Kasım Hoca’dan Teknokent sunumu

Kastamonu Teknokent AŞ’nin Genel Müdürü olan Kastamonu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr.Kasım Yenigün, Teknokent ve Teknoloji Transfer Ofisi (TTO) çalışmaları hakkında bilgilendirmelerde bulunurken “Teknokent ve üniversitemiz dinamik şirketi olan Teknoloji Transfer Ofisi bizim için çok önemli” dedi.

Yenigün, “Biz bu yapı içerisinde hem akademisyenlerimizi hem de öğrencilerimizi sahaya odaklamak ve yönlendirmek istiyoruz. Çünkü sahanın, gerçek sektörün çok ciddi ihtiyaçları var. Katma değer üretmesi gerekiyor, dışarısı ile rekabet etmesi gerekiyor, Kastamonu’nun potansiyelini dışarıya çıkarması gerekiyor” diye konuştu.

 

Teknokent binasının kısa süre içerisinde tamamlanması hedefleniyor

Kastamonu Teknokent AŞ’nin Genel Müdürü olan Kastamonu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kasım Yenigün, Teknokent ve Teknoloji Transfer Ofisi (TTO) çalışmaları hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Teknoloji Transfer Ofisi’nin Türkiye’de YÖK şirketi anlamında kurulan ilk şirketlerden olduğunu söyleyen Prof.Dr.Kasım Yenigün, “Kastamonu bu anlamda çok önde. Teknokentve üniversitemiz dinamik şirketi olan Teknoloji Transfer Ofisi bizim için çok önemli. Teknokent Kastamonu’nun ortak paydası. Üniversite’nin yanı sıra Valilik, Belediye, Ticaret ve Sanayi Odası, Ticaret Borsası, Köy Kalkınma Kooperatifleri ve özel sektör firmalarının katılımıyla kurulmuştur. Teknokent ile birlikte akademisyenlerin doğrudan sahaya çıktığı, bilgilerini aktardığı, sahaya danışmanlık ve AR-GE hizmetlerini verdikleri firmamız da Teknoloji Transfer Ofisi’dir. Biz bu yapı içerisinde hem akademisyenlerimizi hem de öğrencilerimizi sahaya odaklamak ve yönlendirmek istiyoruz. Çünkü sahanın, gerçek sektörün çok ciddi ihtiyaçları var. Katma değer üretmesi gerekiyor, dışarısı ile rekabet etmesi gerekiyor, Kastamonu’nun potansiyelini dışarıya çıkarması gerekiyor” dedi.

Kastamonu Üniversitesi’nin şu anda 27 bini öğrenci olmak üzere akademiz ve idari personelle 28 bin 500 kişiye ulaşmış çok ciddi ve nitelik bir potansiyel olduğuna dikkat çeken Prof.Dr.Kasım Yenigün, “Kastamonu Üniversitesi Kastamonu’nun entelektüel sermayesi aslında. Bu entelektüel sermayenin sahada kendini göstermesi ve bilgi birikimini aktarması gerekiyor” dedi.

Teknoloji Transfer Ofisi’nin dışında Teknokent içerisinde şu anda 6 ofisin bulunduğunu söyleyen Prof.Dr.Yenigün, sözlerine şöyle devam etti:

“Üç ofisin kurulumu ise şu anda devam ediyor. Yani 10 tane tamamen profesyonel ve tam zamanlı öğretim görevlisi düzeyindeki arkadaşlarımızla yürüyen bir ofis hizmeti veriyoruz. Nedir bu ofisler? Ne iş yapıyorlar? Teknoloji Transfer Ofisi; dediğimiz gibi bağımsız bir şirket olarak akademisyenlerimizin sahaya çıktıkları, yaptıkları işleri gösteriyor. Mesela Türk Şeker’e şu anda bir kısmı gizlilik kaydıyla nitelikli bir proje yürütüyor. Türkiye’de bu projeye destek veren sadece 2 üniversite var bu üniversitelerden bir tanesi Kastamonu Üniversitesi. Benzer şekilde Kastamonu dışında, Batı Karadeniz öncelikli ama diğer bölgelerde de belirli konularda uzmanlaşmış arkadaşlarımız Teknoloji Transfer Ofisi üzerinden danışmalık, ar-ge hizmetleri ve destek çalışmaları yapıyorlar.

Teknokent Akademi Ofisimiz var;Gerek ihtisas sahasında gerek girişimcilik sahasında verilen bütün eğitimlerin organizasyonunu yapıyor. Ama eğitim deyip geçmeyin. Burada bilginin Çin’den Amerika’ya dünyanın neresinde olursa olsun ulaşılması gereken bir değer olduğunu farkındayız ve ona hem akademisyenlerimiz hem öğrencilerimiz hem de Kastamonu’da ihtiyaç duyan sanayicilere ulaştırmak istiyoruz. O bilgi buraya getirme çalışması içerisinde akademi. Bunu da yaparken eğitimleri sertifikalı olarak devam ediyor.

Proje Destek Ofisimiz var; Bildiğiniz gibi nerede bir bilim varsa nerede bir çalışma yapılması gerekiyorsa bu çalışmalar formlarla oluyor, proje kaynaklarıyla oluyor. Proje kaynaklarına ulaşmada, onlara doğru doküman iletmede, oradan alınan projeleri doğru ilerletmesi ya da ortak paydaşları olan kişilere ulaşılmasında bu ofisimiz çalışma yapıyor.

