Kastamonu’dan Boğaziçi’ne destek

Boğaziçi Üniversitesi’nin Rektörlüğü görevine Prof.Dr.Melih Bulu’nun atanmasına yönelik ilimizde de bazı üniversite öğrencileri Cumhuriyet Meydanı’nda okudukları basın açıklamasıyla tepki gösterdi.

Türkiye’nin farklı kentlerinde üniversite öğrenimlerine devam eden öğrenciler Boğaziçi Üniversitesi’nde yaşanan gelişmelerin ardından, “Kayyum değil, seçim istiyoruz” dediler.

Öğrenciler adına açıklamayı okuyan Emre Tiftik, “Her özerk alanı kayyumlar eliyle zapturapt altına almaya çalışan iktidar, 2016’da üniversitelerdeki rektör seçimlerini kaldırarak, 1 Ocak 2021 gecesi 5 üniversiteye daha kayyum rektör atandı. Boğaziçi Üniversitesi’ne atanan Melih Bulu, daha önce AKP milletvekilliği için aday adayı olmuş, AKP’de çeşitli görevler yapmış, Boğaziçi Üniversitesi’nin değil iktidar partisinin içinden gelmiş bir isimdir. Bu atama da tıpkı geçmişte olduğu gibi iktidarın üniversiteleri kendi politik ihtiyaçlarına ve sermayenin çıkarlarına göre dönüştürme gayesiyle yapılmıştır” dedi.

Rektör atamaları, baskılar ve saldırılarla üniversitelerin özgür düşünceden ve demokratik yapıdan uzaklaştırıldığını söyleyen Emre Tiftik, sözlerini şöyle sürdürdü:

“AKP, yaptığı atamalar ve müdahalelerle üniversite bileşenlerinin; öğrencilerin, emekçilerin ve akademisyenlerin okul içerisinde söz söylemesini engellemeye ve üniversitelileri ses çıkarmayan, iktidarın emrinde, biat eden, tek tipleşmiş bir kalıba sokmaya çalışıyor. Bilimsel bilginin üretim alanı olan üniversitelere yönelik gerçekleşen bu uygulamalar, üniversitelerin akademik özerkliğini, bilimsel özgürlüğünü ve demokratik yapısını zedelemektedir. Biz öğrenciler olarak bu kötü gidişe karşı sessiz kalamıyor ve kendimizi konuya dair söz söylemek mecburiyetinde hissediyoruz. Üniversitelere yapılan topyekün saldırıların bir parçası olan atanmış rektörlere karşı durmak, bizatihi özgür ve demokratik bir üniversiteyi savunmaktır. İlk günden itibaren üniversitelerini savunan Boğaziçi Üniversitesinden arkadaşlarımız AKP’nin atadığı Melih Bulu’ya teslim olmayacaklarını her geçen gün bir kez daha herkese göstermeye devam etmektedirler. Dayanışmaya en çok ihtiyaç duyduğumuz bugünlerde Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri de öğrenci arkadaşlarımızla dayanışma içinde olarak sadece kendi öğrencilerine değil bütünüyle bir topluma ders vermektedirler. Bu süreçte bizler gibi öğrenci dayanışmasını büyütmeye gayret gösterdiği için gözaltına alınan, karalama kampanyalarının konusu olan, korku ve baskı politikalarıyla sindirilmeye çalışılan günün sonunda ise haklılığı ortada olduğu için serbest bırakılan bütün arkadaşlarımızın da yanında olduğumuzun bilinmesini isteriz. Bize düşen nerede olursak olalım Boğaziçi Üniversitesinden arkadaşlarımızın sesi olmak, sözü olmaktır. Farklı şehirlerde farklı üniversitelerde okuyan Kastamonulu gençler olarak sesleniyoruz. Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin talepleri bizim de taleplerimizdir. Öğrenciler olarak üniversiteleri arka bahçesine dönüştürmeye çalışan iktidara ve yaptıklarına karşı mücadele edeceğiz. Bir kez daha duyuralım Mahmut Ak İstanbul Üniversitesine, Verşan Kök ODTÜ’ye, Melih Bulu Boğaziçi’ne rektör olamaz! Rektörler; öğrencisi, akademisyeni ve emekçileriyle üniversitenin tüm bileşenlerinin ortak iradesiyle seçilmelidir. Kabul etmiyoruz vazgeçmiyoruz. Kayyum değil seçim istiyoruz!”