Kastamonu için işbirliği

Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası (KATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Arslan, Kastamonu Üniversitesi Turizm Fakültesi’nin düzenlediği ‘Kariyer günleri’ etkinliğinin geçtiğimiz Çarşamba günü konuşmacı konuğu oldu. KATSO Başkanı Arslan’ın öğrencilere deneyimlerini ve çeşitli konular üzerine görüşlerini aktardığı sunumunu Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın da dinledi.

KATSO Başkanı Selçuk Arslan, Kastamonu Üniversitesi Turizm Fakültesi’nin daveti üzerine fakültenin seminer salonunda öğrenciler ile bir araya gelerek bir sunum yaptı. Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın ve Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Saim Ateş ile birlikte fakültenin öğretim kadrosu tarafından karşılanan ve ağırlanan Arslan, gösterilen misafirperverlikten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Başta Sayın Rektör Aydın ve Dekan Ateş olmak üzere akademisyenlere ve öğrencilere teşekkür ediyorum” dedi.

KATSO Başkanı Arslan’ın Kastamonu Üniversitesi’ne gerçekleştirdiği ziyarete KATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Doğan Ünlü, Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Feyyaz Pattabanoğlu ile Meclis Başkan Vekili Bilgehan Çapraz da katıldılar.

Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Saim Ateş’in odasında Rektör Prof. Dr. Seyit Aydın ve akademisyenlerle bir süre sohbet eden Arslan ve KATSO heyeti daha sonra sunumun yapılacağı seminer salonuna geçtiler.

Özgeçmişinin takdiminden sonra kürsüye gelen KATSO Başkanı Selçuk Arslan; TOBB, KATSO, Kastamonu ekonomisi, turizm konuları ve deneyimlerinden oluşan bir sunum yaptı. Sunumunun sonunda öğrencilerden ve öğretim üyelerinden gelen soruları cevaplayan Arslan, öğrencilere iş hayatına atıldıklarında karşılaşacakları sorunlar ve çözümleri ile ilgili tavsiyelerde de bulundu.

“Üniversite bir şehrin olmazsa olmazıdır”

Üniversitelerin toplumsal hayattaki önemine dikkat çeken KATSO Başkanı Arslan, “Üniversite bir şehrin olmazsa olmazıdır. Karşılıklı bilgi ve deneyim alışverişinden hem üniversite hem de şehir faydalanır” değerlendirmesinde bulundu. İller arasında farklı alanlarda rekabet ve yarış olduğuna dikkat çeken Arslan’ın “Siz değerli öğrencilere üniversite tercihinizde Kastamonu’yu seçtiğiniz için teşekkür ediyorum” cümlesi öğrencilerden büyük alkış aldı.

“Turizm şehri olmamız için hiç bir engel yok”

İl ekonomisinin başlıca orman, maden, tarım ve hayvancılık ile turizm sektörlerine dayandığının altını çizen KATSO Başkanı Arslan, “Turizm ilimizin olmazsa olmazı, en iyi çıkış yolumuzdur” tespitini dile getirdi.

Turizm pastasından ilimizin hak ettiği pay alması için Valilik ve Kastamonu Belediyesi başta olmak üzere ilimizin kamu-sivil toplum-özel sektör birlikteliğini yakalayarak tek vücut olduğunu ifade eden KATSO Başkanı Arslan, “Sürdürülebilir planlama ile ilimizin hedeflediği noktaya ulaşacağından şüphemiz yok” diye konuştu.

Sunumunu “Turizm şehri olmamız için hiç bir engel yok” sözleriyle sürdüren Arslan, “Biz Kastamonu’nun sahip olduğu zenginliğin kıymetini zamanında yeterince bilemedik. Kastamonu’nun turizm adına ne derece önemli bir il olduğunun farkına yeni vardık” açıklamasında bulundu.

“Yolun başındayız”

İlimizin yılın 12 ayı turizme ev sahipliği yapabilecek potansiyele sahip olduğunu dile getiren Arslan şöyle konuştu: “Turizmde yolun başındayız henüz. Kamu, sivil toplum örgütleri ve özel sektör işbirliğinde sağlam temeller üzerinde sürdürülebilir bir turizm inşa edeceğimizden eminim.”

“Mesleğinizin tozunu yutun önce”

KATSO Başkanı Arslan sunumunun soru-cevap bölümünde ise öğrencilere iş hayatı ile ilgili deneyimlerinin aktardı ve tavsiyelerde bulundu. Turizmde sebatkar olmanın ve gayretin önemine dikkat çeken Arslan, “Mesleğinizi iyi öğrenmeniz lazım. Kendi işinizi kurmadan önce mutlaka bir firmada çalışın ve mesleğinizin tozunu yutun. Ticaret hazmederek, yavaş yavaş, sindire sindire, sabırla ilerlemeyi gerektirir. Müteşebbis olun, ancak tecrübeniz de olsun. Tecrübenin ise okulu yok. Turizm sektöründe güleryüz ve sabır önemli. Mesleğinizi sevin” tavsiyesinde bulundu.

KATSO Başkanı Arslan’a konuşmasın bitiminde Rektör Prof. Dr. Seyit Aydın, teşekkür belgesi sundu.

KATSO ile KASTÜ arasında protokol

KATSO Başkanı Arslan’ın konuşmasının ardından iki kurum arasındaki işbirliği protokolünün imzalanmasına geçildi. Kastamonu Üniversitesi adına Rektör Prof. Dr. Seyit Aydın’ın, KATSO adına Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Arslan’ın imza koydukları protokol kapsamında KATSO ile KASTÜ, turizm alanında işbirliğine gidecekler ve çeşitli projeleri uygulayacaklar.

İşbirliğimiz sadece turizmle sınırlı kalmayacak”

KATSO Başkanı Arslan düşüncelerini şu sözlerle dile getirdi: “Bu protokol ile önemli projelere imza atacağımıza inanıyorum. İşbirliğimiz sadece turizmle sinirli kalmayacaktır, ‘üniversite- sanayi’ işbirliğinde de önemli mesafe kat edeceğimizi düşünüyorum. Birlik ve beraberlik içinde çok kapsamlı projelere imza atacağız. Üniversitemize bugün bize göstermiş oldukları misafirperverlikten dolayı bir kez daha teşekkür ediyorum. Kastamonu Üniversitesi’nin memleketimiz için değerini ve önemini biliyoruz ve KATSO olarak bu sorumluluğumuzu bilinciyle hareket ediyoruz.”

Protokol ile ilgili bilgi verdiği bir konuşma yapan Rektör Aydın da iki kurum arasında işbirliğinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.