Kar sahili vurdu

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün ardı ardına uyarılarda bulunarak duyurduğu kar yağışlı hava önceki geceden itibaren etkili olmaya başlarken ilimizde bu etkiyi en fazla hisseden kesim sahil oldu.

Karadeniz üzerinden gelen soğuk ve yağışlı hava kütlesinin etkisini dün sabahtan itibaren gösterdiği sahil ilçelerimizde hayat olumsuz etkilendi. Pınarbaşı’nda iki otobüs kara saplandı, 380 köy yolu kapandı, 29 köy elektriksiz… Kar kalınlığının 80 santimi bulduğu yerler var.

 

Kastamonu’da önceki gece saatlerinde başlayan ve dün özellikle sahil kesiminde etkili olan kar yağışı sonucu 370 köy yolunun ulaşıma kapandığı bildirildi.
Kastamonu’da gece saatlerinde şiddetini arttıran kar yağışı, hayatı olumsuz etkilemeye devam ediyor. Özellikle ilin yüksek kesimlerinde ve sahil bölgesinde etkisini hissettiren kar yağışı nedeniyle ulaşım güçlükle sağlanıyor.

Abana’nın yüksek kesimlerinde kar kalınlığı 40 santimetreye ulaşırken, şehir merkezine ulaşımın sağlandığı karayolunda yoğun kar ve sis nedeniyle araçlar güçlükle ilerleyebildi.

Bozkurt 8. Jandarma Trafik Tim Komutanlığı ekipleri, araçlarda çekme halatı, takoz ve zincir gibi ekipmanların bulundurulması, güzergahı kullanacak olanların dikkatli ve tedbirli olmaları konusunda sürücüleri uyardı.

Kastamonu Meteoroloji Müdürlüğü’nün günler öncesinde yaptığı uyarıları dikkate alarak tüm hazırlıklarını tamamlayan Kastamonu İl Özel İdaresi, kar yağışının etkili olduğu ilçelerde ve köylerde karla mücadelesine aralıksız devam ederken, kar yağışının hafta sonuna kadar devam edeceği belirtildi.

 

Kastamonu İl Afed ve Acil Yardım Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, merkeze bağlı 3, Abana’da 8, Ağlı’da 6, Azdavay’da 8, Bozkurt’da 31, Cide’de 70, Çatalzeytin’de 40, Devrakani’de 20, Doğanyurt’da 23, Hanönü’de 10, İnebolu’da 74, Küre’de 31, Pınarbaşı’nda 21, Seydiler’de 4, Şenpazar’da 20, Taşköprü’de 1 olmak üzere 380 köy yolunda ulaşımın sağlanamadığı belirtildi.

Kar yağışı nedeniyle 29 köye elektrik verilemediği, 3 köyde de haberleşmenin sağlamadığı ifade edilen açıklamada, dünden bu yana 570 köy yolunun ulaşıma açıldığı, kapalı yolların açılması için kar mücadelesinin aralıksız sürdürüldüğü kaydedildi.

 

KAR TATİLİ

AA muhabirinin İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerinden edindiği bilgiye göre, kar yağışının etkisini sürdürdüğü Şenpazar ve Bozkurt’taki okullarda eğitime bugün için ara verildi.

OTOBÜSLER KAYDI

İstanbul-Kastamonu Pınarbaşı Karayolu’nda yoğun kar yağışı sebebiyle yoldan çıkan iki otobüs kara saplandı.
İstanbul’dan gelerek Pınarbaşı’na gitmekte olan iki yolcu otobüsü, yol kenarındaki kara saplandı. İçerisindeki 20 yolcusuyla yaklaşık 1.5 saat bekleyen yolcu otobüsü, karayolları ekiplerinin iş makineleriyle yolu açmasından sonra kurtarıldı.

Bozkurt’ta da kara saplanan yolcu otobüsü belediye ekiplerince kurtarıldı, İstanbul’a gitmek için yola çıkan ve 2 saat mahsur kalan 21 yolcu servis araçları ile evlerine gönderildi

Bozkurt ilçesinden İstanbul’a gitmek üzere yola çıkan ve 21 yolcusu bulunan özel bir firmaya ait otobüs, tipi nedeniyle ilçeye 3 kilometre uzaklıktaki Yeni Mahalle mevkisinde kara saplandı.

Otobüs, belediye ekiplerinin yaklaşık bir saatlik çalışması sonucu kurtarılarak güvenli bir yere çekildi. İstanbul’a gitmek için yola çıkan ve yaklaşık 2 saat mahsur kalan yolcular, servis araçları ile ilçeye geri getirilerek evlerine gönderildi.

İlçeyi Kastamonu il merkezine bağlayan karayolunda ise tipi nedeniyle kar kalınlığı yer yer 80 santimetreye ulaştı.

ABANA YOLU 3 SAAT KAPANDIİnebolu-Abana Karayolunda yoğun yağan kar yolları felç etti. Aşırı yağış nedeniyle İnebolu-Abana Karayolunda Paletli Ambulans taşıyan çekicinin kayması sonucunda karayolu 3 saat ulaşıma kapandı.
Tüm ülkede yavaş yavaş etkisini göstermeye başlayan kar yağışı, Kastamonu’da yoldaki sürücülere zor anlar yaşattı. Gündüz etkili olan kar yağışının akşam gizli buzlanmaya dönüşmesi sonucu kazalar meydana geldi.
Kar kalınlığının 20 santimetreye ulaştığı İnebolu-Abana’da karayolları ekipleri, yolun trafiğe kapanmaması için aralıksız kar temizleme çalışması yapıyor.

