Kastamonu Kalesi’ne Kayseri taşı

San Grup tarafından yürütülen restorasyon çalışmalarının yıl sonuNa tamamlanması hedefleniyor. Surlarda kullanılacak, niteliği ve kesimi uygun bulunan taşlar bloklar halinde Kayseri’den getirildi.

Kastamonu Kalesi’nde restorasyon çalışmaları devam ediyor. Yüklenici firma San Grup tarafından yürütülen restorasyon çalışmalarının bu yıl sonunda tamamlanması hedefleniyor. Kale, çalışmalar tamamlanana kadar ziyarete kapalı tutulacak.

1 milyon 474 bin liraya ihale edilen restorasyon projesinde, surlarda kullanılacak, niteliği ve kesimi uygun bulunan taşlar bloklar halinde Kayseri’den getirildi. Surlardaki restorasyonların yanı sıra, geçmiş yıllarda belediye tarafından yapılan yürüyüş yolları da yeniden düzenleniyor.

Arkeolojik kazı çalışması başlayacak

Öte yandan, Kale surları içinde Bayraklı Sultan Türbesi olarak bilinen mezarın yakınında, İnci Tepesine bakan sur çevresinde önümüzdeki günler içinde müze müdürlüğü tarafından arkolojik kazı çalışmalarına başlanacak.

Yine, Kale’deki çalışmalarının tamamlanmasının ardından, bir diğer arkeolojik değerimiz olan Evkaya kaya mezarında da gelecek yıl restorasyon çalışması başlatılacak.