Kastamonu için “değer” dileği

Biz, “Ilgaz’a, Yurduntepe’ye nasıl daha fazla turist çekebiliriz?” sorusunu sorarken, Yurduntepe yakınına 200-250 yataklı yeni bir otel projesine olumlu baktığını söyledi Cengiz Aygün. Hatırlarsınız, kendisi “Spor Lisesi” kurulması için “Binanız benden” sözünü vermişti.

Gelen turisti ağırladıktan sonra daha çok turist potansiyeli olacağı kanısındayım. Bu sebeple bu yatırımın gerçekleşip, ayakta kalması durumunda çok güzel işlerin bizi bekleyeceği bir gelecek diliyorum. Aygün’e teşekkür…

  • ••

Bütün bu yatırımların, bizim şehrimizin alışkın olduğu, “Ölü yatırım” kategorisine girmemesi için şehrin ileri gelenlerini “gerçekten çalışmaya” davet etmek gerekir düşüncesindeyim.

Kastamonu, artık haritada zor bulunan, küçük şehir, etkisiz eleman sınıfından sıyrılmak zorunda.

Bu tür konulara girildiğinde aklıma TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’nun “Allah size her şeyi vermiş, ben ne yapayım?” sözleri geliyor.

“Vermiş olmasına vermiş elbet ama kullanan, değerlendiren var mı?” sorusu aklımı kurcalıyor her seferinde.

Kanyonlar, kayak merkezleri, en uzun sahil şeridi, ne ararsanız bizde var ancak değerlendiren yok.

Sonra Kastamonu’ya doğru düzgün yatırım yok, Kastamonu’yu doğru düzgün tanıyan yok, yol yok, plan proje yok diye dövünmek var bizde.Zira, laftan öteye gidemediğimiz konular var.

  • ••

Kastamonu’nun büyük bir değişime ihtiyacı var, bu yadsınamaz bir gerçek. Kastamonu’nun güzel bir plana, bu planı harekete geçirecek kişilere, harekete geçtiğinde sonuna kadar olayı takip edecek vatandaşa ihtiyacı var.

Kastamonu için yatırımlarının ölmediği, teşviklerinin göz kamaştırıcı olduğu, değerlerinin değerler kazandığı bir gelecek dilemekten başka elimizden gelen bir şey var mı?

 Gözde MINIK