Kastamonu Lezzet Durakları-7: Ev Usulü Yaprak Sarma

Girişimciler meraklıdır ama mütecessis değildir. Girişimciler hırslıdır ama haris değildir. Girişimciler risk alır ama gözü kara değildir. Girişimciler başarıyı sever ama başarısızlıktan yılmaz. (Aysen Zamanpur)

Kadınların iş hayatına atılarak ekonomiye katkıda bulunmaları özellikle Kastamonu’da oransal olarak çok az ancak son zamanlarda gözle görülen bir artışla kültürel engelleri aşarak işyeri açmaya başladılar.

Türkiye’de özellikle kadınlar ücretsiz aile işçisi olarak görülmekte iken son yıllarda iş hayatına atılarak işyeri açan veya işyerlerinde işin cinsine göre kadın istihdamı sağlayan işverenlerde artış olmaya başladı.

Ekonomide ve sosyal yaşamda sürdürülebilir kalkınmanın sağlanabilmesi kadınlarımızın iş hayatına atılması ile mümkündür.

Son yıllarda Kadın Girişimcilere Devlet desteği sağlanması kadın girişimcilere işyeri açmalarında önemli bir avantaj sağlıyor.

Yapılan araştırmalar kadınların çalışma hayatına katılmasının ülkelerin büyüme hızına paralel olarak ilerlediğini gösteriyor.

Bu haftaki lezzet duraklarımızın konuğu Seniha Karamusaoğlu.

İşyerini devir aldığından devlet desteğinden yararlanamamış, daha önceleri evinde yapıp ev ekonomisine katkı sağladığı ürünlerini şimdi açmış olduğu işyerinde müşterilerine sunuyor.

Seniha Karamusaoğlu; “ 7 yıldır evden dışarıya sipariş üzerine yemekler yapıyordum. Sonra ürünlerimin daha çok kişilere ulaşacağını düşünerek bir yer açalım istedik ve iki aydır burada Salı pazarında hizmet veriyoruz.

İki aydır beklediğimiz umduğumuz ilgiyi bulduk müşterilerimiz çoğaldı.

KOSGEB’den Hizmet Hijyen eğitimi belgemi aldım.

Burada sac üzerinde etli ekmek, yoğurtlu ve patatesli ekmek, günlük çorbamız, yaprak sarmamız ev usulü olarak yapılıp satışa sunuluyor.

Kış döneminde Pastırmalı ekmekte yapmaya başlayacağız.

Daha fazla ürün çeşidi olmayacak zira fazlası ev usulü olmayacak iş tamamen ticarete dönecek.

En iyi hizmeti sunabilmek adına işimizi her geçen gün geliştiriyoruz, bu kadar kısa sürede müşterilerimizden gelen olumlu eleştiriler bizi daha çok heveslendiriyor.

İşyerimiz İnönü Mahallesi Orhan Şaik Gökyay Sokak No:24’de bulunmaktadır. “diyerek açmış olduğu işyerini anlattı.

İşyerinin ismi tabelalarında Kastamonu ev usulüyaprak sarma olarak geçiyor ve Salı Pazarında Orhan Şaik Gökyay İlköğretim Okulu’nun tam karşısında bulunuyor.

Kadın elinin değmiş olduğu belli olan ve damağı şenlendirmek bu olsa dedirten lezzetleri barındıran bu sevimli işyeri Seniha Hanımın hünerli elleri sayesinde umarım kalıcı olur.

Çıkardığı ürünlerin lezzeti, güleryüzü ve misafirperverliği ve özellikle hijyene verdiği önem nedeniyle tercih edebileceğiniz yerlerden biri.

 

Yeryüzünde gördüğümüz herşey, kadının eseridir. (M.Kemal Atatürk)

                                                                     Yazı ve Fotoğraflar: Bülend Çadırcıoğlu