"Kastamonu açısından ÇOK VERİMLİ OLDU”

Belediye Başkanı Babaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a aktardıkları konuların tamamından olumlu cevap aldıklarını, kendisinin de çok memnun ayrıldığını belirtip, “Kastamonu açısından çok verimli bir ziyaret oldu” dedi.

Babaş, “Kendilerinden BAKAP’ın gündeme alınmasını talep ettik. Bize, ‘Bu gerçekten doğru bir proje. Tamamen bölgeyi kalkındıracak bir proje. Bunun için de destek vereceğiz’ dedi.” ifadesini kullandı.

Erdoğan’ın, Tıp Fakültesi için gerekenleri yapacağını, Özel Uğurlu’nun açılması için de elinden gelen katkıyı vereceğini söylediğini belirten Babaş, Bakan Özhaseki’nin ise atıksu arıtma tesisi için söz ve randevu verdiğini açıkladı.

Belediye Başkanı Tahsin Babaş, dün düzenlediği basın toplantısıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kastamonu programını ve gündemi değerlendirdi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla 672 milyon lira bedelli 142 projenin açılışını gerçekleştirdiklerini hatırlatan Belediye Başkanı Tahsin Babaş, “Kastamonu açısından çok verimli bir ziyaret oldu. İlk karşılamamızda kendileri bizlere Kastamonu’nun çok güzel değerlere sahip olduğunu söyledi. Halkımızın da Cumhurbaşkanımıza karşı büyük bir sevgisi vardı. Yaklaşık 50 bin Kastamonulu Cumhurbaşkanımızı karşıladı. Miting alanındaki bu kalabalık Cumhurbaşkanımızı da etkiledi” dedi.
Belediye ziyaretinde de Kastamonu’yla ilgili daha detaylı görüşme fırsatı bulduklarını söyleyen Belediye Başkanı Tahsin Babaş, şunları söyledi:
“Miting alanından sonra Özel Uğurlu Hastanesi’nin önünden geçtik. Burada hastanenin son durumu hakkında kendisine bilgi verdik. Buranın açılması için ellerinden geldiğince katkı vereceklerini belirtiler. Uğurlu Hastanesi’nin ruhsatının uzatılmasını talep ettik. Gerekli dosyaları verdik zaten. Yeni yapılan hastanemizi de beğendi. Akabinde vatandaşlarla selamlaşarak belediyemize geldi. Belediyemizde Kastamonu defterini imzaladı. Sonra kendilerine brifing verdim. En ufak aksaklık yaşanmadı. Onun için bütün belediye ekibimize çalışmalarından dolayı çok teşekkür ediyorum. Yöresel yemeklerimizi ikram ettik. Özellikle kendilerinden BAKAP’ın gündeme alınmasını talep ettik. Bize ‘Bu gerçekten doğru bir proje. Tamamen bölgeyi kalkındıracak bir proje. Bunun için de destek vereceğiz’ dedi. Tıp Fakültesi için de gerekenleri yapacağını söyledi. Mahalli İdareler Eğitim Merkezi olarak inşa edilen ancak ardından âtıl kalan Kadıdağı’ndaki binaların Olimpiyat Hazırlık Merkezi olmasını talep ettik. Çevre ve Şehircilik Bakanımızdan da ‘atıksu arıtma’ için yardım istedim. Kendisi de önümüzdeki haftalar için bizi davet ederek, ‘Bu işi tamamlayalım’ dedi. Biz atıksu konusunda Avrupa Birliği ile uzun zamandır bir proje üzerinde çalışıyoruz. Komisyona girecek 30 proje arasında 11’inci sıradayız. Bunun için 1-2 ay daha beklememiz gerekiyor. Bu işi kısa sürede bitirmemiz lazım. Şehrimiz için en büyük projelerden birisi.”
“HZ. PİR ZİYARETİ SÜRPRİZ OLDU”
Belediye çıkışında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın makam aracıyla birlikte Hz.Pir’e gittiklerini de söyleyen Başkan Tahsin Babaş, “Araçtaki görüşmemizde Cumhurbaşkanımız, ‘Kastamonu bölgemizin en büyük şehirlerinden’ dedi. Buranın köklü bir şehir olduğundan bahsetti. Bu ifadeleri beni çok mutlu etti. Kastamonu buranın eyalet şehridir, bölgesel bir şehirdir. Nasrullah’taki çalışmalar hakkında da bilgi verdik. Kendisi Kastamonu’dan çok memnun ayrıldı” diye konuştu.

