Kastamonu Entegre’den çocuklara armağan

  • Kastamonu Belediyesi’nin Kastamonu Entegre AŞ’nin desteği ile Kuzeykent’te hayata geçireceği Kreş ve Oyuncak Kütüphanesi projesinin temeli dün düzenlenen törenle atıldı. Projenin ikinci etabında ise Mehmet Akif Ersoy Mahallesi’ne çocuk bakımevi yapılacak.
  • Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, “Çocuklar bizim geleceğimiz. Verdiğimiz sözleri bir bir yerine getireceğiz” derken, proje sponsoru Kastamonu Entegre Fabrikalar Direktörü Enüs Koç ise “Dün olduğu gibi bugün de Kastamonu’nun kalkınması ve gelişimi için elimizden geleni yapmaya hazırız” dedi.

 

Kastamonu Belediyesi’nin Kastamonu Entegre AŞ’nin desteği ile hayata geçireceği Kreş ve Oyuncak Kütüphanesi projesinin temeli dün düzenlenen törenle atıldı.

Kuzeykent’te Ada Sitesi’nin yanı başına yapılacak olan proje Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu’nun da seçim beyannamesinde yer alıyordu.

Temel atma törenine Belediye Başkanı Opr. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu, MHP İl Başkanı Emin Çınar,  Kastamonu Entegre AŞ Fabrikalar Direktörü Enis Koç, Belediye Başkan Vekili Mehmet Yurt, Başkan Yardımcıları Nuray Çolak, Serkan Bahçacıoğlu da katıldı.

Kastamonu Entegre Fabrikalar Direktörü Enis Koç, “Kurulduğu günden bugüne faaliyetlerini topluma faydalı olma ilkesiyle yürüten Kastamonu Entegre, ilk tesisinin yer aldığı Kastamonu ilinde anlamlı bir projeye imza atıyor. Kastamonu Belediyesi iş birliğiyle hayata geçirilen proje kapsamında kente iki yeni kreş, çocuk bakımevi ve bir oyuncak kütüphanesi kazandırılacak. Kastamonu’da bir ilk olan oyuncak kütüphanesi, hem çocuklar hem aileleri için önemli bir ihtiyaca yanıt verecek. Ağaç bazlı panel sektörünün yarım asırlık global markası Kastamonu Entegre, ilk üretim tesisinin yer aldığı Kastamonu’nun istihdamına önemli katkıda bulunurken, şehrin kalkınması ve sosyal gelişimi için yürütülen çalışmaların en büyük destekçileri arasında yer almayı sürdürüyor” dedi.

Toplumsal gelişime katkı sağlamak amacıyla gerçekleştirdikleri faaliyetlere tesis çalışanlarının yanı sıra kentte yaşayan herkesi dahil etmeyi önemsediklerini dile getiren Enis Koç, “Gönülden bağlı olduğumuz bu kentin adını dünyaya duyurmuş olmak bizim için büyük bir onur. Dün olduğu gibi bugün de Kastamonu’nun kalkınması ve gelişimi için elimizden geleni yapmaya hazırız. Kastamonu Belediyesi ile birlikte başlattığımız Çocuk Bakımevleri ve Oyuncak Kütüphanesi şu anda bizi en çok heyecanlandıran projelerin başında geliyor. Çocukların sağlıklı gelişimi için ideal ortamın ve doğru materyallerin ne denli önemli olduğu aşikâr. Bu doğrultuda, ülkemizde yeni bir uygulama olan Oyuncak Kütüphanesi’ni Kastamonu’ya kazandırmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Manevi değerinin yanı sıra ekonomik anlamda da ailelere destek sağlayan bir proje olacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

MHP İl Başkanı Emin Çınar ise konuşmasında şunları söyledi:

