Kaşıkçı dede

Taşköprü’de yaşayan 77 yaşındaki Salim Sezici, 40 yıldır ahşap kaşık yaparak geçimini sağlıyor.

Taşköprü ilçesinde yaşayan 77 yaşındaki Salim Sezici, 40 yıldır ahşap kaşık yapıp satıyor. ( Bilal Kahyaoğlu - Anadolu Ajansı )
Taşköprü ilçesinde yaşayan 77 yaşındaki Salim Sezici, 40 yıldır ahşap kaşık yapıp satıyor. ( Bilal Kahyaoğlu – Anadolu Ajansı )

Salim Sezici, kaşıkçılığın baba mesleği olduğunu belirtti.

Babasının defalarca kendisine kaşık yapmayı öğretmek istediğini ama başlangıçta hiç hevesli olmadığını anlatan Sezici, şunları söyledi:

“Çocukluk yıllarımda kaşık yapmak bana hiç ilgi çekici gelmemişti. Babam öğretmek istedi ben öğrenmedim. Babam vefat ettikten sonda maddi olarak zorluk çekmeye başladık. Ben o yıllarda imamlık yapıyordum ancak bir türlü kadroya geçemedim. Daha sonda babamın mesleği olan kaşıkçılığa başladım. Kendimi bir zamanlar hiç merak bile etmedim mesleğin içinde buldum.”

Sezici, kaşık yapmanın kolay bir iş olmadığını, bir kaşığın 8 işlemden geçtikten sonra ortaya çıktığını anlattı.

Günde ortalama 5 kaşık yaptığı dile getiren Sezici, şöyle konuştu:

“Yaptığım kaşıkları ilçedeki cuma ve salı pazarlarında 3 ile 20 lira arasında değişen fiyatlarda satıyorum. Bazıları da özel sipariş veriyor. Yaptığım kaşıklardan kazandığım parayla 3’ü kız 4 çocuk büyüttüm. Allah yardım etti yoktan var oldum. Havalar soğuduğu için gündüzleri yapıyorum. Ürünler el emeği olduğu için ve sürekli kol gücüyle yapıldığı için kolumda ağrılar oluyor.”