“KASMEK, istihdama da katkı sağlayacak”

Kastamonu Belediyesi Meslek Eğitimi Kursları (KASMEK) binasının bu yıl içinde tamamlanacağını açıklayan Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, bina bünyesinde restorasyon birimi oluşturmanın yanı sıra Kastamonu iş dünyasının nitelikli ara personel ihtiyacını giderecek mesleki eğitim kursları düzenleneceğini ve bu yolla istihdama da katkı sağlamış olacaklarını söyledi.

Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, sanatı ve mesleki eğitimi destekleme ve ayrıca konak restorasyonları için uzman bir ekip kurma projesini de hayata geçirmeyi planladığı Kastamonu Belediyesi Meslek Eğitimi Kursları (KASMEK) binasında yapılan çalışmaları inceledi.

Kastamonu için önem taşıyan projelerin hayata geçirileceği binanın bu yıl içerisinde tamamlanacağını açıklayan ve kentteki tarihi konakları hızlı ve düşük maliyetle restore etmeyi sağlayacak restorasyon birimini burada kuracağını da sözlerine ekleyen Başkan Vidinlioğlu, “Hem maliyet hem de işçilikteki kaliteyi gözeterek bu yönde bir birim kurmaya karar verdik. İlimizdeki tarihi dokuyu ayağa kaldırmak, korumak ve geleceğe taşımak için gelenek ile bilimi aynı potada eriterek çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

İş dünyasının nitelikli ara personel sıkıntılarını giderebilme amacıylabu konuda yapılacak görüşmeler sonucunda tespit edilip düzenlenmesine karar verilecek tespit edilecek kursların da KASMEK çatısı altında verileceğinin altını çizen Başkan Vidinlioğlu, şunları söyledi:

“Hemşerilerimize meslek edindirme kursları vereceğiz. Bu doğrultuda iş dünyası ile vatandaşlarımız arasında köprü kuracağız. İstihdama katkı sağlayacağız. Nitelikli personel açığının kapanması noktasında da önemli adımlar atacağız. Yöresel ürünlerimizi de gelecek nesillere en doğru şekilde aktarılmasını sağlayacağız. Usta öğreticilerimiz ve kurumlarımız ile ortak yapacağımız çalışmalar ve gerçekleştireceğimiz istişarelerle şehrimiz açısından en doğru kursların açılmasını da sağlayacağız” dedi.

Vidinlioğlu ayrıca, Turhan Topçuoğlu Şehir Parkı’nda yapımı süren Müzikli Danslı Kuru Havuz Projesi’yle ilgili bilgi aldı, Esentepe Mahallesi’nde yapılması planlanan Mahalle Konağı’nın alanında incelemelerde bulundu.