"Kastamonu için gurur kaynağıyız"

GüvenTur’un Mali Genel Kurulu dün yapıldı. GüvenTur Başkanı Faruk İslamoğlu, “İşini ciddiye almayan kişiye GüvenTur’da hiç bir zaman yer olmaz” diyerek, GüvenTur’un üyelerinin olduğu kadar Kastamonu için de her zaman bir gurur ve onur kaynağı olduğunu düşündüklerini söyledi.

Genel kurula katılan Belediye Başkanı Tahsin Babaş ise GüvenTur’u yeni bir yer tahsisi yapacaklarını belirtti ve servislerle ilgili ciddi bir şikayetin kendilerine ulaşmamasının ise memnuniyet verici olduğunu söyledi. Başkan Babaş, halk otobüsleri şoförlerine ise özellikle 65 yaş üstü vatandaşlara karşı daha özenli ve güleryüzlü olmaları uyarısında bulundu.

 

GüvenTur’un genel kurulu dün gerçekleşti. Kastamonu’nun en büyük karayolu yolcu taşımacılık kooperatifi olan GüvenTur’un genel kuruluna Belediye Başkanı Tahsin Babaş, KESOB Başkanı Dursun Ergin, eski Güventur Başkanı Yusuf Öz, Taşıko Başkanı Ahmet Sarıahmetoğlu, Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Tiryakioğlu, Özel Halk Otobüsleri İşletmesi Başkanı Mustafa Gülük, Belediye Başkanlığı Ulaşım Hizmetleri Müdürü Seyfettin Bilkay başta olmak üzere GüvenTur üyeleri katıldı.
Divan başkanlığını Yılmaz Özcan ve Katip üyeliğini ise Hakan Kebecioğlu’nun yaptığı gelen kurulda konuşan GüvenTur Başkanı Faruk İslamoğlu, “360 üyesi bulunan Türkiye’nin en büyük ve lider servis kooperatifi GüvenTur’un bugün 16. Olağan Genel Kurulu’nu yapıyoruz. GüvenTur 16 yılı geride bıraktı. GüvenTur bir marka haline geldi. GüvenTur, üyelerinin olduğu kadar Kastamonu için de her zaman bir gurur ve onur kaynağı olduğumuz düşüncesindeyim” dedi.
İlkeli bir şekilde hizmetlerini sürdürdüklerini söyleyen Faruk İslamoğlu, “İşimizin yüzde 90’lık kısmını kapsayan öğrenci taşımacılığının zorluğu ve ciddiyeti, diğer servislerden ve taşımacılıktan bizleri ayrı kılıyor. Bizler direkt olarak insan canı ile ilgili bir meslek dalı icra ediyoruz. Daha da ötesi candan öte canlarımız dediğimiz çocuklarımız bize emanet. Bizler göreve geldiğimiz günden bu tarafa hatasında ısrar edenleri aramızda barındırmamaya da büyük özen gösteriyoruz. İşini ciddiye almayan kişiye GüvenTur’da hiç bir zaman yer olmaz. Biz işimizi ciddi yapmadığımız sürece kalıcı olabilme, ekmek yiyebilme şansımız yok. Taşımalı eğitimdeki servislerin de büyük bir bölümü GüvenTur tarafından yapılmaktadır. Her yıl yaklaşık 80-100 civarında ihale sadece GüvenTur tarafından alınıyor. Bireysel olarak ihale alan üyelerimiz de var. Bu da büyük bir başarıdır. 8-10 yıl önce Kastamonu’da 80-100 civarında bir araç filosu bu işi yapıyordu. Şimdi ise bu sayı 350 – 400 arasında değişmektedir. Kastamonu gelişiyor, mücavir alanımız genişliyor. Bu da daha çok hizmet vermemize sebep olacak. Belediye Başkanımız Tahsin Babaş Taşıko’dan sonra şimdi de bize yer tahsis etti. Bu yeni yerimizi yakında bize teslim edecek. GüvenTur ailesi olarak başkanımıza teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

“UYGUN KREDİ DESTEĞİ”