“Belediyemiz özellikle 15 aylık dönem içersinde Kastamonu’da birçok alt yapı konusunda hızlı bir çalışmayı ortaya koydu. Tabi alt yapıda yapılan çalışmaların birçoğu maalesef her belediyenin risk alamadığı çalışmalardır. Ben ondan dolayı da başta belediye başkanımız Sayın R. Galip Vidinlioğlu olmak üzere çalışma heyetini kutluyorum. Çünkü cesaretle bazı çalışmalar yapılır. Bu çalışmaların her birisinde de kendi imzasının ve belediye başkan yardımcılarımız ve çalışma heyetinin varlığını görmek bizleri mutlu ediyor. İnşallah seçim beyannamesinde ortaya koyduğumuz birçok çalışmayı da kalan 3,5 yıllık dönem içersinde hızlı bir şekilde bu kadro bu heyet yerine getirecektir.”

PROJENİN ORTAYA ÇIKIŞI

Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu da proje hakkında şu açıklamada bulundu:

“Sevgili Ozan’ın eşi, benimde akrabam Gülnur Özdil hanım böyle bir projeyi dillendirdi. Türkiye’de bir yerde rastladım. Hayata geçirildi mi, geçirilmedi mi bilmiyorum. Oyuncak kütüphanesinin maksadı çocuklarımızın birlikte oyun oynama alışkanlığı kazanmaları, çocuklarımızın paylaşma alışkanlığı kazanmasıydı. Bir özelliğiyle ekonomiye çok ciddi katkısı var. Herkes oynamadığı oyuncağını buraya gelip bırakacak. Böylece hem oyuncak alma imkanı olmayan aileler buradan faydalanacak, hem de çocuklarımız oynamadıkları oyuncakları birbirleriyle paylaşacaklar. İki katlı bu binanın alt katı kreş, üst katı ise oyuncak kütüphanesi olacak. Bu proje çok daha önceden gündeme gelecekti ama Türkiye’yi kasıp kavuran bir pandemi sürecini birlikte geçiyoruz. Bu nedenle gecikme oldu. Geç olsun, güç olmasın. Sözlerimizi tek tek yerine getireceğiz.

PROJENİN DETAYLARI

1298 metrekare kapalı alan ve 1342 metrekare açık alana sahip olan Kuzeykent Mahallesi Çocuk Bakımevi ve Oyuncak Kütüphanesi projesinin Çocuk Bakımevi kısmında 5 adet sınıf ve oyun salonu, 5 adet uyku salonu, yemekhane, mutfak, personel-yönetici birimleri, etkinlik salonu, çok amaçlı salon yer alacak ve bakımevi toplam 100 öğrencilik kapasiteye sahip olacak. Oyuncak kütüphanesi kısmında ise; oyuncak sunum, oyun ve etkinlik salonu, oyuncak depolama alanı, oyuncak tamir ve bakım birimi ve personel birimi yer alacak. Yine Mehmet Akif Ersoy Mahallemizde yapmayı planladığımız Çocuk Bakımevimiz de toplam 1350 metrekare kapalı alan ve 1329 metrekare açık alana sahip olacak. Bu Çocuk Bakımevi’nde; 6 adet sınıf ve oyun salonu, 6 adet uyku salonu, yemekhane, mutfak, personel-yönetici birimleri, etkinlik salonu ve çok amaçlı salon yer alacak ve toplam 120 öğrenci kapasitesine sahip olacak.

TEŞEKKÜR

Kastamonu Entegre hem buradaki Kreş ve Oyuncak Kütüphanesi, hem de Mehmet Akif Ersoy Mahallesi’ndeki kreş için yaklaşık 3 milyon TL’lik bir katkı sağlıyorlar. Hemen hemen bu rakamlara işi bitirmiş olacağız. Çok teşekkür ediyorum, bu kadar anlamlı bir projeye sponsor oldukları için. İlimizdeki hayırseverlerimizin de bu denli desteklerini bekliyoruz. Çocuklar bizim geleceğimiz.”

Cengiz MUHZİROĞLU