Kablo hırsızlarına Jandarma tokadı

  • Kastamonu merkez, Küre ve Taşköprü ilçelerimiz ile Trabzon ve Sinop illerinde bulunan taş ocakları ile inşaat şantiyelerinden enerji ve kablo hırsızlığı olaylarına karışan 3 kişi, Trabzon’dan kiraladıkları araç ile ilimiz Jandarma ekipleri tarafından Sinop Ayancık’ta yakalandı. Şahıslardan ikisi tutuklanırken, biri ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Kastamonu merkez, Küre ve Taşköprü ilçelerinde taş ocakları ve inşaat şantiyelerinden çeşitli tarihlerde hırsızlık olaylarının meydana gelmesi üzerine Kastamonu il Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından titiz bir çalışma gerçekleştirildi.

Yapılan araştırmalar neticesinde geçmişte hırsızlık yaşanan bu yerlerde işçi olarak çalıştıkları belirlenen 3 kişinin, Trabzon’dan araç kiralayarak temin ettikleri çeşitli alet ve edavatlarla Trabzon, Sinop ve Kastamonu illerinde enerji ve nakil kablosu hırsızlıkları yaptıkları tespit edildi.

Şahısların şantiyelerde kullanılan makine ve cihazlara ait kıymetli kabloları çaldıkları ve yakarak içindeki bakır teli çıkartıp sattıkları belirlendi.

A.K., M.C. ve N.K.A. isimli şahıslar Kastamonu İl Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından Sinop Ayancık ilçesinde araçları ile birlikte yakalanarak Kastamonu’ya getirildi. Şahısların 3 şantiyeden 1055 kg bakır tel çalarak kilosu 27 TL’den 28 bin 485 TL’ye hurdacılara sattıkları belirlendi. Çalıntı bakırı satın alan şahıslar hakkında da yasal işlem başlatıldı.

Şüpheli şahıslardan A.K. ve M.K.A. sevk edildikleri adli makamlarca tutuklanarak Kastamonu Cezaevine konulurken, bir şahıs ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.