Kastamonulu girişimci yapay zeka pazarında “ben de varım” dedi

DOF Robotics otonom ve yapay zekalı forklift üretimine geçmeye hazırlanıyor. Otomatik Yönlendirmeli Araçlar (AGV) sektörünün her geçen gün büyüdüğünü belirten DOF Robotics Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Mertcan, “2016 yılında 1,5 milyar dolar, 2017 yılında 2 milyar dolar olan AGV pazar payının 2025 yılında ise 8,5 milyar dolardan fazla olması bekleniyor. Bu pazarda Türklerin de yer alması gerektiğini düşündüğümüzden AR-GE merkezi olmamızın avantajını kullanarak, Otomatik Yönlendirmeli Araçlar (AGV) üretimi için çalışmalara başladık” dedi.

2004 yılında üzerinde çalışmaya başladığı eğlence robotlarını 2009 yılında üretmeye başlayan DOF Robotics Esenyurt’taki merkezinden 50 ülkeye ihracat yapıyor. Eğlence simülatörleri ve hareket robotları üzerinde çalışan firma, sadece Türkiye’nin değil Avrupa, Asya ve Amerika’nın en hızlı ve adrenalin derecesi yüksek eğlence simülatörlerini üretiyor. Universal Studios, Marvel gibi dünyaca ünlü firmalar ile ortak projeler yapan DOF Robotics, IAA-PA üyesi olup, Global Exhibitor unvanı ile birliğin dünya çapındaki bütün fuarlarına katılıyor. Firma şu an eğlence ve oyun alanında ürettikleri simülatörleri savunma sanayiine de taşımayı hedefliyor.

MUSTAFA MERTCAN KİMDİR?

1981 yılında Kastamonu’da doğan Mustafa Mertcan, üniversite döneminden itibaren ilgi duyduğu Simülatör alanında ilk girişimini yine okul yıllarında yaptı. Uzun yıllar üzerinde çalıştığı simülatörün ilk piyasaya sürümünü 2009 yılında gerçekleştirdi. Kurucusu olduğu şirketi Dof Robotik A.Ş. tüm dünyada 40 dan fazla ülkede 300 den fazla Hareketli Sinema satışı yaparak sektörün en büyüklerinin yanına adını yazdırdı. Şirketi 2011 yılından itibaren yurtdışına açılarak kısa sürede Eğlence Endüstrisinin önde gelen firmaları arasına girdi. Yeni teknoloji ve trendleri yakından takip ederek, yenilikler konusunda öncü olmak bakış açısıyla gelişmiş, üst düzey ve teknoloji bakımından yoğun ürünler üreterek yurtiçi ve yurtdışında şirketine birçok başarı ve ödül kazandırdı. Son olarak 2016 yılının Kasım ayında eğlence endüstrisinin en büyük organizasyonu IAAPA’dan “Brass Ring Award” ödülü alarak dünyada sektörü domino eden oyuncular listesine girdi.

Mustafa Mertcan, Masterchef yarışmacılarından Güzide Mertcan’ın da eşi.