“Kapı” yangınına çözüm çağrısı

CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, “üreten Tosya demek, üreten Kastamonu, üreten Türkiye demektir” dedi ve Tosyalı kapı üreticilerinin KDV indirimi ile ilgili taleplerini Meclis’e taşıdı.

Tosya’da ekonomik krizin etkisiyle çok sayıda fabrikanın kapandığı, binlerce işçinin işsiz kaldığını belirten ve  bunlara yenilerinin eklenmemesi için mobilyada olduğu gibi ahşap imalat sektöründe de KDV’nin yüzde 8’e çekilmesi gerektiğini dile getiren Milletvekili Baltacı, iktidarı kapı üreticilerinin sesine kulak vermeye davet etti.

Birkaç yıl önce Tosya’da Türkiye kapı üretiminin yüzde 30’unun gerçekleştirildiğini, günde 12 bin kapı üretildiğini ve 15 ülkeye ihracat yapıldığını hatırlatan Milletvekili Baltacı, 2019 itibariyle bu rakamların gerilediğini ifade etti.

Sektörün nefes almaya ihtiyacı olduğunu vurgulayan Hasan Baltacı şunları söyledi:

“Bundan birkaç yıl önceTürkiye kapı üretiminin yüzde 30’unu gerçekleştiren,günde 12 bin kapı imal edipABD’den Gana’ya, Irak’tan Fas’a kadar 15 ülkeye ihracat yapanseçim bölgem Kastamonu’nun en büyük ilçesi Tosya’da; binlerce kişinin ekmek yediği bu sektör maalesef bugün can çekişmektedir.Ekonomik krizin derinden hissedildiği,kapanan fabrika ve atölyeler nedeniyle binlerceişçinin işsiz kaldığı Tosya’da, ahşap sanayicilerimiz ve marangozlarımızüretmekten vazgeçmek istemiyor. Bu nedenle;Mobilyada olduğu gibi ahşap imalat sektöründe de KDV’nin yüzde 8’e çekilmesiiflas eden fabrikalara yenilerinin eklenmemesi,sektörün nefes alabilmesi içinbir zorunluluk haline gelmiştir. Üreten Tosya demek, üreten Kastamonu, üreten Türkiye demektir!İktidar kapı üreticisinin sesine kulak tıkamaktan bir an önce vazgeçmelidir.”