“Kastamonu günleri bize nefes aldırıyor”

Yöresel ürün satıcılarından basın açıklaması

Yöresel ürün satıcıları, Başkent’te Kastamonu Günleri’nde yalnızca tanıtım ağırlıklı bir format değişikliğinden yana olmadıklarını, bunun yanı sıra etkinlik tarihinin bir an önce belirlenip açıklanmasını, Kastamonu Dernekler Federasyonu’nun kendilerini bilgilendirmesini beklediklerini söylediler.

 

CENGİZ MUHZİROĞLU

Yöresel ürün satıcıları, Başkent’te Kastamonu Günleri’nde bir format değişikliğinden yana olmadıklarını, bunun yanı sıra etkinlik tarihinin bir an önce belirlenip açıklanmasını beklediklerini söylediler.

Etkinliğin düzenleyicisi Ankara Kastamonu Dernekler Federasyonu’nun 12’nci etkinlikle ilgili şu ana kadar kendileriyle hiçbir temas kurmamış olması ve Vali Şehmus Günaydın’ın, etkinliğin ürün satışı değil şehrin tanıtımı ağırlıklı yapılmasıyla ilgili önerisini konu alan haber üzerine bir basın toplantısı düzenleyen esnaflar, il dışında düzenlenen bu etkinliğin Kastamonu’ya 1 milyon liralık getirisi bulunduğuna dikkat çektiler.

Esnaflar adına birlikte hazırladıkları yazılı metni okuyan Ebru Turhal, şunları söyledi:

“Bizler yöresel el sanatları, yöresel ürün ve hediyelik eşya imalat ve satıcı ve ilimizin gıda ürünleri esnafları olarak zor şartlarda geçen kış sezonunun ardından 11 yıldır bizlere rahat bir nefes aldıran, il dışında valilik, belediye ve derneklerin organize ettiği bu programın format değişikliği nedeniyle bizlere kapatılmasının ne anlama geldiğini anlamakta zorluk çekmekteyiz.

Ankara Kastamonu Dernekler Federasyonu yetkilileri de Kastamonu’da yetkililerle görüşmeler yapıyor ve bizlere bu konuda hiçbir açıklama da yapmadan gidiyorlar. Buna da bir anlam veremedik.

Ayrıca bu organizasyonun il ekonomisine en az 1 milyon TL’nin üzerinde bir getirisi olduğunu düşünmekteyiz. Şehrimizden olduğu kadar ilçelerimizden de esnaflarımız, üreticilerimiz, Kastamonu yöresi ürünlerini de hem tanıtıyor, hem ikram ediyor, hem de ilimiz ekonomisine büyük katkı sağlıyorlar.

Türkiye’nin değişik yerlerinde yapılan il tanıtım fuarlarında her ilin yöresel ürünlerini satan esnaf sanatkârlarının bulunduğunu da görmekteyiz. Ama ilimizdeki esnaflarımıza gereken ilgi ise tam olarak verilmemektedir.

Gerek milletvekillerimiz, gerekse de Belediye Başkanlığımız gerekli desteği veriyor ve vereceklerini de bizlere söylediler, bizlerin yanında oluyorlar. Onlara da esnaflar adına teşekkür ediyor, çalışmalarında başarılar diliyoruz. Bu konuda esnaflar olarak bizlere bilgi verilmesini istiyoruz.” CM