Kadife’nin yükü ağır

HAYATTA TEK SAHİP OLDUĞU 'KADİFE'SİYLE AİLESİNİ GEÇİNDİRİYOR KADİFE ADLI EŞEK 5 KİŞİLİK AİLENİN GEÇİM KAYNAĞI OLDU

Hanönülü Necati Özdemir, 5 kişilik ailesinin geçimini büyük ölçüde ‘Kadife’ isimli eşeğiyle sağlıyor.  

 

Aşağı Çakırçay köyü Karabük mahallesinde ikamet eden Necati Özdemir, Kadife isimli eşeğiyle, tüm köylünün işlerine koşuyor.

Eşeğiyle hem kendi işlerini hem de komşularının işlerini gören Necati Özdemir, eşeğine bağladığı kağnı aracıyla çiftçilikte kullanılan malzemelerini taşıyor. Eşeğiyle işlerini gören ve bu sayede para kazanan Necati Özdemir, bu sayede 3 çocuğu ve eşinin de geçimini sağlıyor.

45 yaşındaki Özdemir, “Ekmek parası için kim çağırırsa Kadife’yle birlikte  çalışmaya gidiyorum.. Üç çocuğum ve eşim var. Ailemi bu şekilde geçindirmeye çalışıyorum. 50 lira, 100 lira artık ne tutarsa kazanıp bunu eve getiriyorum” dedi.

1994 yılından beri bu şekilde hayat mücadelesi verdiğini söyleyen Özdemir, “Sağ olsun eş dost iş veriyor, beni idare ediyorlar. Ben de onların yanında çalışarak ailemi geçindiriyorum. Eşeğimin dışında köyde 15 tavuğum var, iki tane de ineğim var. İneklerin sütünü satıyoruz, tavukların da yumurtalarını satıyoruz, bunlarda geçimimize destek oluyor. Okula giden çocuğum var, onları da okutuyorum. Çocuğumun birisini de evlendirdim” diye konuştu.

Çakırçay Köyü Muhtarı Fahrettin Arukan ise şunları söyledi:

“Necati köyümüzün en garibanlarından. İstanbul’a gitti, orada işleri rast gitmeyince köye geri geldi. 1990’lı yıllardan beri bu tarafa bir merkep aldı, merkep ile vatandaşların işlerine gider, köylülerin, komşuların işlerine elinden geldiğince yardımcı olur. Onlar da 3-5 kuruş para verip Necati’ye yardımcı olur. Bu şekilde idare edip gidiyor. İki tane ineği var, 5-10 tane tavukları var. Necati, herkesin yardımına koşar. Elinden geldiği kadarıyla bizim olsun, köylülerin olsun yakın çevredeki komşuların da işlerine gider.. Kadifesi olmasa zaten işlerine göremez, felç olur. Tek geçim kaynağı Kadife sayılır.”

İHA

HAYATTA TEK SAHİP OLDUĞU ‘KADİFE’SİYLE AİLESİNİ GEÇİNDİRİYOR KADİFE ADLI EŞEK 5 KİŞİLİK AİLENİN GEÇİM KAYNAĞI OLDU