Kastamonu Lezzet Durakları-3: Kirazlı Bahçe

Pek çok insan diğerlerinin boşa harcadığı zamanı kuIIanarak öne geçer. (Henry Ford)

Cumhuriyet Meydanından 11 km. Kuzeykent’ten 5 Km. mesafede Daday Yolu Gölköy Muhtarlığı karşısında hizmet veren Şahyar Kirazlı Bahçe görmeniz gereken yerler arasında.

Doğu Türkistanlı İç Mimar Siracettin Halit’in usta dokunuşları ile 2018 yılında hizmete giren bahçe meyve ağaçları içinde, kuş sesleri altında, huzurlu ve dinlendirici bir ortam.

Sünnet, kına, nikah, mezuniyet töreni gibi özel günler içinde hizmet veren bahçe kendin pişir kendin ye, köy kahvaltısı, çorba çeşitleri, tatlılar, sıcak ve soğuk içecekler ve özellikle meşe odununda ızgara çeşitleri ile özel tatlar sunuyor.

Bahçeye yaklaştığınızda arabanızın camı açıksa ızgaranın o mükemmel kokusu zaten ciğerlerinize bayram ettiriyor.

Bahçe dizaynı, usta ellerin yarattığı atmosferi ve sunulan kaliteli hizmet ile lezzeti yanında misafirperverliği ön plana çıkarmayı başarmışlar.

Oturduğunuz yerde sizi güneş rahatsız ediyorsa anında bir güneşlik getiriliyor ve bulunduğunuz yere takılıyor. Şemsiye demiyorum zira şemsiye değil evimizin camlarına taktığımız güneşliğin ta kendisi.

Yemek yeme şartı olmaması da ayrıcalık katmış mekana bir bardak çay veya kişi sayısına göre semaver ile çay hizmeti de ayrı bir güzellik.

Hemen bahçe içinde bulunan tavuklardan alınan yumurtalar kahvaltınızda köy yumurtasının unuttuğumuz rengini ve lezzetini hatırlatıyor. Ayrıca dilerseniz beslenen bıldırcınların yumurtalarından da alabilirsiniz.

Şahver Kirazlı Bahçenin işletmecisi Siracettin Halit; “Kastamonu’ya 2004 yılında geldim ve Belediye Caddesinde dükkan işletiyordum buranın internetten kiralık olarak verildiğini gördüm. Çok bakımsızdı bahçenin içindeki binalar çürümüş her yer dikenler içindeydi.

Burası hoşuma gitti ve bir şeyler yapılabilir diye düşündüm daha sonra kiraladık uzunca bir süre uğraştım. Binaları yeniledik buradaki tüm ahşap işçiliği salıncaklar dahil kendim yaptım. Yemek olarak meşe odunun da ızgara yani et ağırlıklı. Meşe odunu közünde etimiz de lezzetli oluyor çayımızı da aynı şekilde meşe odununda demliyoruz.

Çadırlarımızı çok sık birbirine yakın olarak yapmadık zira ailelerimiz daha rahat hareket etsinler neşe ve huzurlu bir ortamda vakit geçirebilsinler diye düşündük. Mekan için düşündüğümüz aklımızdaki birçok fikri tamamlayabilmek için birkaç seneye daha ihtiyacımız var. Henüz yapmadık ama ilerideki hedeflerimizden biri de bahçede düğün organizasyonları yapmak öncelikle ortamı uygun hale getirmek lazım.” diye anlatıyor mekanını.

Çoluk çocuk hep birlikte gidebileceğiniz ve uzun saatler nezih bir ortamda ailece piknik yapar gibi iyi vakit geçirebileceğiniz doğal yapı bozulmadan dizayn edilmiş oksijeni bol yerlerden biri Kirazlı Bahçe.

 

Eğer siz hedefleriniz üzerinde çalışırsanız, hedefleriniz de sizin için çalışacaktır. (JimRohn)

Yazı ve Fotoğraflar: Bülend Çadırcıoğlu