KASTÜ-Filipinler MSU işbirliği köprüsü

Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın ve üniversitenin Dış İlişkiler Erasmus Koordinatörü Doç. Dr. Ahmet Sıvacıoğlu ile birlikte gittiği Filipinler’in Marawi bölgesinde, nisan ayı içerisinde Kastamonu’da üç anlaşma imzaladıkları Mindanao State University (MSU) ile yapılabilecek işbirlikleri konusunda görüşmelerde bulundukları bildirildi.

Üniversite’den verilen bilgiye göre, ziyarette, “Erasmus+ Yükseköğretim Programı 2015-2016 Dönemi Ana Eylem 1-Program Ülkeleri ile Ortak Ülkeler Arasında Öğrenci ve Personel Hareketliliği Projesi’nin (KA107) gündeme geldiği, proje kapsamında iki üniversite arasında belirlenen öncelikli alanlarda yapılacak hareketlilikler ve işbirlikleri konusunda görüşmeler yapıldığı ve somut ilerlemeler sağlandığı kaydedildi.

Yapılan açıklamada, “Toplam olarak 7 kampüsten oluşan ve 85 bin öğrencisi ile Filipinler Cumhuriyeti’nin üçüncü büyük üniversitesi olan MSU’nin Marawi kampüsünde Eğitim, İletişim, Mühendislik, Tarım, Ormancılık Bilimleri, Ilıgan Kampüsünde (Ilıgan Instıtute of Technology) Mühendislik ve Temel Bilimler, Naawan Kampüsünde Su Ürünleri, Tarım ve Ormancılık konularında yapılabilecek işbirlikleri fırsatlarının ele alındığı toplantılar düzenlenmiştir.

Üniversitemiz Filipinler Cumhuriyeti Mindanao State University ile işbirliği yapan ilk Türk üniversitesi olmuştur.

Filipinler Cumhuriyeti ziyareti kapsamında Türkiye Cumhuriyeti Manila Büyükelçiliğine yapılan ziyaret kapsamında Büyükelçi Esra Cankorur ile yapılan görüşmede işbirliğinin ilgi ile izlendiği anlaşılmıştır” denildi.