İYİ Parti’den meme kanserine karşı duyarlılık çağrısı

İYİ Parti İl Başkanlığı tarafından “Meme Kanseri Fardındalık Ayı” dolayısıyla yapılan basın açıklamasında, erken tanı ve sağlıklı yaşam kurallarına uyulmasının önemine dikkat çekildi, “Küresel düzeyde her yıl 12 milyondan fazla insanın kanser olduğu bir dönemde, sorumluluklarımızın bilincinde olarak kansere karşı hep birlikte mücadele etmeliyiz. Çünkü biz farkındayız, hep birlikte kanseri yeneceğiz” denildi.

 

 

İYİ Parti İl Başkanlığı Meme Kanseri Farkındalık Ayı kapsamında bir basın açıklaması yaptı.

Parti binasında yapılan basın açıklamasında İl Başkanı Mehmet Çıvgın, İl Kadın Kolları’ndan Sorumlu Başkan Yardımcısı Beyhan Demirkan Kellecioğlu, İl Gençlik Kolları’ndan Sorumlu Başkan Yardımcısı Havva Berna Berber, Toplumsal Politikalardan Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Ömer Faruk Livan hazır bulundu.

Toplumsal Politikalardan Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Ömer Faruk Livan’ın yaptığı açıklamada şöyle denildi:

“Her 5 kişiden birinin yaşamı boyunca kansere yakalandığı bir dünyada yaşıyoruz. Bu sebeple kansere karşı erken tanı ve sağlıklı yaşam kurallarına uyulması toplum için büyük önem taşımaktadır.

İçinde bulunduğumuz Ekim ayı, Türkiye’de ve Dünya’da meme kanserine dikkat çekmek ve erken teşhisin önemini hatırlatmak için farkındalık ayı olarak belirlenmiştir. Kanser türleri arasında en çok meme kanseri görülmektedir, bununla beraber en yüksek tedavi başarısı da meme kanserinde elde edilmektedir.

Her yıl 2,3 milyon kişiye meme kanseri tanısı konulmakta ve 685 bin kadın meme kanserinden yaşamını yitirmektedir. Her 8 kadından biri yaşam boyunca meme kanserine yakalanma riskine sahiptir. Bu sebeple meme kanseri ile ilgili bilgili ve bilinçli olmamız gerekmektedir.

Türkiye’de her 5 meme kanseri tanısı konulan kadınlardan biri 40 yaş altındadır. Özellikle genç nüfusun farkındalığının artırılması elzemdir. Erken tanıda hastaların yüzde 90’ı iyileşmektedir. 20-40 yaş arası olanların ayda bir kendi kendine kontrol yapmaları ve iki yılda bir meme muayenesi yaptırmaları, 40 yaş üzerindeki vatandaşlarımızın ise ayda bir kendi kendine kontrol yapmaları, yılda bir meme muayenesi yaptırmaları ve iki yılda bir mamografi çektirmeleri erken teşhis için çok önemlidir.

Tüm kanserlerde olduğu gibi, sağlıklı yaşam kurallarına uyarak kanseri engelleyebiliriz. Sigara kullanmamak, Akdeniz diyetiyle beslenmek, alkol kullanmamak, sağlıklı kiloda kalmak, annelerde 1,5 – 2 yıl emzirmek, haftada 150 dakika egzersiz yapmak gibi basit kurallarla neredeyse kanser türlerinin 3’te birine yakınını önleyebilme ihtimalimiz bulunmaktadır.

Küresel düzeyde her yıl 12 milyondan fazla insanın kanser olduğu bir dönemde, sorumluluklarımızın bilincinde olarak kansere karşı hep birlikte mücadele etmeliyiz. Çünkü biz farkındayız, hep birlikte kanseri yeneceğiz.”

Cengiz MUHZİROĞLU