KESOB BaşkanI Dursun Ergin ise, “Kastamonumuz hızla gelişiyor. Hem nüfus yoğunluğu açısından hem imar yönünden son yıllarda ciddi anlamda gelişme var. Nüfus yoğunluğuna üniversitemizin de ciddi katkısı var. Kastamonu’da esnafının kendisini yenileme noktasında da ciddi bir gayret ve bir çaba var. Birlik başkanı olarak beni sevindiren Kastamonu’nun bu büyümesine bu gelişmesine paralel olarak esnafımızında sürekli kendisini yeniliyor olmasıdır. Bende 40 yıldır esnaflık yapıyorum. Seçildiği günden bu güne gelinceye kadar belediye başkanımızın da ifadesi şu olmuştur. ‘Ben herzaman esnafımızın yanındayım ve esnafın destekçisiyim’. Bugüne kadar da bu sözünün uygulayıcısı olmuştur. Ben burada sizlerin huzurunuzda bugüne kadarki görevinde bizlere, esnaflara verdiği destekler için belediye başkanımıza teşekkür ediyorum. Yapılan işler önemli GüvenTur’un yaptığı işler bir kat daha önemli. Biz de sizlere destek vermek istiyoruz. Araçlarınızın yenilenmesinde ya da krediye ihtiyaç duyduğunuz her noktada Esnaf Kefalet Kooperatifi olarak da sizlerin yanınızdayız. Kanunun bize verdiği yetkiyi sizler için ve bütün esnaflar için sonuna kadar da kullanmaya hazırız, kullanıyoruz. Sizlerin işini kolaylaştırmak için de biz oradayız. Piyasada yüzde 15 olan faiz Esnaf kefalet Kooperatifi’nde yüzde 5 ve şu an itibariyle de her esnafa 150 bine kadar kredi verebiliyoruz” dedi.

GüvenTur’un eski başkanlarından Yusuf Öz ise “GüvenTur’a eskiden olduğu kadar şimdi de tam destek ve katkı veriyoruz. Kastamonu son yıllarda yeni yatırım ve hizmetlerle çok büyük gelişme kaydetti. GüvenTur’a yer tahsisi konusunda da yardımcı olan ve yer veren başkanımıza bir kez daha teşekkür ediyorum” dedi.
TAŞIKO Başkanı Ahmet Sarıahmetoğlu da, “16 yıldır öğrencilerimizi taşıyan, başarılı çalışmalarını devam ettiren, örnek kuruluşumuzu, kardeş kuruluşumuzu kutluyor ve tebrik ediyorum. Bizlerin büyümesinde büyük emeği olan tüm Kastamonu halkına ve sanayi kuruluşlarımızın değerli sahiplerine bir kez daha teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Kastamonu Şoförler Odası Başkanı Mehmet Tiryakioğlu da yaptığı kısa konuşmasında, “Bende genel kurulun hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Belediye Başkanımıza da Güventur ve Taşıko araçları için yaptığı yer tahsisine göstermiş olduğu yakın ilgi va alaka içinde teşekkür ediyorum. Biz de her zaman GüvenTur’un yanında olduk, olmaya da devam edeceğiz. Türkiye’de en az sorun yaşayan bir kooperatifimiz. GüvenTur’u kutluyorum” dedi.

“SERVİSLERLE İLGİLİ
CİDDİ ŞİKAYET ALMIYORUZ”

Genel kuruldaki son konuşmayı yapan Belediye Başkanı Tahsin Babaş ise Kastamonu’nun şehiriçi toplu taşımacılığındaki büyüklüğünden bahsederek şunları söyledi:
“Çorum’da bile 60 adet halk otobüsü varmış, bizde ise 130 adet. Yine GüvenTur’da 400’e yakın servis aracı var. Ben servislerle ilgili bu güne kadar önemli bir şikayet almadım. GüvenTur başkan, yönetimi ve üyelerine teşekkür ediyoruz. Kastamonu’da 177 taksi ve 3 kooperatif var. Taksi duraklarımız ile ilgili de ciddi bir mesai harcıyoruz. Tüm taksi duraklarımızı yeniliyor, tuvaletine varıncaya kadar yapıyoruz. Türkiye gelişiyor, Kastamonu’da gelişiyor. Onun içinde uzun yıllar hizmet verecek kalıcı işleri yapıyoruz. GüvenTur araçları için de iyi bir yer tahsis ettik. Kuzeykentte Toki’nin orada prefabrik binası ile birlikte yeri yapıp teslim edeceğiz. Yine Galericiler Sitesi’ni yaptık ve bu sene içinde bitirip teslim edeceğiz” dedi.

HALK OTOBÜSLERİNE UYARI

Güneykent ile birlikte Kastamonu’nun daha da büyüyeceğini söyleyen Başkan Babaş, halk otobüsü şoförlerini ise uyardı: “Dolmuşçularımıza da buradan bir kez daha sesleniyorum. Emeklilerimize iyi davranın, 65 yaş üstü emeklilerimizin dolmuşlarla ilgili sıkıntıları var. Bunlar bize geliyor. Emeklilerimizin parasını zaten devletimiz ödüyor. Benim dolmuşçularımızdan isteğim onlara güleryüzlü davranın, yüzünüzü, mimik ve yüz hareketlerinizi ekşitmeyin. Yarın sizler de bu kart sahibi olacaksınız” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından gündem maddeleri görüşülüp oybirliğiyle kabul edildi.

Cengiz MUHZİROĞLU