İYİ Parti İl Başkanı İlhan Engin’den 130 bin oy iddiası

“3 milletvekilliği ve Belediye”

İYİ Parti İl Başkanı İlhan Engin ve Merkez İlçe Başkanı Özcan Büyükşen ile yönetimleri Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret edip, gazetecilere açıklamalarda bulunurken, Kastamonu’da 130 bin oy alarak, 3 milletvekilliğini ve Kastamonu Belediyesi’ni kazanacaklarını iddia etti.

“Türkiye parlamenter sisteme dönecek”

Engin, “İYİ Parti yüzde 20 oy alıp, meclisten milletvekili çıkarmak için kurulmadı. Mecliste 200 milletvekilimiz olsa, bu sistem devam ettikçe ne kıymeti olacak? İYİ Parti Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yüzde 50+1 alacak. Ondan sonra referandumla Türkiye parlamenter sisteme dönecek” dedi.

 

İYİ Parti İl Başkanı İlhan Engin ve Merkez İlçe Başkanı Özcan Büyükşen ile yönetimleri Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret edip, gazetecilere açıklamalarda bulundu.

İYİ Parti olarak 10 ilçede kuruluşlarının tamamladıklarını söyleyen Engin, şöyle konuştu:

“İYİ Parti Türkiye’deki siyasi ortamı değiştirdi. İYİ Parti yüzde 20 oy alıp, meclisten milletvekili çıkarmak için kurulmadı. Mecliste 200 milletvekilimiz olsa, bu sistem devam ettikçe ne kıymeti olacak? Hangi düşüncemizi yerine getirebileceğiz? Şu anda bir milletvekilinin bir muhtar kadar sözü dinlenmiyorken, meclise hiçbir kanun teklifi genel kurula indirgenmiyorken, her şey KHK ile gerçekleşiyorken ne kıymeti var? Bu sistem böyle devam ederse KHK’lar ferman olacak. O zaman milletvekiline kimse bir şey olacak. İYİ Parti Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yüzde 50+1 alacak. Ondan sonra referandumla Türkiye parlamenter sisteme dönecek. İktidarı hedefleyen bir partinin siyasette yer alması, en fazla iktidardaki partiyi rahatsız eder. Yanında birini daha rahatsız ediyor. ‘Partiyi kapatacaklar, sizi içeriye atacaklar’ diyorlar. Biz her şeyi göze alarak bu yola çıktık. Biz bu milletin tek umuduyuz. Bizim yaptığımız 57’nci Alaydaki askerlerin yaptığından daha zor bir şey değil. Her şeyi göze aldık. Kanuni gereklilikleri tamamladık. Seçime giriyoruz”

ÖZEL UĞURLU’NUN SİYESETE ETKİSİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Kastamonu gezisine de değinen Engin, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ne oldu bizim Uğurlu Hastanesi? İktidar partisinin her bir temsilcisi ilimize geldiğinde bir takım vaatler veriliyordu. Her il bir hizmet alıyor. Bizde vaat hizmeti alıyoruz. Her geldiklerinde vaat veriyorlardı, şimdi o da yok. Şeker Fabrikası elden gidiyor. Özel Uğurlu Hastanesi açılmadı. Özel Uğurlu, Kastamonu siyasetinin değişmesine neden oldu. Hastane binası içinde hiç oturulmadan çürümeye mahkum edildi. Açılamaz mı? Cumhurbaşkanı isterse açılır. Buna adım kadar eminim. Cumhurbaşkanı hukuki sorunları isterse çözer. Cumhurbaşkanlığı örtülü ödenekten bu hastane için ayrılacak bir para, çekirdek parası değil. Sadece afişlere milyonlar harcanıyor. İsterse yapar. AK Parti temsilcileri gidip isterse, yine yapar. Gidip istesinler ama istemiyorlar. Çünkü bu sistemde öyle bir şey yok. İsteyemiyorsun. Memleketine hizmet et. Cumhurbaşkanı isterse yapar. ama bunu ona söyleyecek biri lazım. Bu memleket size belediyeyi ve 3 milletvekilini verdi”

“SEÇİMİ KAYBETMEDİK, SEÇİMİ ÇALDIRDIK”

İYİ Parti İl Başkanı İlhan Engin, eski partisi MHP cenahından gelen eleştirilere yönelik de şöyle konuştu:

