KASMEK’TEN GELECEĞE AYDINLIK BİR YOL UZANIYOR

Bilgiden, emekten, üretimden uzaklaşıp, hazır ve kolay yolu seçen satıcılar ile paketlemenin, parlatmanın, pazarlamanın sihrine kapılan alıcılara karşı KASMEK’ten; eğitim ışığı yükseliyor.

2 Ekimde kapılarını açan Kastamonu Belediyesi Mesleki Eğitim Kurs Merkezi (KASMEK)  yaşam boyu öğrenme arzusuna sahip herkese el uzatıyor. Başlangıç seviyesinde Satranç ve Zekâ Oyunlarının yanı sıra Ut, Gitar ve Piyano Eğitimi ile robot uygulamaları, Arduino Devreleri ve Tasarımı kursları veriliyor.

 

Toplumda her şeyi yaptığımızı düşünsek ancak eğitimi ihmal etsek, noksan kalırız. Eğitim gençleri gelecekteki işlerine, gelişime açık olmaya, yeni durumlara, üretim biçimlerine ve şartlara alışmaya hazırlamalıdır.

İlgi, yetenek ve hayaller doğrultusunda sınırları çok daha geniş bir alanı kapsayan mesleki eğitimler, gençlere yeni bir hayat sunar. Yaşam boyu öğrenmenin temel amaçları fırsatlar yaratılarak kişisel gelişime katkıda bulunmak, ekonomik büyüme sağlamaktır. Ayrıca eğitim hayatı sonrası ya da eğitimi yarım kalmış kişiler için yeteneklerin keşfedilmesine ve eksikliklerin tamamlanmasına yönelik katkısı da çok önemlidir.

 

270 kurs programı gerçekleştirilebilecek ve 4 bin kursiyere hizmet verebilecek kapasitede olan KASMEK binasında üç çok amaçlı sınıf, bilişim teknolojileri atölyesi, üç robotik kodlama atölyesi, zeka oyunları atölyesi ve üç müzik atölyesi yer alıyor.

Gençlerin ve çocukların yaratma yetilerini besleyen, araştırarak, deney yaparak bilime ilgisini artıracak Bilim Merkezi planlanmış olması da KASMEK’i taçlandırıyor. Belediye Başkanı Op. Dr. Galip Vidinlioğlu,  400 metrekarelik bir alanda 12 sergi alanı oluşturulacağının, burada fizik, kimya ve biyoloji alanları ile ilgili konuların deneysel olarak anlatıldığı materyaller olacağının müjdesini veriyor.

 

Kentlerin, toplumların ruhu vardır. Bu ruhu; sanatçılar, bilim insanları, aydınlar, yazarlar besler ve ileriye taşır. Böylece gelecek kuşaklar geçmişi öğrenmekle kalmaz, o ruhu hissederler. Tabi ki bu da yeterli olmaz. Öncelikle kent kültürünün kaybolmaması için çaba göstermek ve mutlaka bir katkı sunmak gerekir. Kentin özgün tavrını yitirmesini önlemek, gerçekçi, uygulanabilir projelerle yaşama geçirilmelidir.

Kastamonu Belediye Başkanı Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu, şehrin konak restorasyonları için uzman bir ekip kurma projesinin de hayata geçirileceğini ifade ediyor. Kastamonu’nun tarihi konaklarını hızlı ve düşük maliyetle restore etmek amacıyla kurulacak restorasyon biriminde hem maliyet hem de işçilikteki kaliteyi gözeteceklerine de dikkat çekiyor.

KASMEK’te iş dünyasının nitelikli ara personel ihtiyacını karşılayacak meslek edindirme kursları ile kalifiye iş gücü yetiştirip, istihdama katkı sağlanmış olacak. Ayrıca istek olan ve yeterli kursiyer sayısına ulaşılan tüm kurslara da yer verilecek.

 

Meslek sahibi olmak için, bir hobi edinmek için, bilim için, teknolojiyi yakalamak için, sanat için, eğitim için, Belediye ve Halk Eğitim Merkezi işbirliğinde KASMEK kollarını açmış bekliyor. Yaşam boyu öğrenmenin kapsamı yaş, statü ya da eğitim seviyesine bakılmaksızın okul öncesi yaşlardan başlayıp emeklilik sonrasına kadar devam ediyor.

Eğitim, sürekli gelişme demektir, buna toplumun geniş kesimleri katılmalıdır.

Yaşama yol açarsak, o da bize yol verir

 

 

MİNE ÖZGÜR