Birkaç aydır Kastamonu’nun çok değerli bir platformu oluştu. Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliğiPlatformu Ofisi. Bu platform düzenli olarak üniversitemiz öncülüğünde her ay ÜSİM Birimimiz altında iki haftada bir toplanıyor.  Bunun içerisinde üniversitedeki akademisyenlerimiz var, diğer ofislerimizin temsilcilerinin tamamı var, KOSGEB temsilcisi, Sanayi Ticaret Odası İl temsilcisi, tarım ve orman müdürlükleri temsilcileri, TKDK ve ilgili tüm kurul ve kuruluşlar…  Aslında sanayiye ulaşması gereken ya da insanların ihtiyaç duyduğu bütün kamu mekanizmaları bir araya geldiler ve sanayiye ve sektöre diyorlar ki “Biz hizmetinizdeyiz. Sizlere nasıl yardımcı olabiliriz?” Bunlar iki haftada bir kurumsal bazda toplanıyor. Mesela bir önceki toplantımızı TKDK’da ve ondan bir önceki toplantımızı OSB’de yaptık. Onlar da bu kurumun bir paydaşı ama bir tanesini de sahada yapıyoruz. Nasip olursa bu Cuma günü buradaki OSB’de yapacağız. Bir öncekini Taşköprü’de bir sanayi firmasında yapmıştık. Yani sanayinin merkezine, kalbine problem aramaya gidiyoruz doğrusunu isterseniz. O problemi bulup üniversitemiz akademisyenlerin nitelikli projelerde çalışmalarına esas teşkil etmek istiyoruz. Şu an bütün hedefimiz bu. Onlar da peyderpey Teknokent’e gelmeye başladılar.

Bir başka ofisimiz PADO. Patent Destek Ofisi. Burası dünya liginde görünürlüğümüzü, seviyemizi gösteren bir ofis. Bütün patent başvuruları, coğrafi işaretleri, marka tescilleri vs. işlerini profesyonel olarak yapıyor. Bütün işlemleri ofisimiz yürütüyor ve bunun karşılığında bir kuruş dahi para almıyor. Bu muhteşem bir şey. Birazdan size bu ofisin son birkaç aydır etkisinin, bu hizmetlerin sayılara yansımasını göreceğiz. Ama hedefimiz 2022/23’de Türkiye’de Kastamonu Üniversitesini Fikri Sınai Mülkiyet Hakları listesinde ciddi bir derece ve değerde olduğunu göstermek.

Girişim Vadisi diye bir ofisimiz var;Bu da genç kardeşlerimizin gerek üniversitede son sınıfa gelen arkadaşlarımızı gerekse dışarıda iş kurmak ya da sahaya kendini odaklamak isteyen arkadaşlarımızı hem eğitmek hem şirketler kurdurmak hem de onları koruyup kolladığımız bir nevi kuluçka makinesi statüsündeki bir yapı ki yine Teknokent’in alt katı 7 gün ve 24 saat açık ve olacak bir kafe gibi çalışacak.

Son ofisimiz ise İnovatif Teknolojiler Ofisi. Bu ofisimiz de akıllı sistemler, yapay zeka uygulamaları, smart teknolojiler vb. sanayiye uygulama konusunda özellikle mühendislik fakültesi kökenli 12-13 hocamız tamamen odaklandılar ve çalışmayı başlattılar. Mesela belediyeye akıllı kent sistemlerinden katkı sağladılar. Şu anki gündemlerinden biri de orman yangınlarının durdurulması ve müdahale ile ilgili bir takım projeler. Yine bir başka projemiz ise havacılık ve uzay sanayisi ile ilgili. Bu projede de çok ciddi gelişme var. Umarız yakında fakültemizle beraber bunun müjdesini de veririz.”

Pandemi sürecinde olmalarına rağmen iki önemli proje gerçekleştirdiklerini de söyleyen Kasım Yenigün, “Kuluçka Merkezimiz için bir ön başvuru aldık ve temel düzey girişimcilik eğitimi yapmaya karar verdik. Kastamonu’dan ne kadar girişimci çıkar diye? Bu programımıza 500’ün üzerinde arkadaşımız başvuruda bulundu. Ve biz bunlardan 90’ınını iş fikirleri üzerinden eledik ve 60’ı fikir sahibi eğitimini başarıyla tamamladı, Rektörümüz sertifikalarını verdi. Çok keyifli nitelikli bir eğitim oldu. Yarıdan fazla eğitimcimiz de Kastamonu’nun dışında İstanbul’dan ve tamamen sektörden nitelikli CEO’lar ya da yöneticiler idi. Yine benzer şekilde Teknokent’teki prefabrik yapımız yüzde 100 doldu. Hatta yüzde 120 diyeceğim. Çünkü şöyle: bazı ofisleri ikiye bölerek ikişer firmaya vermeye başladık. Onlar için de bölgede üretilecek değerler için İletişim Fakültemizle beraber bir marka yarışması yaptık. Çok güzel markalar çıktı. Şimdi bu markaların devamında logo yarışmaları, motto yarışmaları ve diğer yarışmalarla beraber bu üretim ve ürünler için birçok altyapı hazırlamak istiyoruz” dedi.