Karma koro öğretmenler için söyledi

Kastamonu Üniversitesinde  doçent, doktor öğretim üyesi ve araştırma görevlilerinin bir araya gelerek oluşturduğu,Güzel Sanatlar Lisesi öğretmenlerinin de katıldığı “Akademik Koro”, 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlamaları kapsamında düzenlenen konserde sahne aldı.

Üniversite ile Milli Eğitim Müdürlüğünce Ahmet Yesevi Konferans Salonu’nda düzenlenen programda, doçent, doktor öğretim üyesi ve araştırma görevlilerinden oluşan “Akademik Koro”, Türk Halk Müziği eserlerini seslendirdi.

Merve Kaplan sunumunda gerçekleşen ve 21 türkünün seslendirildiği konsereilgi gösteren davetliler, seslendirilen türküler eşliğine keyifli anlar yaşadı.

Kastamonu Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Müzik Bilimleri Bölüm Başkanı ve Koro Şefi Doç. Dr. Sıtkı Akarsuyönetimindeki koronun yaklaşık 2 saat süren konseri, İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Birol Yıldırım “Tek hece aşk” şiirini okumasının ardından başladı.

Koro Şefi Akarsu, koronun 2018’de fedakar hocaların emekleriyle kurulduğunu söyledi.

Koronun oluşumunda akademisyenlerin büyük emeğinin olduğunu ifade eden Akarsu, şöyle konuştu:

“Koromuzu 2018 yılında oluşturduk. Yaklaşık 1,5 senelik bir çalışma sonucunda bu başarılı ekibi kurduk. Koromuzda yer alan meslektaş ve arkadaşlarımız büyük özveri ile yoğun iş ve programları arasında buna zaman ayırmaları Kastamonu Üniversitesi’nin kültürel ve sosyal etkinliklerinin vizyonu açısından da önem sağlayacak, katkı sağlayacak bir fedakârlık olduğunu düşünüyorum ki öylede bir emekleri vardır. Hatta ilçelerden her hafta gelip çalışmalarımıza katılan hocalarımızda oldu. Biz dileriz ki bu böyle devam etsin. Böyle güzel konserler verelim. Bu vesile ile de tüm öğretmenlerimizin öğretmenler gününü de kutluyorum. Bu kutsal meslekte onlara sağlık, huzur ve mutluluk dolu nice yıllar diliyorum.

Bu konserin gerçekleşmesinde İl Milli Eğitim Müdürlüğünün ve içerisinde çok kıymetli hoca ve yöneticilerinde olduğu tüm herkes nota sehpalarının yardımına kadar bize destek oldular. Destek olanlara, Güzel Sanatlar Lisesi idaresi ve öğretmenlerine de ayrıca çok teşekkür ediyoruz. Bize çok katkıları oldu”.

Akarsu, seslendirdikleri eserleri, hayatını kaybeden öğretmenlere armağan ettiklerini de belirtti.

Konseri, Kastamonu Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Bahçacıoğlu, akademisyenler, öğretmenler ve öğrenciler dinledi.

Konser sonunda yönetmen Doç. Dr. Sıtkı Akarsu’nun oğlu Ahmet Akarsu babasına çiçek verdi.

Konser sonunda sahneye çıkan Başkan Vidinlioğlu ve diğer protokol üyeleri de koro şefini ve koristleri kutladı.

 

CENGİZ MUHZİROĞLU ve AA