİROĞLU