“Kastamonu okuyor, yerel basınına sahip çıkıyor”

Sağlık Mil-Sen, halkın gazete okuma alışkanlıklarını geri kazanması ve yerel basına destek olmak için “Kastamonu okuyor, Yerel Basını’na sahip çıkıyor” adı altında bir kampanya başlattı.

Kampanya kapsamında Nasrullah Meydanı’ndaki bayilerden satın aldıkları yerel gazeteleri ücretsiz olarak vatandaşlara dağıtan Sağlık Mil-Sen Genel Başkan Yardımcısı Tugay Civelekoğlu, “Yerel basın bir şehrin hayatıdır, beynidir, hafızasıdır. Şehrin geleceği bu hafızayla yönlendirilir. Hafızasını yitirmiş bir şehir, komşusundan bihaber bir sokak hayal edemiyoruz” dedi.

Sağlık Mil-Sen, halkın gazete okuma alışkanlığının artması ve pandemi sürecinde zor günler geçiren yerel basına destek olmak için “Kastamonu okuyor, Yerel Basını’na sahip çıkıyor” adı altında bir kampanya başlattı.

Bu çerçevede dün Nasrullah Meydanı’nda gazete bayilerinden satın aldıkları yerel gazeteleri ücretsiz olarak vatandaşlara dağıtan Sağlık Mil Sen yöneticileri, bu çalışmanın örnek olmasını ve Kastamonu’da yaşayan her bir ferdin memleketin sesi olan yerel basına sahip çıkması gerektiğini söyledi.

Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Erkan Yılmaz da Sağlık Mil Sen’in düzenlediği kampanyaya teşekkür etti ve Kastamonu’nun sesi olan ve önemli bir görev üstlenen yerel basının sesinin daha gür çıkması adına bu tür desteklerin artmasını beklediklerini ifade etti.

Sağlık Mil Sen Genel Başkan Yardımcısı Tugay Civelekoğlu da kampanyaları ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“BizlerKastamonu’da yaşayan insanlar olarak temel bir hususun farkındayız. Hepimiz hayatı farklı pencerelerden gören, değerlendiren ve yaşayan insanlar olsak da en büyük asgari müştereğimiz yaşadığımız Kastamonu’dur. Hayatımızı Kastamonu ile idame ettiriyoruz. Bu sebeple Kastamonu’daki iyi veya kötü herşey hepimize aittir. Haliylede şehrimizin, diğer şehirler içindeki yerini ancak bizler belirleriz. Eğer biz sahip çıkarsak yıldızlara dahi ulaşırız.Ama sahip çıkmazsak tesadüflerle yaşarız.Hissettiğimiz bu aidiyet sebebiyledekadim şehrimizle bağımızı koparmamız mümkün değildir. Haliyle hepimizin bulunduğumuz hal ve şartlar her ne ise onun gerektirdiği nitelikte Kastamonu’ya vefa ve hizmet borcumuz vardır. Hiçbir şey olmasa da Kastamonu’nun kadim tarihinin bir neticesi olarak mesuliyet bizlerdedir ve bu mesuliyetimizin gereğini yerine getirmek zorundayız. Herkes bulunduğu makam, uğraştığı iştigal, kalbindeki mana, zihnindeki fikir her ne ise hepimizin öncelikli gayesi Kastamonu ve bu şehirde yaşayanlar olmalıdır. Bu bakımdan bizler, hepimizin hepimize sahip çıkması, derdiyle dertlenmesi, bu şehrin tarihi sıcaklığını ve kardeşliğini hissettirmesi gerekliliğine inanıyoruz. Buna görede hafızasını yitirmiş bir şehir, gününü yaşayamayan bir mahalle, komşusundan bihaber bir sokak, ekmeğinde gazete kokusu olmayan bir insan hayal edemiyoruz. Şehrimizin mensupları olarak eğer geçmişimizden bir nebze olsun haberdar isek, bunu Kastamonu’nun her anına şahit olmuş yerel gazetelerimiz, yerel radyolarımız, yerel internet TV’lerimiz,  hülasa yerel medyamıza borçluyuz. Dolayısıyla bizler, yerel gazetesine sahip çıkıp okuyan, yerel internet TV ve radyosuna sahip çıkıp izleyen ve dinleyen, bu vesileylede Kastamonu’muzun geçmişinden haberdar olan, şimdisini yaşayan ve sonraki nesillere güzel bir emanetle yarınının hazırlığında olan bir hayali taşıyoruz.”

“YEREL BASIN BİR ŞEHRİN HAYATIDIR”

“Bir yönüyle yerel basın bir şehrin hayatıdır, çünkü şehrinde hayatında olup bitenin haberi yerel basınla gelir.Yerel basın bir şehrin beynidir, çünkü tarihi hafızayla geleceğe atılacak adımlar hafızada biriken arşivle yönlendirilir. Yerel basın bir şehrin ruhudur, çünkü şehrin ne yaşadığını en önce gazeteciler yaşar ve hisseder. Bu nedenle bugüne kadar değeri anlaşılmayan yerel basınımız, ilimizin en önemli unsurları arasında en başta gelenlerdendir.