Hz. Pir ziyaretinin sürpriz olduğunu da söyleyen Başkan Babaş, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Oraya gideceğinden kimsenin de haberi yoktu. Sinanbey’i geçtik, Sanat Okulu binasının altındaki yoldan Hz. Pir yoluna döndük. Bizim döndüğümüzü görünce konvoy da o yöne yönlendi. Yalnız olarak o tarafa doğru gittik. Ben de makam arabasının içinde ve yanındayım. Korumasız falan o tarafa doğru gittik. Cumhurbaşkanımız halkına güvenen, bu yöreye güvenen biri olarak ‘Ben zaten Allah’a sığındım. Bize birşey olmaz, Şeyh Şaban-ı Veli de varken bize hiç birşey olmaz’ dedi. Gittik Hz. Pir’de duasını yaptı, ziyaretini gerçekleştirdi. Buradaki ziyaretinin ardından da stadyumdan helikopterle uğurladık. Ben Cumhurbaşkanımızda şunu gördüm: Kastamonu’dan çok memnun ayrıldı. Bunu her hareketinde de bize hissettirdi. Onun için ben buradan özellikle Sayın Valimize, Emniyet Müdürümüze, bütün kurumlarımıza, belediye çalışanlarımıza ve tüm emeği ve katkısı geçenlere teşekkür ediyorum. Gece gündüz demeden çalıştılar. Her alanda en ufak bir aksaklık yaratmadılar. Cumhurbaşkanımızın gelişinde nereye ineceği de belli değildi. Biz her yerde çalışma yaptık. AK Partimizin ve Gençlik Kollarının da güzel çalışmaları oldu. Onlara da teşekkür ediyorum. Yine her alanda süsleme çalışmalarımız da çok beğenildi. Bu konuda da çok başarılı olduk ve Cumhurbaşkanımız her yerdeki bu güzellikleri görünce Kastamonu’da kalma süresini de uzattı. Uzun süre de Kastamonu’dan ayrılmak istemedi. Bu da ilimiz için, bizler için büyük bir gurur oldu. Bizler de mutlu olduk ve en iyi şekilde layıkıyla ağırladık. Bu arada basınımız da bizleri çok mutlu etti. Cumhurbaşkanımız basınımız için de çok duyarlı ve performanslı olarak gördüğünü ve başarılı olduklarını, girişken olduklarını belirtti.”
BAKANLARLA GÖRÜŞMELER
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyaretinde yer alan Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ile de ikili görüşmelerinin olduğunu söyleyen Belediye Başkanı Tahsin Babaş, “Kayserili olan Özhaseki ile Kastamonu – Kayseri pastırması ile ilgili konuşmalarımız oldu. Bakanımıza ve diğer katılımcılarımıza Kastamonu pastırması ikram ettik. Pastırmamızı çok beğendiler. Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere bakanlarımız ve diğer konuklarımız gerek miting alanı ve gerek diğer yerlerin afişlenmesi ve süslenmesi için de bizlere ve emeği geçenlere teşekkür ettiler. Genel olarak Uğurlu Hastanesi’ni ön plana çıkarttım. Cumhurbaşkanımız, ‘Uğurlu Hastanesi’ni ‘çok iyi biliyorum ve takip ediyorum’ dedi. Yine Kastamonuspor 1966 için de Cumhurbaşkanımız, ‘Ben Ziya Hoca’yı biliyorum. Ziya Hoca başarılı ve iyi bir hoca’ dedi” diye konuştu.