“Kapılarımız tüm vatan evlatlarına açık”

“6 kriter”

Kısa sürede 51 ilde yönetim oluşturduklarını belirten  Memleket Partisi Kurucu İl Başkanı Mustafa Başesgioğlu. “Daha önce hangi partiye ve görüşe oy vermiş olurlarsa olsunlar, Memleket Partisi’nin kapıları tüm vatan evlatlarına açıktır” derken bu konuda 6 kriterleri olduğunu belirtti, “Tüm algıları yerle bir edeceğiz. Hiç kimseyi ötekileştirmeyeceğiz, ayrıştırmayacağız, kırmadan, dökmeden herkesi kucaklayacağız” dedi.

 

Muharrem İnce liderliğinde kurulan Memleket Partisinin Kurucu İl Başkanlığını üstlenen Mustafa Başesgioğlu, dün yönetim kurulu üyeleri ile birlikte düzenlediği basın toplantısında kamuoyuna partileriyle ilgili mesajlar verdi.

Kendi başkanlığında oluşturulan Kastamonu İl Yönetiminde  Adil Ünal, Ümit Herkiloğlu, Fatih Abayoğlu, Rıza Kepenek, Mahir Emen, Mürvet Velioğlu, Arif Kuzyaka, Tahir Bestecioğlu, Sezgin Emiralioğlu, Orçun Barut, Ayten Urganioğlu, Yüksel Akyol, Şenol Başesgioğlu, Nevzat Karahan, Kemal Sami Çelik, Süha Baltacı, Hakan Türkmen, Refik İncekara, Ahmet Kabakçıoğlu, Cafer Boyabatlı’nın yer aldığını belirten Mustafa Başesgioğlu, kısa sürede 51 ilde örgütlenmiş olmalarına dikkat çektikten sonra şunları söyledi:

Yaklaşık 20 gün önce Memleket Partisi Kurucu İl Başkanı olarak görevlendirildim. 10 gün içerisinde 21 kişiden oluşan kurucular kurulu listesini oluşturduk.  3 Haziran perşembe günü de parti meclisinde onaylanan listemiz 4 Haziran Cuma günü yetkili birimlere teslim edildi ve Memleket Partisi Kastamonu il örgütü olarak değerli yol arkadaşlarımla birlikte görevimize başladık. İlk iş olarak siz değerli basınımızın karşısına çıkarak kıymetli yol arkadaşlarımı tanıtmak ve neden böyle bir yola çıktığımızı paylaşmak istedim.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde muhalefet adına çok uzun yıllardır kırılmayan bir oy oranına imzasını atan Sayın Muharrem İnce, Sivas’tan yola çıkarak “Biz kutuplaşma yerine kucaklaşmayı önereniz, muhalefet hareketi değiliz, derdimiz ülkemizin geleceğidir, iktidar diye haykıranlarız biz” diyerek başlatmış oldukları il gezilerinin sonunda, halkımızın yoğun talepleri karşısında Memleket Hareketinin partileşme sürecine gireceğinin işaretlerini vererek yol arkadaşlarıyla yapmış olduğu istişareler sonunda 80 yiğit,  vatansever, geleceği düşünen, özverili mesleklerinde uzman insanlarla 18 Mayıs 2021 tarihinde memleket partisini kurdu.

İlk gezisini Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün zafere, bağımsızlığa giden yolculuğun başladığı il olan Samsun’a yaptı. Bunun amacı ülkemizin yeni bir bağımsızlık mücadelesine ihtiyacı olduğunun daha iyi anlaşılmasıydı. İlk hafta 41 il başkanı kurucu başkan olmak için görevlendirildi. Bunların içerisinde Kastamonu kurucu il başkanı olarak yerimizi aldık. Bu gün itibariyle 51 ilde il başkanlıklarımızı oluşturduk.  Bir parti olarak 20 gün gibi kısa bir sürede yapılan bu çalışma bir ülke rekorudur. 3 ay içerisinde tüm illerde örgütlenerek çalışmalarımızı tamamlayarak tüm kongrelerimizi yaparak büyük kurultayımızı da başarıyla tamamlayarak yapılacak olan tüm seçimlere yasal olarak katılma hakkımızı kazanacağız.

Memleket Partisine partinin programı ve tüzüğünü benimseyen hukuken üye olma yeterliliğine sahip olan her yurttaş üyelik başvurusu yapabilir. Bizimle yol yürümek isteyen yürekli insanlardan altı başlık altında bir anlayış içerisinde olmamız gerekiyor.

Bunlar:1-Atatürk ilke ve devrimlerine inançla bağlı olmak 2-Terörün her türlüsüne karşı çıkmak. 3- Siyasi rant peşinde koşmamak. 4- Din, dil, mezhep ayrımcılığı yapmamak. 5- Doğaya ve çevreye saygılı olmak. 6-Kadına yönelik şiddeti yüksek sesle kınamak.

