KASTAMONU EĞİTİM TARİHİNDEN ALTIN BİR SAYFA: MUSTAFA ÖZTÜRK

Karadeniz kıyısındaki cennet ilçelerimizden Çatalzeytin’in beyni, gözü, kulağı, yüreği, dili konumundaki Çatalzeytin Mektubu’nun yayın yönetmeni, yazar, Türkçe Edebiyat Öğretmeni Emin Türkay Öztürk 28 Eylül 2020 tarihinde babası,  unutulmaz eğitimci Mustafa Öztürk’le ilgili kitabını gönderdi:

Emin Türkay Öztürk; Mustafa Öztürk’ün Eğitim Anıları, Ankara 2020, 192 s.

Bu kitabı 2013 yılından beri bekliyorduk. Ağabeyim Özdemir Tan’la (ö. 30 Ağustos 2020) birlikte yayınladığımız Gurur Kaynağımız Kastamonulular’ın IX. Cildinde (Ankara 2013, s.118) Seçkin Eğitimciler bölümünde Mustafa Öztürk’ü özetle şöyle anlatmıştık:

20 Mart 1928 tarihinde Çatalzeytin’in Çelebiler köyünde doğdu. 1946-1947 öğretim yılında Göl Köy Enstitüsünden mezun oldu. Kendi köyü Çelebiler’de ilk defa ilkokul açarak öğretmenliğe başladı. Abana’nın Girgöz, Çatalzeytin’in Çağlar ve Kavakören köylerindeki ilkokul öğretmenliği ve müdürlük görevinin ardından vatan görevini yedek subay olarak tamamladı (1955-56). Askerlik dönüşü Kavakören ve Çelebiler köyü ilkokullarında görevini sürdürdü (1956-1961). 1961-1979 yılları arasında Çatalzeytin Merkez (50. Yıl) İlkokulunda Başöğretmenlik/Müdürlük ve Maarif Memurluğu/İlköğretim Müdürlüğü yapıp emekliye ayrıldı. Maarif Memurluğu sırasında Çatalzeytin’de birçok köye ilkokul yapılmasını sağladı.

Emeklilik döneminde boş durmadı. Çatalzeytin Mektubu gazetesini çıkarıp ilk yazı işleri müdürlüğünü yaptı. Püsürge Kırtasiyeyi açtı. Eğitim anılarını gazetesinde yayımladı. Öztürk’ün eğitim anıları, oğlu emekli öğretmen Emin Türkay Öztürk tarafından kitap hâline getirilecek.

İşte özgeçmişte yer alan son cümledeki haber, 2020 yılında gerçekleşmiş bulunuyor. 1Aralık 2001 tarihinde aramızdan ayrılan Mustafa Öztürk’ün 1948 yılında Kevser Hanım’la evliliğinden üç oğlu Gökay (d.1949), Emin Türkay (d.1952), Mehmet Tuncay (1958-1961) ve kızı Günay (d.1950) dünyaya geldi.

Emin Türkay Öztürk’ün kitaba yazdığı uzun Öz Söz’den aldığımız şu satırlar, hemen okuma isteği yaratıyor: “Bu kitapta Göl Köy Enstitülü bir öğretmenin yaşamı dile gelecek. Kayada yeşerip büyüyen çam ağacı gibi anasız babasız (1,5 yaşında annesi, 6 yaşında babası öldü) büyüyen Mustafa’nın  yaşam öyküsünü okuyacaksınız. Enstitüye donu, fanilasıyla gitti. Atatürk’ün önderliğinde Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan beş yıl sonra babam Mustafa Öztürk, 1928’de Çelebiler köyünde dünyaya geliyor. Çocukluğu fakirlik ve yokluk içinde geçiyor.

……

Gazetemizde yazıları yayımlanan, yöremizle ilgili güzel işler yaptığımız, çok erken yaşta kaybettiğimiz üretken yazar Harun Ünlü ile Çatalzeytinli Köy Enstitülü öğretmenleri anlatan bir kitap hazırlamayı planlamıştık.  Projemiz gerçekleşmedi. “Mustafa Öztürk’ün Eğitim Anıları”yla Harun Ünlü’yü sevgiyle anıyorum.

Babam Mustafa Öztürk’le ilgili bu kitabı çıkarmaya sekiz yıl önce karar verdim. Kitabın yayına girmesinden huzur ve mutluluk duyuyorum.”

Kitabın bölümleri şu başlıkları taşımakta:

  • Mustafa Öztürk’ün Yaşamı
  • Mustafa Öztürk’ün Not Defteri (İki anı defteri)
  • Eğitim Anıları
  • Mustafa Öztürk’le İlgili Anılar, Yazılar:

Kemal Yıldırım, Bekir Yüksel, İbrahim Pulatkan, Günay  Öztürk, Mehmet Özçelik, Ahmet Kahveci, Halil Aslan, Mazhar Özcan, Ergun Usta, Tuncay Öztürk, Metin Altıntaş, Mehmet Erdoğan, Hadi Kaya, Sevim Yüksel Doğan, Süleyman Doğan, Gökay Öztürk, Cevdet Can, Süleyman Mustafaoğlu.

  • Mustafa Öztürk’ün Ölümü, Ölümünden Sonra Yazılanlar:

Mazhar Özcan, Mustafa Çelik, Emin Türkay Öztürk, Gökay Öztürk, Çağatay Çebi, Günay Öztürk, Öztürk Karahan, Esat Kaplan, Fazıl Bayraktar, Kevser Öztürk, Mehmet Özçelik, Dr. Fahri Demir, Harun Ünlü.

  • Mustafa Öztürk Anısına Düzenlenen Yarışmalar (Kompozisyon)

2002 Yarışması: Birinci Merve Ün

2003 Yarışması: Birinci Ezgi Turan

2004Yarışması: Birinci Recep Çelik

2005 Yarışması: Birinci Ebru Kara (fotoğraf dalında)

2006 Yarışması: Birinci İlknur Karagülleoğlu

2007 Yarışması: Birinci Ayşe Topçuoğlu

2008 Yarışması: Birinci Esra Ersöz

2009 Yarışması: Birinci Mertcan Karacan

2010 Yarışması: Birinci Oğuz Bilen

2011 Yarışması: Birinci Tolunay Çetin

2012 Yarışması: Birinci İrem Ünlü

2013 Yarışması: Birinci Merve Gürel (resim dalında)

2014 Yarışması: Birinci Yıldız Işılgan

2015 Yarışması: Birinci Gökdeniz Görenek

2016 Yarışması: Kaymakamlıkça izin verilmedi.

  • Belgeler (Kimlik, diploma, yazışmalar)
  • Fotoğraflar

Kitap, Emin Türkay Öztürk’ün ayrıntılı özgeçmişi ile sona ermekte.

Annesini bir buçuk, babasını da altı yaşında kaybeden yoksul bir köy çocuğunun Göl Köy Enstitüsü sayesinde topluma kazandırılıp çok başarılı bir eğitimci olarak doğduğu topraklara nasıl hizmet edip Cumhuriyet’e borcunu ödediğini Mustafa Öztürk örneğinde bir kez daha görüyoruz. Yatılı köy enstitüleri ile onların devamı ilköğretmen okullarında böyle çok sayıda örnek bulunmaktadır. Emin Türkay Öztürk’ü hayırlı evlat olarak kutlarken Mustafa Öztürk’ü saygıyla anıyoruz. Mezarı ışıklarla dolsun!

 

NAİL TAN