KASİAD’tan THY’ye 3 talep

  • Sabiha Gökçen
  • Uygun saat
  • Sefer sayısı

 “Sabiha Gökçen uçuşları başlatılmalı”

  • Son toplantısında hava ulaşımını gündemine alan KASİAD Kastamonu Şubesi Yönetim Kurulu , “Anadolu yakası uçuşları bir an evvel başlamalıdır. Kastamonu Havalimanı’ndan İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na uçuşlar derhal hayata geçirilmelidir. Haftanın 4 günü Anadolu Jet ile Sabiha Gökçen’e, 3 günü ise THY ile İstanbul Havalimanı’na seferler yapılmalıdır” talebinde bulundu.

 “Şimdiki sefer saati emeklilere hitap ediyor”

Şube Başkanı Ahmet katar,  açıklamada, “Kastamonu’da son günlerde ‘Havalimanı’na sahip çıkın’, ‘Uçağa sahip çıkın’, ‘Bilet alın’ türünde söylemler duyulmaya başlandı. Sanki uçak var da biz bilet almıyoruz. Şu konunun altını bir kez daha çiziyoruz; uçak sefer günleri yeterli değil, uçak sefer saatleri ise sanayicilerimize hitap etmiyor, durumu iyi olan emeklilerimize hitap ediyor” ifadesini kullandı..

  • “CAT II bir an evvel gerçekleşmeli”

Katar, kış mevsimindeki uçuş iptallerini asgariye indirecek CAT-II sistemiyle ilgili çalışmanın bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini vurguladı ve “Kastamonu Havalimanı’nı konuşan bir sivil toplum kuruluşumuz bizim dışımızda maalesef yok. Herkes sinmiş ve gelişmeleri uzaktan takip ediyor. Kastamonu Havalimanı bu kentin kalbidir, herkes bu doğrultuda çalışmalarını yürütmelidir” dedi.

———————————————————————

 

KASTAMONU Sanayici ve İşadamları Derneği (KASİAD) Kastamonu Şubesi, Ağustos ayı yönetim kurulu toplantısını Çatalzeytin’de yaptı.

Şube Başkanı Ahmet Katar başkanlığında, KASİAD üyesi Talat Şensoy ev sahipliğinde yapılan Ağustos ayı yönetim kurulu toplantısının tek gündemi Kastamonu Havalimanı oldu. Havalimanı noktasındaki ısrarlı taleplerini bir kez daha dile getiren Ahmet Katar, haftanın 3 günü uçuşun yeterli olmadığını, sefer saatlerinin ise sanayici ve işadamlarından çok durumu iyi olan emeklilere hitap ettiğini söyledi.

Şube Başkanı Ahmet Katar, Kastamonu Havalimanı ile ilgili de 1918 çıkışında bulundu.  Türk Hava Yolları (THY) yetkililerine “düzgün sefer yaptınız da bilet mi almadık?” sorusunu yönelten Ahmet Katar: “bilet almak gerekiyorsa da biz bu biletleri 1918 yılında aldık. Ayrıca 1931’de de Kastamonu halkı 3 adet uçak satın almış, bunları Türk Hava Kuvvetleri’ne bağışlamıştır. Bunlar unutulmamalıdır” dedi.

Ahmet Katar, açıklamasında şunları söyledi:

