Kastamonu’da yılın olayı: Tulum ve şampiyonluk

 

Bir yılda iki genel seçim yaşanan 2015’te ilimizde yıla damga vuran olay, 28 yıl aradan sonra bir partinin tulum çıkartmayı başarıp tüm milletvekilliklerini kazanması oldu.

Vilayet merkezi nüfusunda 103 bine ulaştığının açıklanması ile 2015 yılına mutlu bir başlangıç yapan ilimizde yatırım alanında yılın olayına ise ek yatırım programına alınarak çeyrek yüzyıl sonra gerçekleşme yolunda umut veren Kırık Barajı imza attı.

Tarihinde ilk kez şampiyon olarak Bölgesel Amatör Lig’den döndüğü 3. Lig’de ilk yarıyı lider tamamlayan Kastamonuspor 1966, Kasımpaşa’yı da eleyerek katılma hakkı elde ettiği Ziraat Türkiye Kupası grup maçlarında önce Karşıyaka, ardından da Galatasaray karşısında ortaya koyduğu görkemli futbolla Türkiye’nin beğenisini kazandı.

 

Acısıyla tatlısıyla bu gece saat 24.00’te geride bırakacağımız 2015 yılı, ilimiz açısından birbirinden önemli ve unutulmaz gelişmelere de sahne oldu.

 

28 yıl sonra “tulum”  

 

Bir yılda iki genel seçim yaşanan 2015’te ilimizde yıla damga vuran olay, milletvekili seçimlerinde 28 yıl aradan sonra bir siyasi partinin tulum çıkarması oldu. Adalet ve Kalkınma Partisi, 1 Kasım seçimlerinde ilimizdeki 3 milletvekilliğinin 3’ünü de kazanmayı başararak yılın en önemli olayına damga vurmayı başardı. 13 Haziran seçimlerinde Mustafa Gökhan Gülşen ve Metin Çelik’i TBMM’ye gönderirken diğer milletvekili koltuğunu MHP’li Emin Çınar’a kaptıran AK Parti, 1 Kasım seçimlerine ise milletvekili aday listesinde revizyona giderek girdi. 2’nci sıradaki Metin Çelik’i sabit tutarak birinci ve üçüncü sıradaki adaylarını değiştiren AK Parti, sandıkların açılması ile Hakkı Köylü ve Murat Demir’i de mazbata ile buluşturdu.

Kırık Barajı ek yatırım programında

Vilayet merkezi nüfusunda son yıllarda psikolojik bir sınır halini alan 100 bin bandı 2015’in ilk günlerinde açıklanan 103 bin sayısı ile aşıldı.

2015 yılının kamu yatırımı namına ses getiren gelişmesi ise Kırık Barajı’nın yılın üçüncü çeyreğinde ek yatırım programına alınması oldu. 1990’lı yıllarda yatırım programına alınan ancak daha sonraki yıllarda ekonomik krizler nedeniyle çıkarılan Kırık Barajı, ilimizin uzun ısrarı sonucunda Ağustos ayında ek yatırım programına alındı.

Çalışma hayatına grevler damga vurdu

İlimizde çalışma hayatına 2015 yılında damga vuran olaylardan biri SFC’de yaşanan grev, diğeri ise Abana Motorsan fabrikasının grev sonucu kapanması oldu.

SFC’de 27 Ocak tarihinde başlayan grev 15 Mayıs tarihinde sendikayı devre dışı bırakan anlaşma ile sona ererken, Abana Motorsan’da başlayan grev ise fabrikanın kapanıp, satılması ile son buldu.   

Sporda tarihimizin en görkemli yılı oldu

İlimizin futboldaki çınarı Kastamonuspor, 2015 yılında ardı ardına altına imza attığı başarılar ile vilayetimize spor alanında tarihinin en görkemli yılını yaşattı.

