Kaşçılar, süt toplama merkezine kavuşuyor

  • Kastamonu Köy Kalkınma ve Diğer Tarımsal Amaçlı Kooperatifler Birliği’nin (KÖY-KOOP), 2 milyon 525 bin lira tutarındakiyeni süt toplama merkezlerinin yapımı ve mevcutlarının modernizasyonu projesi Bakanlıkça onaylandı.
  • Birlik Başkanı Erol Akar, yeni oluşturulacak süt toplama merkezleri kapsamında, bu konuda mağduriyet yaşayan Kaşçılar bölgesindeki yaklaşık 20 köye hizmet verecek olan süt toplama merkezinin yapımına, Mescit köyü tüzel kişiliğine ait arsa üzerinde başlandığını açıkladı, “Yapılacak proje yatırımının öz kaynağı birliğimiz tarafından karşılanacak, inşaatın bedeli de Birliğimiz tarafından kredilendirilecektir.Yılbaşından önce 38. Bölge olarak faaliyete geçirilmesi planlanmaktadır” dedi.

 

Kastamonu Köy Kalkınma ve Diğer Tarımsal Amaçlı Kooperatifler Birliği’nin (KÖY-KOOP), 2 milyon 525 bin lira tutarındakiyeni süt toplama merkezlerinin yapımı ve mevcutlarının modernizasyonu projesi Bakanlıkça onaylandı.

Birlik Başkanı Erol Akar, yaşanan bu gelişmeyi, yaptığı açıklamayla duyururken şöyle dedi:

“Kırsal Kalkınma Platformunun aktif olduğu dönemde, Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan talep edilerek Kastamonu, Sinop ve Bartın İllerinde bölgesel olarak uygulanmak üzere onaylanan Tarımsal Kalkınma Fonu (IFAD) finans kaynaklı “Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesi” (KDAKP) kapsamında sunduğumuz toplam 2 milyon 525 bin lira tutarındakiyeni süt toplama merkezlerinin yapımı ve mevcutlarının modernizasyonu projemiz Bakanlığımızca  onaylandı.

Yeni oluşturulacak süt toplama merkezleri kapsamında, Kaşçılar bölgesindeki yaklaşık 20 köye hizmet verecek olan süt toplama merkezi yapımına, Mescit köyü tüzel kişiliğine ait arsa üzerinde yapımına başlanılmıştır.

Yıllardan bu tarafa bölgenin mağduriyeti söz konusu olduğu bilindiğinden, Birliğimizce bölge projeye dâhil edilmiş olup, yapılacak proje yatırımının öz kaynağı birliğimiz tarafından karşılanacaktır. Yapılacak inşaatın bedeli de Birliğimiz tarafından kredilendirilecektir. Yılbaşından önce 38. Bölge olarak faaliyete geçirilmesi planlanmaktadır. Bölgeye hayırlı olmasını diliyoruz.”