“Geçtiğimiz yıl haftanın 7 günü yapılan seferler bu yıl önce durduruldu, ardından da haftanın 3 gününe çekildi. Bu duruma sevinir hale geldik. Açıkçası bu duruma karşı olduğumuzu, Kastamonu’nun haftanın 3 günü değil, haftanın 7 günü sefere layık bir il olduğunu düşünüyoruz. Biz, 2018 yılında Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3 Bakan ve 2 Genel Müdür’e Havalimanı konulu bir mektup ulaştırdık. Genel Başkanımız Sayın Ayhan Aslan imzasıyla gönderilen bu mektuplarda, Havalimanı’nın sorunlarını aktardık, taleplerimizi dile getirdik. Gümrük kurulması ve eksiklerin kısa sürede giderilip, sefer saatlerinin daha da düzenlenmesi durumunda toplu bilet alımını taahhüt ettik. Ancak ne yazık ki bu mektubumuz bir karşılık bulmadı. Kastamonu’da son günlerde ‘Havalimanı’na sahip çıkın’, ‘Uçağa sahip çıkın’, ‘Bilet alın’ türünde söylemler duyulmaya başlandı. Sanki uçak varda biz bilet almıyoruz. Şu konunun altını bir kez daha çiziyoruz; uçak sefer günleri yeterli değil, uçak sefer saatleri ise işadamlarımıza ve sanayicilerimize hitap etmiyor, durumu iyi olan emeklilerimize hitap ediyor. Milli Mücadele yıllarında en çok Şehit veren illerin başında Kastamonu gelmektedir. O gün o şehitlerimiz verilmemiş olsaydı, bugün Türk Hava Yolları belki hiç olmayacaktı. Biz Kastamonulular olarak biletlerimizi 1918 yılında almışız. Türk Hava Yolları yetkililerine buradan soruyoruz; sefer saati ve sefer günlerini düzenlediniz de, Kastamonulular uçağa binmedi mi? Bu konuda bir düzenleme yapmamanıza rağmen uçaklarımız yine de hatırı sayılır bir doluluk ile seferlerini yapıyordu. Öyle bir noktaya geldik ki, sanki Kastamonulular uçakla yolculuk yapmıyor ve bu nedenle seferler iptal oluyor. Böyle bir şey olamaz. Kastamonu Havalimanı Müdürü Sayın Ersin Köksal’ın da konu ile ilgili çalışmalarını yakından takip ediyoruz. Şehir ile uyumlu ve gayretli çalışmalarından dolayı kendisine teşekkürlerimizi sunuyoruz.”

“CAT II BİR AN EVVEL GERÇEKLEŞMELİ”

Kastamonu Havalimanı’nın Karadeniz Bölgesi’nde yer aldığı için özellikle kış mevsiminde Meteorolojik şartların uçuşlar için risk oluşturduğuna dikkat çeken Ahmet Katar, bundan dolayı sık sık sefer iptallerinin yaşanabildiğini hatırlattı. CAT II çalışmasıyla bu iptallerin yarısından fazlasının önüne geçilebileceğini kaydeden Ahmet Katar, toplumda oluşan olumsuz önyargının da ancak bu çalışmayla giderilebileceğini söyledi.

Ahmet Katar: “CAT II çalışması biran evvel hayata geçirilmelidir. Önümüz kış sezonu olduğundan bu noktada yürütüldüğünü öğrendiğimiz çalışmalar daha da hızlandırılmalıdır. Kastamonu’da Kastamonu Havalimanı’nı konuşan bir sivil toplum kuruluşumuz bizim dışımızda maalesef yok. Herkes sinmiş ve gelişmeleri uzaktan takip ediyor. Kastamonu Havalimanı bu kentin kalbidir, herkes bu doğrultuda çalışmalarını yürütmelidir” şeklinde konuştu.

“SABİHA GÖKÇEN UÇUŞLARI BAŞLATILMALDIR”

Katar, sözlerini şöyle sürdürdü: “Anadolu yakası uçuşları bir an evvel başlamalıdır. Kastamonu Havalimanı’ndan İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na uçuşlar derhal hayata geçirilmelidir. Haftanın 4 günü Anadolujet ile Sabiha Gökçen’e, 3 günü ise THY ile İstanbul Havalimanı’na seferler yapılmalıdır. Bir ilin geleceği lojistiğe bağlıdır, lojistiğin iyi olmazsa bir ilin gelişme şansı da yoktur.”

“1931’DE 3 UÇAK BAĞIŞLAMIŞIZ…”

Katar açıklamasında, Kastamonu’nun Kurtuluş Savaşı sonrasında Türk hava Kuvvetleri’ne üç uçak bağışladığını da hatırlattı ve “İstiklâl Savaşı’nda Kastamonu halkı “Hava gücünü kuvvetlendirme kampanyası” çerçevesinde aralarında mahsul, altın ve para toplayarak 1931 yılında 3 savaş uçağı satın almış ve Türk Hava Kuvvetlerine hediye etmiştir. 1925 yılında bu günkü adı Türk Hava Kurumu olan Türk Tayyare Cemiyeti (TTC) kurulmuş, kuruluşunun ilk yılında TTC’ye yüklenen önemli görevlerden biri de Hava Kuvvetlerinin uçak edinerek daha güçlü olmasına katkıda bulunmak olmuştur” dedi.

 

(HABER MERKEZİ)