Bölgesel Amatör Lig’den, ilk kez şampiyon olarak döndüğü 3. Lig’in ilk yarısını iç sahada ve deplasmanda birbiri ardına aldığı başarılı sonuçlar ile lider tamamlayan Kastamonuspor 1966, aynı başarısını Ziraat Türkiye Kupası’nda da sürdürdü. Bartınspor, Konya Anadolu Selçukspor ve en son karşılaştığı Süper Lig’in başarılı ekibi Kasımpaşa’yı da eleyerek katılma hakkı elde ettiği Ziraat Türkiye Kupası grup mücadelesinde önce Karşıyaka ardından da Galatasaray karşısında ortaya koyduğu futbolla tüm ülkenin beğenisini kazandı.

2015’ten notlar

İlimizde 2015 yılı siyaset, ekonomi, turizm, STK, spor alanında daha birçok dikkat çeken gelişmeye sahne oldu.

Siyaset: Ülkemizin hiç kesintisiz 7 kez TBMM’ye giren siyasetçisi hemşerimiz Murat Başesgioğlu’nun 1 Kasım seçimleri öncesinde aday adayı olmayarak politikaya nokta koyması ilimiz kadar ülkemizde de büyük yankı uyandırdı.

Gençliğinden beri sosyal demokrat saflarda mücadele veren ve CHP’den milletvekili olarak TBMM’de görev yapan hemşerimiz Mehmet Yıldırım’ın 13 Haziran milletvekili seçimleri öncesinde partisinden istifa ederek AKP’den aday adayı olması da yine ilimiz yanı sıra ülke gündeminde şaşkınlık yaratan bir gelişme oldu.

Aynı yıl içinde 2 genel seçim yaşayan ilimize AKP Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu 2, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile CHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise birer kez geldiler.

AKP, MHP ve CHP’in yeni İl ve İlçe yönetimleri de geride bıraktığımız yıl yapılan seçimler sonrasında göreve geldiler.

Spor: Doğu Avrupa Enduro Şampiyonası’nın Azdavay ilçemizdeki Suğla yaylasında yapılması, ilimizin tanıtımı yanı sıra macera sporlarına gelecekte de ev sahipliği yapmasına yönelik ilk adım olması ile önemli bir gelişme oldu.

Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim’in, futbolun tabana yayılması için geliştirilen ‘Futbol Yatılı İlköğretim Bölge Okulları’ (YİBO) projesi için Kastamonu’yu “pilot il” seçmesi yılın diğer bir önemli gelişmesi oldu ilimiz namına.

Üniversite: Çıkan iddialı adaylar nedeniyle ciddi bir çekişmeye sahne olması beklenen Kastamonu Üniversitesi’ndeki rektörlük yarışı, mevcut rektör Prof. Dr. Seyit Aydın’ın koltuğunu korumasıyla sonuçlandı. Üniversitedeki seçim sandığından açık ara fark yaparak çıkan Prof. Dr. Aydın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ikinci kez rektörlük görevine atandı.

Turizm: THY’nin ardından PEGASUS’un ilimize İstanbul’dan karşılıklı uçuş koyması, ilimiz turizmi adına moral oldu. Yılın son günlerinde ortaya çıkan sürpriz ise ilimizin ünlü otel markası Hilton’la buluşma noktasında önemli bir şans yakalaması oldu.

Liman: ADÜAŞ’a devredilen İnebolu Limanı’nın işletme hakkını 49 yıllığına özel sektöre devredecek ihale, 27 Kasım tarihinde yapıldı. İhale komisyonunun onaylayarak Özelleştirme Yüksek Kurulu’na gönderdiği dosya için nihai karar bekleniyor.

Doğa Kültür Köyü: İl Özel İdaresi’nin yıl içinde iki kez kiralama ihalesine çıktığı Doğa Kültür Köyü’ne her iki ihalede de talipli çıkmadı.

Sıcak asfalt: Köy yollarında ilk kez sıcak asfalt uygulamasına geçildi.

BAKAP: Bütüncül bir kalkınma planına kavuşmak için ilimizin uzun süredir dillendirdiği BAKAP, ilk kez Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun dudaklarından döküldü.