Kastamonu'da da gözaltılar var

Ankara merkezli dün 81 ilde eş zamanlı FETÖ operasyonu düzenlendi. Operasyonda 1120 kişi gözaltına alındı. İçişleri Bakanı Soylu, operasyonun, emniyet teşkilatını dışarıdan yönetmeye çalışanlara yönelik olduğunu söyledi. Operasyon çerçevesinde Kastamonu’dan da gözaltına alınan isimlerin olduğu öğrenildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın emniyet teşkilatına yönelik Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) mahrem yapılanması soruşturması kapsamında 81 ilde eş zamanlı baskınlar düzenlendi. Yurt genelinde 8 bin 500 polisin görev aldığı operasyonda 4 bin 672 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarıldı. Bu isimlerden 1448’inin tutuklu durumda olduğu öğrenildi. Şu ana kadar ise 1120 kişi gözaltına alındı.
BAKAN SOYLU’DAN AÇIKLAMA
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Vali Galip Demirel Ankara Vilayetler Evi’nde düzenlenen Göç Politikaları Kurulu ikinci toplantısında operasyonla ilgili konuştu.
Türkiye’nin bugün bütün terör örgütleriyle eş zamanlı olarak sınır içi ve dışında mücadelesini sürdürdüğünü vurgulayan Soylu, devletin bütün kurumlarının büyük bir mücadele sergilediğine dikkati çekti.
Soylu, Türkiye genelinde Ankara merkezli FETÖ’nün emniyet teşkilatındaki “mahrem” imamlarına yönelik başlatılan operasyonlara ilişkin de şu bilgileri verdi:
“Bu sabah Adalet Bakanlığı ile ortak yürüttüğümüz operasyon çerçevesinde, emniyetimize sızmış, emniyetimizi dışarıdan yönetmeye çalışan, adına ‘mahrem imamlar’ dediğimiz, neredeyse alternatif emniyet yapılanması ortaya koymaya çalışan, devletin kendi kurallarını hiçe sayan, bu konuda kendi gündemini, taleplerini ve iddialarını dile getirmeye çalışan bir yapıyı hem açığa çıkarmanın hem deşifre etmenin hem de çökertmenin çalışmasının en önemli adımı, bu sabah Adalet Bakanlığı ve Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 81 ilde bir operasyonla gerçekleştirilmiştir. Halen devam etmektedir. Şu ana kadar 72 ilde 1009 mahrem imam gözaltına alınmıştır. Bu, Türkiye Cumhuriyeti devleti açısından önemli bir adımdır.”
Operasyonun hedefinde, başta esnaf ve öğretmenler olmak üzere, FETÖ’nün talimatlarını, örgüt mensuplarına ileten, özellikle emniyet teşkilatı için paralel bir yapı oluşturan mahrem imamlar bulunuyor.
Gözaltına alınan şüphelilerin ev, iş yeri ve araçlarında yapılan aramalarda, sahte kimlikler, sürücü belgeleri, örgütsel doküman ve himmet listeleri ile, FETÖ’ye ait altın ve döviz ele geçirildi.
”Doktor” diye de adlandırılan mahrem imamlar hücre tipi faaliyet gösteren FETÖ’nün en gizli yapısı. Ev imamları tarafından örgüte kazandırılan öğrencilerden potansiyeli yüksek olanlar mahrem imamlar tarafından seçiliyor.
Her ihtiyacı karşılanan öğrencilere çalınan sorular veriliyor. Bu öğrenciler mahrem yapı tarafından harp okulları, polis akademisi, hakim-savcılık ve mülki idareye yönlendiriliyor.