“Kastamonuluların samimiyeti suistimal edildi”

Kastamonular Dayanışma Derneği (Kas-Der) Genel Başkan Yardımcısı Rahmi Sezer, AK Parti İstanbul il yönetimine asil listeden yalnızca bir Kastamonulunun girmesini “Akıl tutulması yaşıyorlar. Kastamonuluların samimiyeti suiistimal edildi” diyerek eleştirdi.

AK Parti İstanbul il yönetimine asil listeden bir Kastamonulunun girdiğini anımsatan Kas-Der Genel Başkan Yardımcısı Rahmi Sezer, demografik yapıyı göz ardı ederek gerçekleşen haksızlığın tahammül edilemeyecek büyüklükte olduğunu söyledi ve “AK Parti’nin akıl tutulması yaşadığı aşikardır. Bu durumdan kısa sürede kurtulması temennimizdir” dedi.

İstamonu gazetesinde yer alan haberinde, İstanbul’daki 35 ilçede şubesi, 4 ilçede temsilciliği ile faaliyet gösteren Kastamonulular Dayanışma Derneğinin (Kas-Der), genel kurul öncesi talep ettiği istişare toplantısında muhatap bulamadığını bildiren Rahmi Sezer, siyasal pozisyonlara gelecek kişilerin belirlenmesinde; toplumsal hareketlerden uzak, sadece bireysel yakınlığıyla ön plana çıkan kişilerin oynadığı etkin rolün kabul edilemeyeceğini de kaydetti.

Kas-Der Genel Başkan Yardımcısı Rahmi Sezer yaptığı değerlendirmede şu ifadelere yer verdi:

“Kastamonuluların samimiyeti suiistimal edildi”

“7.Olağan Genel Kurulda AK Parti İstanbul asil il yönetiminde 25 ilçeli Avrupa Yakasından Kastamonulu giremezken, 14 ilçeli Anadolu Yakasından sadece bir isim yer aldı. Buna karşın Tokat, Malatya, Sivas ve Trabzon illerine mensup 4’er kişi listede bulundu. Mevcut durum Kastamonuluların samimiyetinin suiistimal edildiği gerçeğini oraya çıkardı.”

“Muhatap bulamadık”

“Kas-Der’in iktidar partisine karşı tutumlar sergilediği konusunda algı yönetilmeye çalışıyor. Oysa bu durum gerçek dışıdır. Kastamonuluların demografik yapıya göre temsil edilme talebi, karşılıklı beklentiler gibi birçok konuyu istişare etmek üzere genel kurul sürecinde ve öncesinde AK Parti İstanbul eski İl Başkanı Bayram Şenocak ile defaatle görüşme talebimiz oldu. Randevu taleplerimize olumlu cevap alamamak ve karşılığında muhatap bulamamak üzücü bir durum.”

“Kastamonu’yu 3-5 kişi temsil edemez”

“Kendini Kastamonuların temsilcisi ilan eden ancak sivil toplum kuruluşlarından ve toplumsal sorunlardan uzak kişilerin yönlendirmeleriyle siyasete girecek adayların belirlenmesi son derece vahim bir durum. İstanbul’daki Kastamonuluları temsil etmek üç beş kişinin tekelinde olamaz.  Bu kişilerin Kastamonuları temsil etmeyi bir kenara bırakın, hak savunuculuğu için Kastamonu toplumu ve sivil toplum kuruluşlarıyla diyaloğu bile şaibelidir. Bireysel değil toplumsal menfaatler ve alınacak kararlar için Kas-Der çatısı altında tüm sivil toplum kuruluşlarıyla istişare edilmesi gerekir.”

 “Çok geç olmadan…”

 “Önümüzdeki siyasi süreç 2023 ve 2024 seçimleri ile önemli bir döneme giriyor.  Halihazırda tamamen şahsi gayreti ile göreve gelen İstanbul Milletvekili Hulusi Şentürk dışında AK Parti üst siyasetinde Kastamonulu hiçbir temsilci bulunmuyor.

İstanbul’daki 447 Kastamonu sivil toplum kuruluşunun tepkilileri günlerdir bize iletiliyor.  AK Parti ile kurmak için çaba sarf ettiğimiz ama bir türlü muvaffak olamadığımız diyaloğu çok geç olmadan gerçekleştirmeyi umuyoruz. Kas-Der Genel Merkezi olarak İstanbul’daki Kastamonuluların sorunlarını paylaşmak için çok acil istişare kanallarının açılmasını, gelecek süreçle ilgili taleplerimizin dinlenmesini istiyoruz. “ (İSTAMONU)