Karahasan’dan Üniversite’ye soru: “Ne zaman devretmeyi düşünüyorsunuz?”

İl Özel İdare Genel Sekreteri Zafer Karahasan,Kastamonu Üniversitesi Genel Sekreter Vekili Mustafa Özer’eAbdurrahmanpaşa Lisesi’nin Dernek Başkan Yardımcısı sıfatıyla Lise’nin şu an Rektörlük olarak kullanılan tarihi binasını ne zaman devredeceklerini sordu.

Özer göreve yeni başlaması dolayısıyla konu hakkında detaylı bilgi sahibi olmadığını belirtip konuyu Rektör’e ileteceğini söylerken, Vali Yaşar Karadeniz, “Şu anki süreçte üniversitenin bu binayı boşaltması gerekiyor. Son durum bu” dedi.

 

Anadolu’da kurulan ilk lise olan Kastamonu Abdurrahmanpaşa Lisesi’nin şu anda Rektörlük binası olarak kullanılan binasını geri alma noktasındaki çalışmalar dünkü İl  Koordinasyon Kurulu toplantısında da gündeme geldi.

Abdurrahmanpaşa Lisesi’nin dernek başkan yardımcısı sıfatıyla Kastamonu Üniversitesi Genel Sekreter Vekili Mustafa Özer’e konu hakkında soru yönelten Özel İdare Genel Sekreteri Zafer Karahasan, devrin biran önce yapılması gerektiğini ve burayı eğitim müzesi yapma fikirlerinin olduğunu söyledi. Zafer Karahasan’ın sorusu şöyle:

“Şu anda Rektörlük binası olarak kullanılan Kastamonu Abdurrahmanpaşa Lisesi’nin tarihi binasının devri ne zaman yapılacak. Bu bina aslında Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Milli lisesi olarak kurulmuş olan Abdurrahmanpaşa Lisesi’nin öz mülküdür. Burası Anadolu’da kurulan ilk lisenin binasıdır. Kastamonu Üniversitesi kurulurken eğitime katkı anlamında üniversiteye tahsis edilmişti. Milli Eğitim Bakanı Kastamonu’ya geldiğinde bu konuyu kendisine aktardık ve aslına uygun olarak kullanılması gerektiğini ifade etmişti. Ardından da tahsis kaldırılarak Milli Eğitim Müdürlüğü’ne tahsis edilmişti. Milli Eğitim Müdürlüğü’deAbdurrahmanpaşa Lisesi’ne verdi. Ben burada Abdurrahmanpaşa Lisesi’nin dernek başkan yardımcısı olarak konuşuyorum. Burada biz bir müze çalışması yapacağız. Burayı eğitim müzesi yapmayı planlıyoruz. Lisenin yaşatılması ve Türkiye’ye sembol olması açısından burayı böyle bir müze yapacağız. Ne zaman devretmeyi düşünüyorsunuz?”

Kastamonu Üniversitesi Genel Sekreter Vekili Mustafa Özer ise göreve yeni başlaması dolayısıyla konu hakkında detaylı bilgi sahibi olmadığını belirtti ve “Şu anda bu konuda net bir beyanda bulunamıyorum. Çünkü göreve başlayalı çok fazla olmadı. Bu konuda çok bir bilgim yok. Ancak Rektörümüze bu konuyu ileteceğim” dedi.

Vali Yaşar Karadeniz ise konu hakkında, “Şu anki süreçte üniversitenin bu binayı boşaltması gerekiyor. Son durum bu” diye konuştu.