“Kastamonu, Türk Şehirleri arasında tarihsel bir merkez”

Kastamonu’da istihdamın yükünü çeken Kastamonu Entegre ve SFC’nin ölçüm ve yangın söndürme sitemlerinin kontrollerini yapmak için sık sık ilimize gelen GreCon Şirketi Alfeld’in mühendisi Olaf Blasig ile Cüneyt Günes tercümanlığında kısa bir sohbet yaptık.
Olaf Blasig Kastamonu‘nun “Tarihsel bir merkez” olduğunun altını çizerek bakın nasıl değerlendirdi:

O.B: “Kastamonu gördüğüm Türk şehirleri arasında tarihsel bir merkez görünümünde. Bir tarafında Bizans, bir yanı Osmanlı yapılarıyla çok kültürlü bir şehir. Otantik görünümü neredeyse bozulmamış. Bunun sebebi sahip çıkılmış olması. İnsan dünyanın her yerinde aynı insan. Yapısını ise iki sütun üzerinde kurulu bir yapı gibi değerlendirmek lazım. Bu yapının birincisi zihniyet yapısı, ikincisi ise kültürü. Şehirler yaşadığı kültürler üzerine inşa edilir ve korunur. Burada yaşayan hayatların da çok fazla bir beklenti, bir zihniyet içinde olmamalarının, şehrin gelişmemesi, şehrin korunması ve otantik kalmasında önemli bir rolü olduğunu düşünüyorum.

– Bu düşünceye nasıl vardınız?

O.B: Gelip gittikçe köylerinizi gezdim. Köylerinde kahvaltı yaptım. Bir gezimde tabela üzerinde gördüğüm bir yazı “Kastamonu şehit kadınları varmış” çok etkilendim. Bu şehire gelen giden mutlaka çok turist olmuştur. Bu şehrin bu güzelliğini ve özelliğini, turistlerin bile bozamadığını gördüm.

– Kastamonu’da en beğendiğiniz eser?

O.B: Kastamonu’nun her sokağı güzel. Ara sokaklarda yaşanmış bir tarih kültür varlıkları var. Cumhuriyet Meydanı etkileyici, kendini izleten, şehre güzellik katan bir eser. Kıymeti iyi bilinmeli.

– Biraz da ülkenizden söz edersek, üretim ekonomisinde Almanya başarıyı nasıl yakaladı?

O.B: Almanya’nın üretim ekonomisinde başarıyı yakalaması, ülkeyi yönetenlerin halkıyla birlikte hareket etmesiyle oldu, böyleceüretim ekonomisin de iyi duruma geldi. Hangi ülke olursa olsun o ülkeyi yönetenler halkıyla birlikte eğer hareket ediyorsa, mutlaka kalkınıyor ve zenginleşiyor.
Hanover 96 takımını tutan Alman Mühendis Blasig tarihsel merkez olduğunu belirtip, turistler bile bozmamış dediği Kastamonu’nun zengin bir kültür varlığına sahip bir şehir olduğunu Cumhuriyet Meydanı’nı çok beğendiğini söyledi. Almanya’nın kalkınmasında ülkeyi yöneten hükümetlerin halkıyla, birlikte hareket ederek bugünkü dünya ekonomisi içinde iyi bir yerde olduğunun altını çizdi. Mutlu kalın.