“2013 yılında atama ile il başkanı oldum. İl başkanı olduğumda 9 belediye başkan aday adayı vardı. Bu, partinin zenginliğini gösterse bile, başarısızlığa giden yolda ilk adımdır. Bir partide 9 aday olmaz bir aday olur. Geri kalanlar fiziki olarak yanında olsa da, onun ailesi bu durumu kaldıramaz. 120 oyla kaybettik. Bir seçimi kaybetmedik, seçimi çaldırdık. İlçe başkanı arkadaşımız o seçimlerde AK Parti üyesini sandık başına müşahit yapmış. Biz seçimi çaldırdık. İktidar partisinin vekilleri adliyede seçim kurulunun başında boza pişirirken, bizim vekilimiz bahçede duruyordu. 2014 yılında mahalli seçimlerinde 78 bin 500 oy aldık. 7 Haziran’da 60 bine, Kasım’da 43 bine düşürdüler. Allah’tan korkmuyorlarsa, kuldan utansınlar.”

“BAKAN DOĞRU SÖYLEMİŞ”

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba’nın, “15 yıl önceki Kastamonu ile şimdiki Kastamonu arasında çok fark var’ şeklindeki sözlerine değinen Engin; “Bakan doğru söylemiş. 15 yıl önceki Kastamonu ile şimdiki Kastamonu arasında çok fark var. O 15 yılında zaten 11 yılı MHP belediyesinde geçti. Biz zaten yapılan hizmete teşekkür ediyoruz. Beğenmediğimiz şeyi de iletiyoruz. 20 katlı binalara karşıyım. Deprem kuşağında yaşıyoruz. Benim yaptığım bina depremde yıkılmaz diyen duymadım. Bu durum beni endişelendiriyor” dedi.

130 BİN OY

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in AK Parti’ye geçeceği söylentilerine de değinen Engin,  “7 Haziran’da Bakanlık teklif edildiğinde niye geçmedi? O eleştiri yapanlar farklı düşüncedeki arkadaşlardır. Biz teşhisi yaptık. Tedavisi de mevcut. Her alanda alternatif programlarımız var. Teşhis doğru, tedavi yönetimi var ama bize ilaç parasını soruyorlar. Meral Akşener de ‘İlaç parası için çaldıklarınızı geri alacağız’ diyor. Son birkaç yıl içerisinde Türkler yurtdışından 20 milyar dolarlık gayrimenkul almış. Demek ki paralar başka yere gidiyor. İYİ Parti olarak Kastamonu’da 130 bin oy alarak, 3 milletvekilini ve Kastamonu Belediyesi’ni alıyoruz. Arkadaşlar şimdiden partimize gelsinler” şeklinde konuştu.

YEREL BASININ SORUNLARI

Ziyaret esnasında yerel basının sorunlarına da değinen İYİ Parti İl Başkanı İlhan Engin, görüşlerini şöyle dile getirdi:

“Aynı Şeker Fabrikalarını kapanacak hale getirdikleri gibi, yerel basını da kendi kendine kapanacak hale getirmeye çalışıyorlar. Yerel basını vatandaşın haber alma noktasındaki kılcal damarları düşünürsek, kılcal damarları kurutup, vatandaşların doğru haber alamaması, gerçekleri öğrenmemesi için çabalıyorlar. Çünkü yerel basın ulusal basından çok farklı. Arkadaşlar gerçekten görevlerini yapıyorlar. Biz basın mensuplarının görevini yapmasını istiyoruz. Gerekirse bizi de tenkit etsin. Tek kişinin iki dudağı arasında, sadece onun görüşlerinin yer aldığı, aykırı bir görüşe yer verilmeyecek bir sisteme doğru gidiyoruz. 2019 seçimlerde bu durum meşrulaşırsa, parlamenter sistemi geri getiremezsek, zaten o seçimlerde bize bir şey soran olmayacak. Basınında bir gücü kalmayacak. Şu anda bu yönde çalışmalar başlamış. Her türlü engel konuluyor. Şimdi yerel basından kadrosuna 2 personel daha katması isteniyor. Bunu istiyorsan, o 2 personelin parasını da sen öde ya da vergi indirimi uygula, sigortasını yap, maaşının yarısını öde. Bugün bir kere daha İYİ Parti’nin iyi ki kurulduğunu düşünüyorum.”