Kastamonu İhracat liginde 33’üncü

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), kasım ayı ihracat rakamlarını açıkladı. Açıklanan verilere göre; Kastamonu Ocak-Kasım döneminde toplam da 368 milyon 98 bin dolar tutarında ihracat gerçekleştirdi. Kastamonu, bu ihracat tutarıyla 81 il arasında 33’üncü sırada yer aldı. 11 ay ele alındığında, Kastamonu en parlak ihracat tutarına 64 milyon 845 bin dolar ile Nisan ayında imza atarken, en düşük ihracat verisi ise 18 milyon 382 bin dolar ile Ocak ayında kayıtlara geçti.

Türkiye’nin ekonomi ve ticaret diplomasisinin saha neferleri olan Türk ihracatçısı, pandemiye rağmen her ay ihracat rekorlarını tazelerken, kasım ayı verilerine göre 4 rekora daha imza attı. Ekonominin büyümesi ve dünya devleri arasında yer alması için çalışan, üreten, 61 İhracatçı Birliği, 27 sektör ile 100 bini aşkın ihracatçının tek çatı kuruluşu olan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un katılımıyla kasım ayına ait dış ticaret verilerini, Ankara’da düzenlediği toplantıyla açıkladı.  Genel Ticaret Sistemi’ne (GTS) göre; kasım ayı ihracatı, bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 33,4 artışla, 21,5 milyar dolara ulaştı. Böylece tüm zamanların aylık rekoru kırıldı. Kasım ayı, tüm zamanların aylık ihracatı, son 12 ay ve yılın ilk 11 ayı ihracatı ile tarih yazan Türk  İhracatçısı, son 12 ayın 11’inde Cumhuriyet tarihi rekorları kırdı.

“TÜRKİYE İHRACATLA YÜKSELECEK”

Kasım ayı ihracat rakamlarına değinmeden önce üçüncü çeyrek büyüme rakamlarını değerlendiren TİM Başkanı İsmail Gülle “Ülkemiz, yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 7,4’lük büyüme performansıyla fark yarattı. Bu rakamla beraber son 5 çeyrekte aralıksız büyüdük. Dünya ekonomileri arasında da öne çıktık. Yılın üçüncü çeyreğinde G20 ülkeleri arasında en çok büyüyen ikinci ülke olduk. Büyümeye ihracatın katkısı 5 puan, net ihracat katkısı 6,8 puan oldu. Yani, bu büyüme rakamının arkasında, yüzde 92,3’lük oranla net ihracat var. Bugün bir kez daha net bir şekilde görüyoruz ki, ülkemizin müreffeh yarınları, ihracatımızın geleceği ile kesişmiştir. Her zaman ifade ediyoruz; ‘Türkiye İhracatla Yükselecek’ diyoruz. Ülkemiz ekonomisine verdiğimiz katkıdan gurur duyuyoruz. Türk ekonomisini üretim, hizmet ve ihracatlarıyla büyüten tüm ihracat ailemize müteşekkiriz. Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi, ‘Vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır.’ 100 bini aşkın ihracatçımız, vatan aşkıyla, ayak basmadık tek bir ülke bırakmayarak rekor üstüne rekor kırarak üzerine düşen tüm sorumluluğu fazlasıyla yerine getiriyor. Bizler, bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonrasında da bu ülke için üretmeye, milli servetimize değer katmaya ve bayrağımızı dünyanın dört bir köşesinde gururla dalgalandırmaya devam edeceğiz” dedi.

“İHRACATIN İTHALATI KARŞILAMA ORANI AYLIK BAZDA YÜZDE 80’NİN ÜZERİNDE”

2018 yılında göreve geldiklerinde makro hedeflerini “Dış Ticaret Fazlası Veren Türkiye” olarak belirlediklerini vurgulayan Gülle “Çok şükür, o günden bugüne tüm ihracat hedeflerimizi gerçekleştirdik. Ülkemizi küresel ticaret arenasında yeni bir lige taşıdık. 10 yıl önce, ihracatımızın ithalatı karşılama oranı aylık bazda yüzde 50- 60 seviyelerindeyken bu oran yılbaşından bu yana yüzde 80’in üzerinde gerçekleşti. Hatta yüzde 90 seviyesini aştığımız aylar dahi oldu. Öncü projeksiyonlarımız gösteriyor ki, ‘Dış Ticaret Fazlası Veren Türkiye’ hedefine belki de hiç olmadığı kadar yakınız. Bu hedefi gerçekleştirmek adına var gücümüzle çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

“SON 12 AYDA 221 MİLYAR DOLARLIK İHRACATA İMZA ATTIK”

İhracatta rekorlarla tamamladığıkları ilk 10 ayın ardından kasımda da tarihî bir performans göstererek rekora ulaştıklarının altını çizen Gülle “Kasım ayında ihracatımız, geçtiğimiz yılın aynı ayına göre, yüzde 33,4’lük artışla, 21,5 milyar dolar oldu. Bu rakamla beraber, tarihimizin en yüksek aylık ihracat rakamına erişmeyi başardık. Böylece yılın ilk 11 ayında ihracatımız, yüzde 34 artışla 203,1 milyar dolar oldu. Son 12 ayda ise 221 milyar dolar ihracat gerçekleştirdik. Yıllık ihracat hedefimizi şimdiden aşmış durumdayız. Hatta 2022 yılı hedefine doğru emin adımlarla ilerliyoruz. Bu durum ihracatta sürdürülebilir artışı yakaladığımızın ve ‘Dış Ticaret Fazlası Veren Türkiye’ hedefimize bir adım daha yaklaştığımızın net bir göstergesi” şeklinde konuştu.

