KASMİB’den 60 milyonluk üç yatırım

Kastamonu Mahalli İdareler Birliği (KASMİB) Başkanı ve Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş, KASMİB Encümen toplantısında, ilimiz için büyük önem taşıdığını belirttiği üç projeyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Candostları Geçici Hayvan Bakım Evi, Çöpten Elektrik Enerjisi Üretimi ve Avrupa Birliği Entegre Katı Atık Yönetimi Projesiyle ilgili bilgi verenBabaş, bu üç projenin toplam yatırım tutarının yaklaşık 60 milyon TL olduğunu söyledi.

Katı Atık Bertaraf Tesisi’nden elektrik enerjisi üretilmesiyle ilgili gerçekleştirilen ihale kapsamında 10 yıllığına ihaleyi kazanan firmanın ürettiği elektrik enerjisinden elde ettiği payın yüzde 57,25’ini Mahalli İdareler Birliği’ne aktarılacağını yineleyen Başkan Babaş, “Projeyle ilgili resmi prosedürler firma tarafından sürdürülüyor. Yaptığımız görüşmelere sonucunda firma 15-20 gün içerisinde çalışmalara başlayacak. Bir yıl içerisinde inşallah çöp toplama maliyetini elektrik enerjisinden elde edeceğimiz katkı ile sübvanse edeceğiz. Bugün 19 ilçemizde 6 istasyonumuz bulunuyor. Konteynerler vasıtası ve üç çekiciyle çöpler Devrekani Sarıyonca da bulunan Katı Atık Bertaraf Tesisimize düzenli olarak getiriliyor. Günlük yaklaşık 220 ton çöp topluyoruz. Bu çok ciddi bir rakam. Biz çöp toplama işini büyük şehir bazında yapıyoruz. Mevcut hesaplamalar yapıldığında çöpten yıllık 8 milyon kw/sa enerji üretilmesi bekleniyor” dedi.

GEÇİCİ HAYVAN BAKIM EVİ

PROJESİNDE SONA GELİNDİ

Kastamonu Belediyesi Geçici Hayvan Bakım Evi yanında bulunan 12 bin 195 metrekare araziye kurulması planlanan ve tüm ili kapsayan Candostları Geçici Hayvan Bakımevi projesinde de sona gelindiğini vurgulayan KASMİB Başkanı ve Belediye Başkanı Tahsin Babaş, projenin il genelinde bakıma muhtaç ve rehabilite edilmesi gereken sokak hayvanları için çok önemli olduğunu dile getirdi. Türkiye’de örnek bir projeyi hayata geçirmek için son rötuşların yapıldığını da ileten Başkan Babaş, 4 Milyon TL tutarındaki proje için Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan destek isteyeceğini de söyledi. Başkan Babaş ayrıca kurulacak bu yeni tesiste bakıma muhtaç sokak hayvanlarının gerekli tedavilerinin yapılmasıyla birlikte doğal ortamlarına geri bırakılacağını da ifade etti.

ENTEGRE KATI ATIK YÖNETİMİ PROJESİ

Yaklaşık 50 milyon TL maliyetli Avrupa Birliği Entegre Katı Atık Yönetimi Projesi çalışmalarında sona gelindiğini sözlerine ekleyen Başkan Babaş, eski vahşi çöp depolama merkezlerinin rehabilite edilerek doğaya kazandırılması, sızıntı suyu arıtma tesisi, araç ve ekipman yardımı adına proje çalışmaların sürdüğünü vurguladı. Bu önemli yatırımın en kısa sürede ihaleye çıkacağı da Başkan Babaş tarafından belirtildi.

Katı Atık Bertaraf Tesisi’nin güçlendirilmesiyle ilgili de çalışmaların sürdüğünü sözlerine ekleyen Başkan Babaş, Kastamonu Mahalli İdareler Birliği’nin önemli projelere imza attığını ve bundan sonrada atmaya devam edeceğini iletti.