“Katliamın siyasi sorumluları belli”

Eğitim Sen Kastamonu Şube Başkanı Fikret Tufanyazıcı, “Ankara’daki katliamın ve ölümlerin siyasi sorumluları bellidir… Lanetliyoruz” dedi.
Tufanyazıcı, katliamı protesto etmek için bugün ve yarın bütün Türkiye’de grevde olacaklarını da duyurdu.

Eğitim Sen Kastamonu Şube Başkanı Fikret Tufanyazıcı, yaptığı yazılı açıklamada Ankara’daki terör saldırısıyla ilgili yazılı sir açıklamada bulundu.
“Ankara’daki katliamın ve ölümlerin siyasi sorumluları bellidir” diyen ve olayı lanetleyen Tufanyazıcı açıklamasında şu ifadeleri kullandı:
“DİSK, KESK, TTB ve TMMOB’nin çağrısıyla Ankara’da düzenlenen barış mitingi öncesinde kalabalık içinde peş peşe patlatılan bombalar sonucunda onlarca kişi hayatını kaybetmiş, yüzlerce arkadaşımız yaralanmıştır. Barış talebinden rahatsız olan malum güçler yine harekete geçmiş, tek hedefi barış taleplerini haykırmak olan on binlerce insanın içinde bomba patlatarak savaş ve kandan beslendiklerini bir kez daha göstermişlerdir.
Türkiye’nin dört bir yanından gelerek iktidarın savaş politikalarına karşı, ‘Savaşa İnat, Barış Hemen Şimdi!’ diyerek barış talebiyle başlayan yürüyüş sırasında peş peşe iki bomba patlatılmıştır. Patlamanın hemen ardından polisin gaz bombalı saldırısı nedeniyle yaralılara zamanında müdahale edilememiştir. Polisin bu tutumu, katliamı gerçekleştirenlerin amacına ulaşmasına güvenlik güçlerince nasıl göz yumulduğunu açıkça göstermektedir.
Ankara’da yaşanan vahşi katliamın sorumlularını uzaklarda aramaya gerek yoktur. 7 Haziran seçimleri sonrasında kışkırtıcı ve saldırgan politikalarını sürdüren, her ağızlarını açtıklarında akan kan ve ölümler üzerinden siyaset yaparak ‘oy avcılığı’ yapanlar, katliamın asıl sorumlularıdır.
Ankara’da yaşanan saldırı, emekçilerin barış, demokrasi ve özgürlük taleplerini hedef almıştır. Kendi siyasi ikballeri için yıllardır şiddet ve nefret dilini kullananlar, bugün Türkiye’nin katliamlar tarihine yeni bir katliam daha eklenmesine neden olmuştur.
Eğitim Sen olarak her fırsatta savaş çığırtkanlığı yapanlara karşı, ‘İnadına barış’ diyen barış savunucularını göz göre göre katledenleri ve bu katliamın gerçekleşmesine neden olanları lanetliyoruz.
Ankara’daki vahşi katliamda hayatını kaybeden Tosyalı hemşerimiz İnşaat İş Sendikası kurucularından İsmail Kızılçay başta olmak üzere saldırıda kurban verdiğimiz tüm barış suvunucusu kardeşlerimizi minnetle anıyor, katliamı protesto etmek için 12 Ekim Pazartesi ve 13 Ekim Salı günü bütün Türkiye’de grevde olacağımızı duyuruyoruz. Hepimizin başı sağolsun!”