“MÜCEVHER SEKTÖRÜ İHRACATINI 968 MİLYON DOLAR ARTIRDI”

Kasımda 24 sektörün ihracatını artırdığını aktaran İsmail Gülle, şu bilgileri verdi: “2,5 milyar dolarlık ihracat gerçekleştiren Otomotiv sektörümüz ilk sırada yer aldı. 2,4 milyar dolara ulaşan Kimyevi Maddeler sektörümüz ikinci, ve 2 milyar doları aşan Çelik sektörümüz üçüncü oldu. Sektörel anlamda en dikkat çekici artışlar, geçtiğimiz yıla göre ihracatını 968 milyon dolar artıran Mücevher, 840 milyon dolar artıran Çelik ve 768 milyon dolar artıran Kimyevi Maddeler’de yaşandı. Kimyevi Maddeler, Mücevher, Mobilya, Savunma ve Havacılık ile Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller sektörlerimiz, tarihlerinin en yüksek ihracatını bu ay gerçekleştirdi.

“BİRİM İHRACAT DEĞERİMİZ ARTIYOR”

İhracat birim fiyatımızda da oldukça pozitif bir ivme görmekteyiz. Birim ihracat değerimiz geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 24,5 artışla 1,44 dolara yükseldi. Bu ay birim ihracat değerini en çok artıran sektörlerimiz, yüzde 178 ile Demir ve Demir Dışı Metaller, yüzde 105 ile Gemi ve Yat, yüzde 71 ile Çelik sektörlerimiz oldu. Katma değerli ve markalı ihracatımız arttıkça, ürünlerimizin değeri daha da artacak. Kasımda miktar bazında ihracatımız, geçtiğimiz yıla göre yüzde 7,2 artarak 14,9 milyon ton gerçekleşti. İlk 11 ayda ise yüzde 14,5 artışla  159 milyon ton ihracat gerçekleştirdik.

“166 ÜLKEYE İHRACAT ARTTI, 13 ÜLKEYE REKOR SATIŞ”

Geçtiğimiz ay Türk bayrağını 215 ülke ve bölgede dalgalandırdık. 166 ülkeye ihracatımızı artırma başarısı gösterdik. Aralarında Almanya, İtalya, İsrail, Mısır ve Çin’in de bulunduğu 13 ülkede aylık ihracat rekoruna imza attık. İhracatçılarımızın en çok ihracat gerçekleştirdiği ilk 3 ülke; 1,8 milyar dolarla Almanya, 1,5 milyar dolarla Birleşik Krallık ve 1,4 milyar dolarla ABD… İhracatımızı tutar bazında en çok artırdığımız ülkeler; 462 milyon dolar artışla ABD, 389 milyon dolar artışla Birleşik Krallık ve 323 milyon dolar artışla İtalya oldu. Ülke gruplarına göre en büyük pazarımız olan Avrupa Birliği’ne (AB-27) ihracatımızın yüzde 28 artışla, 8,6 milyar dolar hacme ulaşarak yüzde 40 pay aldığını görüyoruz. AB haricindeki diğer Avrupa ülkelerini de topladığımızda Avrupa kıtasının kasım ihracatımızdaki payı, yüzde 55… Diğer ülke gruplarında; Yakın ve Orta Doğu ülkelerine 4 milyar dolar, Afrika kıtasının tamamına 2 milyar dolar, Kuzey Amerika’ya 1,5 milyar dolar ve Uzak Doğu ülkelerine 1,5 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdik.

72 İL İHRACATINI ARTIRDI; 11 İL REKOR KIRDI

72 ilimiz ihracatını artırdı. 11 ilimiz; İstanbul, Çorum, Adana, Yalova, Zonguldak, Eskişehir, Malatya, Osmaniye, Kütahya, Uşak ve Diyarbakır tarihlerinin en yüksek aylık ihracatını, kasım ayında gerçekleştirdi. Bu ay en çok ihracat gerçekleştiren ilk 3 ilimiz sırasıyla; 8,7 milyar dolarla İstanbul, 1,5 milyar dolarla Kocaeli ve 1,4 milyar dolarla Bursa oldu. Bu şehirlerimizin haricinde artışıyla dikkat çeken illerimiz, ihracatını 249 milyon dolar artıran Çorum ve 244 milyon dolar artıran İzmir oldu.

İHRACATA YENİ BAŞLAYAN FİRMA SAYISI DA ARTIYOR

TİM, ihracat ailesine yeni üyeler kazandırabilmek adına projelerine aralıksız devam ediyor. Bu kapsamda, TİM KOBİ İhracat Seferberliği Programı çerçevesinde Anadolu’nun dört bir yanındaki ihracatçılar ve ihracatçı adaylarla buluşuyor. Firmaların ihracata duyduğu yoğun ilgi, kasım ayında ihracatçı firma sayısına da yansıdı. 1800 firma, bu ay ilk kez ihracat yaptı. Yeni firmalar, geçtiğimiz ay 124 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Bu rakamla beraber, yılbaşından bu yana ilk kez ihracat yapan 17 bin firma, Türkiye’ye 3,1 milyar dolar değer kattı. Yılbaşından bu yana ihracat yapan toplam firma sayısı ise 90 bini aştı.