Bu görüşleri benimseyen, dünyanın en güzel coğrafyalarından birisinde yaşayan kıymetli hemşerilerimin başımızın üzerinde yeri var. Daha önce hangi partiye ve görüşe oy vermiş olurlarsa olsunlar, Memleket Partisi’nin kapıları tüm vatan evlatlarına açıktır. Kıymetli hemşerilerime buradan söz veriyoruz. Hiç yalan söylemeyeceğiz, iftira atmayacağız, kurumlarla kavga etmeyeceğiz, halkımızın yararına plan, proje üreteceğiz. Tüm kesimlerin haklı olduğu konularda halkımızın yararına taraf olacağız. Sözcüleri, sesi, kulağı, olacağız. Nasıl insanlar eczaneye gider derman arar, bizlerde halkımızın sorunlarını çözme yolunda umutları olacağız. Onların dermanı olacağız. Gece gündüz demeden çalışacağız. Adaletten ve doğrulardan ayrılmadan her türlü çabayı göstereceğiz.

Halkımızı dinleyeceğiz, çözüm yollarını anlatacağız. Bir tek selam kelama hasret kalanların sesini duyuramayanların mücadelesini vereceğiz.

Kastamonu halkının yıllardır süregelen siyasi kavgalardan ‘sen yaptın, ben yaptım’ kavgasının dışarısına taşıyarak hep beraber ortak akıl ile ne yapabilirizin peşinde olacağız. Yok olan siyasi değeri, siyasi olgunlugu, güzel dili geri getireceğiz. Siyasete öcü gibi bakan ülke gençliğinin önünü açacağız. Onlara örnek bir siyasi yol açacağız.

Memleket Partisinin tüzüğünü halkımız, özelikle gençlerimiz, parti içi demokrasinin olduğunu görünce hiç tereddütsüz tercihlerini bizlerden yana kullanacaklardır. Kadın kolları, gençlik kolları ayrımına son verdik. Hep beraber mücadele edeceğiz. Listelerimizi oluştururken bir bayan, bir erkek olarak yüzde elli oranını hayata geçireceğiz. Bir diğer çok önemli bir konu delege sistemini tamamen ortadan kalkması, üyeyi esas kılan bir sistemi siyasi hayata dahil ediyoruz. Tüm başkanlıklarımız, ilçe, il, belediye başkan adaylarımızı, milletvekili adaylarımız, Cumhurbaşkanı adayımız, Genel Başkanımızı seçim kurullarının oluşturacağı sandıklarda tüm üyelerimizin oylarıyla belirleyeceğiz. Delege ağalığına son verdik. 2 seçimde 1.parti yapamayan genel başkan başkanlığı bırakacak ve aday olamayacak. Türkiye’nin parti içi demokrasisi eksiksiz olan tek parti Memleket Partisi olarak siyasi yaşamımızda yerimizi aldık. bir diğer önemli konu kesinlikle ve kesinlikle millet ittifakında yerimizi alacağız. Güçlendirilmiş parlamenter sistemi savunuyoruz. Başbakan olmalı, halkın seçtiği insanlardan bakan olmalı hesap verilebilir, hesap sorulabilir yasalarla görev yapmalılar.

Burada yine çok önemli bir konuya açıklık getirmek istiyorum. Mevcut anayasaya göre milletvekili seçimlerinde 301 sandalye kazanmak gerekiyor. Cumhurbaşkanlığı seçiminde % 50 + 1 ile kazanılıyor. Şuan bu sonuçları tek başına alacak hiç bir parti görünmemekte. Tüm anketler bunu gösteriyor. Geçmiş dönemlerde adına koalisyon denilen birlikteliğin adın iktidar ittifak olarak değiştirdi. Tüm yapılacak olan seçimlerde ittifak mecburi iken memleket partisinin halkın her kesiminden talep görmesi ve oy alması millet ittifakının oyunu artırmasının matematiksel olarak hiç kimseye bir zararının dokunamayacağı çok açık iken sözde “adil yayın, hak, hukuk, adalet diyen” ulusal medyanın 20 gün içerisinde 51 ilde örgütlenmesini tamamlayan  en son İzmir’de başlayan 50 ilde devam edecek olan il binalarımızın açılışlarının bir miting havasında geçmesini görmezden gelen ulusal medyaya buradan sesleniyorum:Bir ay içerisinde tamamınız tıpış, tıpış cesur yürek genel başkanım Sayın Muharrem İnce’yi yayınınıza davet edeceksiniz. Halkın taleplerini görmezden gelemezsiniz. Tüm algıları yerle bir edeceğiz. Hiç kimseyi ötekileştirmeyeceğiz, ayrıştırmayacağız,kırmadan, dökmeden herkesi kucaklayacağız”Tepeden tırnağa cesaret her şey  Türkiye’yi sevmekten ibaret”.

Cengiz MUHZİROĞLU