BU SABAH DURUM

Sahil ilçelerimizde yoğun kar yağışı ve tipi, ulaşımda aksamaya neden oluyor.

Sabah saatlerinde başlayan ve bölgeyi etkisi altına alan yoğun kar yağışı, yaşamı olumsuz etkiliyor.

Kar kalınlığının 50 santimetreye kadar çıktığı Abana-Kastamonu karayolunda, bazı araçlar şarampole düştü. Sis ve tipi nedeniyle görüş mesafesinin azaldığı güzergahta sürücüler, güçlükle ilerledi.

Çatalzeytin-İnebolu karayolunda da birçok araç, buzlanma nedeniyle kayarak yoldan çıktı. Sürücüler, araçlarını kurtarabilmek için yoğun çaba sarf etti.

– Traktörüyle yolda kalanların yardımına koştu

Çatalzeytin ilçesine bağlı Kuğu köyünde yaşayan Niyazi Yılmazer, kendisine ait traktörle yolda kalan araç sürücülerine yardımcı oldu.

Kar ve buzlanma nedeniyle ilerlemeyen araçları traktörüyle çeken Yılmazer, araçların yol kenarındaki uygun alanlara çekilmesini sağladı.

“Biz işin insanlık kısmındayız”

Yılmazer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Abana-Çatalzeytin karayolunda kar kalınlığının giderek arttığını belirterek, “Ana yol güzergahında bulunduğumuz için yolda kalanların çabasını gördüm. Araçların bir kısmını şarampolden çıkardık, yolu kapatan ağır vasıtayı da güvenli bir yere çektik. Biz, işin insanlık kısmındayız. Önemli olan insanlığın yolda kalmaması” diye konuştu.

Güzergahta bazı sürücülerin araçlarını güvenli bir yere park ederek, yolun açılmasını beklediği gözlendi.

Aralıksız devam eden kar yağışı nedeniyle bölgede kısa süreli elektrik kesintileri yaşandı. Kar kalınlığı yüksek kesimlerde 56,5 santimetre olarak ölçüldü.

Kastamonu Meteoroloji İstasyon Müdürlüğü tahminlerine göre, kar yağışının gelecek hafta başına kadar sahil şeridinde yoğun, iç kesimlerde ise hafif şekilde devam etmesi bekleniyor.

Köy yolu açıldı, çocuklar ailelerine kavuştu

Şenpazar ilçesinde okullarının kar tatili olması nedeniyle ilçe merkezinde mahsur kalan öğrenciler, İl Özel İdare ekiplerince kurtarılarak ailelerine teslim edildi.

Yoğun kar yağışı nedeniyle kar kalınlığının 70 santimetreye ulaştığı Şenpazar’da köy yolları kapanınca 4 öğrenci ilçede mahsur kaldı. İlçeye 20 kilometre uzaklıkta bulunan Küçükmutlu köyündeki evlerine gidemeyen öğrenciler, Şenpazar Kaymakamlığına başvurdu.

İl Özel idare ekiplerinin yaklaşık iki saatlik çalışması sonucu köy yolu açılırken öğrenciler ailelerine teslim edildi.

CİDE’DE TAŞIMALI EĞİTİME TATİL

Cide’de taşımalı eğitime ise bir gün ara verildi.
Cide’de etkili olan kar yağışı sabah saat 05.00 sularında başladı. Sabah işlerine gitmek için uyanan vatandaşlar beyaz sürprizle karşılaştı. Şehir merkezinde hafif seyreden kar yağışı yüksek kesimlerde ise etkili oluyor. Kar yağışı şiddetini artırarak aralıksız şekilde devam ederken yüksek rakımlı köylerde 50 santimetreye ulaştığı öğrenildi.

İlçede taşımalı olarak temel eğitim okullarında devam eden öğrencileri için kötü hava şartları nedeni ile bir gün ara verildi. Toygarlı İlk/Orta Okulu, Baltacı İlkokulu, İlyasbey Fahri Aygün Ortaokulu ile YBO ve Cumhuriyet İlkokullarına taşımalı olarak devam eden öğrenciler için okullar bir gün tatil edildi. Cumhuriyet İlkokulu ile Yatılı Bölge Ortaokuluna gündüzlü devam eden öğrenciler ile lise ve Anaokulu öğrencileri öğretime devam edecek.

50 KÖY YOLU ULAŞIMA KAPALI
Cide’de etkili olan kar yağışı nedeniyle 60 köy yolu ulaşıma kapandı. İl Özel İdaresi Genel Sekreterliğinden yapılan açıklamada, Cide’de 60 köy yolunda ulaşımın sağlanamadığı belirtildi. Açıklamada, kapalı yolların açılması için çalışmaların aralıksız sürdürüldüğü kaydedildi.

Haber Servisi – AA – İHA