“Kastamonu'yu tanıtmaktan geri durmayacağız”

Ahşap Fuarı’nın Valilik tarafından uygulamaya konulan bir proje olmasına rağmen 2 yıldır destek alamadıklarını belirten Belediye Başkanı Tahsin Babaş, “Ahşap Fuarı Erdoğan Bektaş’ın valiliği döneminde hayata geçirilen bir projeydi. Valilik bazında bir projeydi. O gittikten sonra gelen valiler ilgi göstermedi. Biz, sivil toplum kuruluşlarımız bu işin arkasında durmaya devam ediyoruz” dedi.

Bu yıl 18-21 Mayıs tarihlerinde 7’ncisi düzenlenecek olan Kastamonu Ahşap Fuarı’nın değerlendirme toplantısı dün yapıldı.

IMG_2602Belediye toplantı salonunda Belediye Başkanı Tahsin Babaş’ın başkanlığında gerçekleşen toplantıya, tüm ilçelerin belediye başkanları, Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Selçuk Arslan, Kastamonu Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Dursun Ergin, Tosya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Metin Ekşi ve sektör temsilcileri katıldı.

İstanbul’da organize edilen her etkinliğe katılıp destek vermeye özen gösterdiklerini hatırlatan Belediye Başkanı Babaş, bu kez İstanbul’dan ve diğer büyük şehirlerdeki hemşehrilerinden aynı hassasiyeti beklediklerini söyledi ve “Bi kere de onlar bizim yanımızda olsun” dedi.

Toplantıda KATSO Başkanı Selçuk Arslan İstanbul’daki ilçe dernekleriyle ilçe belediyelerinin irtibata geçip fuara İstanbul’daki Kastamonuluların katılımının sağlanmasını önerirken, KESOB Başkanı Dursun Ergin de fuarın amacına ulaşabilmesi için Kastamonu’yu önemseyen her sivil toplum kuruluşunun önceki yıllara göre çok daha heyecanlı ve istekli çalışması gerektiğine söyledi.

Tosya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Metin Ekşi ise ahşap sektöründe faaliyet gösteren şehir dışındaki esnaf ve sanayicileri Kastamonu’ya çekmek için ulaşım ve aynı zamanda konaklama giderlerinin de finanse edilmesi önerisini getirdi.

Kastamonu için bu fuarın büyük önem arz ettiğini dile getiren Belediye Başkanı Tahsin Babaş, “Kastamonu bir orman şehri, ağaç şehri, ahşap şehri diyoruz ama yeterli ilgi ve alakayı göstermiyoruz. 18 – 21 Mayıs 2017 tarihleri arasında 7’ncisini düzenleyeceğimiz Ahşap Fuarı’na Kastamonu Belediyesi olarak gereken desteği sağlayacağız. Kastamonu’nun buna ihtiyacı var. Kastamonu’nun tanıtımı, Kastamonu esnafı açısından bu fuarı çok önemli görüyorum. Biz hiç bir zaman bu işten caymayacak, mücadelemize devam edeceğiz. Bu işin sürdürülmesi gerekiyor. Türkiye’de bizden başka bu fuarı yapan yok. Geçen yıl yeteri kadar ilgi görmedi ama bu sene daha fazla ilgi görmesi için gayret ve çaba sarf edeceğiz. Tanıtımın az maliyetlisi, çok maliyetlisi olmaz. Biz Kastamonu’yu tanıtmaktan geri durmayacağız.Bu fuarın büyük bir geleceği olduğunu düşünüyorum. Bu noktada iyi bir vizyon yakaladık. Herkesin bu fuara katkı vermesini istiyorum. Bu işi, fuarı başkasına kaptırmayalım” ifadelerini kullandı.

Ahşap Fuarı’nın Valilik tarafından uygulamaya konulan bir proje olmasına rağmen 2 yıldır destek alamadıklarını da belirten Belediye Başkanı Tahsin Babaş, “Valilikten 2 yıldır maalesef gerekli desteği göremiyoruz. Ahşap Fuarı Erdoğan Bektaş’ın valiliği döneminde hayata geçirilen bir projeydi. Valilik bazında bir projeydi. O gittikten sonra gelen valiler ilgi göstermedi. Biz, sivil toplum kuruluşlarımız bu işin arkasında durmaya devam ediyoruz” dedi.

İstanbul’da yaşayan Kastamonulu iş adamlarını ve faaliyet gösteren Kastamonu derneklerini de fuarda görmek istediklerini belirten Başkan Tahsin Babaş, “Biz Kastamonu olarak İstanbul’a gidiyoruz. Birazda İstanbul Kastamonu’ya gelsin. Bizde İstanbul’daki hemşehrilerimizi Kastamonu’da görmek, ağırlamak istiyoruz. Sanayicilerimizi, hemşehrilerimizi, memleketlimizi görelim istiyoruz. Ne zaman isterlerse biz İstanbul’a gidiyoruz. Buradan açıkça İstanbul’a sesleniyorum; Bir kerede siz yanımızda olun. Ahşap Fuarı’nda İstanbul’daki iş adamlarımızı, derneklerimizi, hemşehrilerimizi Kastamonu’ya bekliyoruz” diye konuştu.

İl dışından fuara katılmak isteyen sektör temsilcilerinin ulaşım ve konaklama giderlerini de Kastamonu Belediyesi olarak karşılayacaklarını belirten Başkan Tahsin Babaş, “Gelecek misafirlerin sektör temsilcisi olmaları şartıyla bu yükü sırtlamaya hazırız” dedi.

Başkan Babaş ayrıca fuarı daha cazip kılmak için Arzu Akça konseri de organize edeceklerini sözlerine eklerken, ilgiyi çekmek için ünlü bir isim konusunda ise çalışmaların sürdüğünü ve fikirlere açık olduklarını aktardı.