“ŞEHRİN GELİŞİMİNE BÜYÜK KATKI SUNAR”

“Bir yönüylede ülkemizde gelişmiş şehirlere bakıldığında, yerel medyanın şehrin gelişiminde çok önemli görevler ifa ettiğini müşahede ediyoruz. Kastamonu’muz sahilleri, kanyonları, patikaları, ormanı, havası, manzarası ve tarihi dokusuyla keşfedilmeyi bekleyen saklı bir cennettir. Dünyanın hiçbir ülkesinde yaşanmayan tüm mevsimleri en güzel şekilde hissederek yaşayan bir şehirdir. Bu sebepledir ki kış ve yaz turizminin başkenti olabilir. Yetiştirdiği marka ürünleri ile o ürünlerin borsası olabilecek niteliktedir. Madenleriyle sanayide en zirveye çıkabilecek kapasitededir. Bunları Kastamonu’dan tüm dünyaya duyuracak olan maddi ve manevi olarak güçlendirilmiş, sahip çıkıldığı her platformda dile getirilmiş, yerel basındır. Haliyle turizminden ticaretine, imarından sağlığına, kültüründen hayatına kadar her noktada yerel basının büyük roller üstlendiği yadsınamaz bir gerçek olup, yerel gazeteler geleceğe dair bir inancın eylemidir.”

“YEREL BASINI GÜÇLENDİRMEK HEPİMİZİN ÜZERİNE BİR VECİBEDİR”

“Salgının olumsuzluğunda yerel gazetelerimize sahip çıkarak, güçlendirerek, motive ederek güzel bir gelecek hazırlamak hepimizin üzerine bir vecibedir.Bunu hem hatırlatmak ve hemde gereğini yapmak üzere Sağlık MİL-SEN Kastamonu Teşkilatımız olarak kimseyi ötekileştirmeden, önyargıyla bakmadan,güzel bir gelecek için tarihe yön veren Kastamonu’muzun yerel basınına sahip çıkmak, desteklemek ve güçlendirmek üzere, Kastamonu’muzun bütün kesimleriyle gerçekleştireceğimiz, gerek kaybettiğimiz gazete okuma kültürüne tekrar hatırlatacak ve yarınlara aşılayacak ve gerekse yerel gazetelerimize sahip çıkmak adına iki kısımdan oluşan “KASTAMONU OKUYOR, YEREL BASININA SAHİP ÇIKIYOR” kampanyamızı şehrimizin tarihi Nasrullah Meydanı’ndan başlatıyoruz.”

“ABONELİK VE REKLAM KONUSUNDA DESTEK OLMALIYIZ”

“Bu kapsamda bütün siyasi partilerimizi, sivil toplum kuruluşlarımızı, meslek odalarımızı, tüm iş insanlarımızı, ulaşabileceğimiz her ferdimizi hem abonelik hem reklam noktasında kampanyamıza destek olmaları için Kastamonu’muzu bir bütün olarak kabul edip ziyaret edeceğiz.Zira Kastamonu’muz,bu çok küçük problemi  bütün dinamikleriyle kısa sürede aşacak ve çözecek her türlü imkana ve güce sahiptir.Herkesten her yerden karınca kararınca desteklerini alacağız. Belli bir süre içinde bu dinamikler sayesinde inşallah Kastamonu’muzun yerel basınımızın, gazetecilerimizin değerli olduklarını hissettireceğimize ve gereken desteğin verileceğine inanıyoruz. Geleceğe kararlı yürümek Kastamonu’nun elindedir. İnsanların en hayırlısıda insanlara faydalı olandır ve bu minvalde en güzel gayret gönüllere girip bir duada yer almaktır. Biz Sağlık MİL-SEN olarak yerel basınımızı oluşturan KASTAMONU AÇIKSÖZ, KASTAMONU DOĞRUSÖZ, KASTAMONU GÜNDEM 37, KASTAMONU GAZETESİ, NASRULLAH GAZETESİ, KASTAMONU SÖZCÜ GAZETESİ başta olmak üzere ilçelerimizde çıkan tüm yerel gazetelerimize, internette yayın yapan Kastamonu 366 TV, Kastamonu Akvim TV, Ajans37’ye, yerel radyolarımız Radyo 37 ve Kastamonu 105 FM’e desteğimizi attığımız bu adımla yeniden başlatıyoruz ve “KASTAMONU OKUYOR, YEREL BASININA SAHİP ÇIKIYOR” kampanyamıza herkesin desteklerini bekliyoruz.”