KATSO Başkanı, göreve yeniden aday

Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası (KATSO) Başkanı Selçuk Arslan, 7-14 Nisan’da gerçekleştirilecek olan oda seçimlerinde yeniden başkanlığa aday olduğunu açıkladı.

Seçimlerde meslek gruplarından Meclis üyeliğine aday olacak iş insanlarını da tanıtan Selçuk Arslan, görev süresi içerisinde kırgınlık ve küskünlüklerin önüne geçmek için hep uzlaşmacı bir politika izlediklerini söyledi.

Göreve geldiklerinde 365 odadan biri olan KATSO’yu A Grubu’nda yer alan 30 oda arasına taşıdıklarını da belirten Selçuk Arslan, OSB’nin bir çok problemini çözüme kavuşturduklarını, 1 milyon 300 bin metrekarelik 2’nci OSB kurulması için önemli yol katettiklerini, Devrekani Hayvancılık OSB kurulması ve Teknopark içinse fitili ateşlediklerinin altını çizdi.

Kastamonu’yu ve Kastamonulu sanayiciler her alanda temsil ettiklerini belirten Selçuk Arslan, Rıfat Hisarcıklıoğlu tarafından Ticaret ve Sanayi Odaları Konseyi’ne seçilmesiyle Kastamonu’nun sorunlarını konseye ve bu bağlamda tüm ilgili bakanlara ve bakanlıklara iletme fırsatı da oluştuğunun altını çizdi.

Göreve reklam yapmak için gelmediğini ve hiç bir beklentisinin de olmadığını vurgulayan Selçuk Arslan seçildikleri takdirde önceliklerinin OSB’ler olacağının altını çizdi. Teknopark, BAKAP ve teşviklerin bir basamak daha yukarı çıkarılması için çalışmalarına aralıksız devam edeceklerini belirten Arslan şunları söyledi:

“Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası geçmişi 1882 yılına dayanan köklü ve tarihi bir odadır. 1882 yılında başlayan yolculuğumuz bugünlere kadar gelmiştir. KATSO’nun 2 bin 500’e yakın üyesi vardır. 2 bini aktif, 500’ü pasif üyedir. KATSO 10 ilçeye hizmet vermektedir. Gerek geçmiş meclisimiz ve yönetimimiz daima uzlaşmacı bir politika izledi ve bunda başarılı oldu. Geçen meclis ve yönetimimiz birlik ve beraberlik içerisinde çalışarak, hiç bir ayrım yapmadan, gönüllük ilkesiyle iyi hizmetler üretti. Meclis üyesi olarak bu odaya girdim ve üç dönemdirde işin içindeyim. Son dönem kadar başarılı, birlik ve beraberlik içerisinde hareket eden, her şeyi oda için yapan bir meclis ve yönetim görmedim. Bu hizmet yarışıdır. Rakipler olacaktır, olmalıdır. Türkiye demokratik bir ülkedir. Seçimlerle gelinir, seçimlerle gidilir. Ancak odalarda dargınlıklar, kırgınlıklar olmaması açısından uzlaşma çok önemlidir. İşinden, vaktinden, maddi gücünden, vizyonundan, misyonundan faydalanabilecek arkadaşların tabiki oda da yeri vardır. Ama gelinen noktada bir uzlaşma olmadığı anlaşıldı. Bazı arkadaşların uzlaşma olmadan bu oda da görev alma talepleri var. Bu durumda en güzel yöntem sandıktır. Demokratik, şeffaf ve düzeyli bir seçim olmasını temenni ediyorum. Bizde 7 Nisan’da yapılacak olan seçimlerin startını bugün itibariyle veriyoruz. 10 meslek grubumuz var. 10 Meslek grubunda 25 meclis üyesi ve 60 meslek komitesi üyemizle yola çıkıyoruz.Bilgimizi, tecrübemizi bizden sonra gelecek nesile aktarmak için seçimler sonrasında hemen Kadın Girişimciler Kaomitesi ile Genç Girişimciler Komitesi oluşturulacak.”

“ANKARA İLE DİYALOG KURAN 30 ODA İÇİNDEYİZ”

“Biz hizmet için göreve yeniden talip olduk. Bizim yaptıklarımız var, yapamadıklarımız var. Yapamadıklarımızı biliyoruz. Eleştirileri saygıyla karşılıyoruz ancak biz göreve geldiğimizde 365 odadan herhangi bir odaydık. Bugün ise ilk 30 oda arasına girdik. 30 oda arasına girmek 3 yılımıza maloldu. 3 yıl boyunca yapılan çalışmalar sayesinde A Grubu oda olduk. Ankara’yla diyalog halinde olan 30 odadan biriyiz de diyebiliriz. Seçimi kazanırsak 30 oda arasında çıtayı daha yukarı çıkartmaya gayret edeceğiz. Aksi bir durumda ise göreve gelecek arkadaşların çıtayı düşürmemeleri gerektiğini düşünüyorum. Çünkü çok emek var.”

“BİZDE MAAŞ VE HARCIRAH YOK”

“Göreve talip olan ve seçilen arkadaşlarımızda gönüllük ilkesi esastır. Bizlerde maaş yoktur. Bizlerde harcırah yoktur. Bizde kanununen almamız gereken 50 TL söz konusudur. Bu rakamda odaya bağışlanmaktadır. Bütün fuarlara katıldık. Her yer yerimizi aldık. Her yerde Kastamonu sanayicisini ve Kastamonuluları temsil etti. Ticaret ve Sanayi Odaları Konseyi’ne şahsım Rıfat Hisarcıklıoğlu tarafından seçildim. Bu vesileyle de 4 yıl boyunca Kastamonu’nun sorunlarını konseye taşıma fırsatımız oldu. Tüm bakanlara kendi sorunlarımızı anlatma fırsatımız oldu. Biz ticaret mensupları reklam yapmayı sevmeyiz. Biz bu göreve reklam için gelmedik, talipde değiliz. Bir beklentimizde yok.”

“2.OSB İÇİN ADIM ATTIK,

DEVREKANİ OSB VE

TEKNOPARK’IN FİTİLİNİ ATEŞLEDİK”

“Organize Sanayi Bölgesi’yle ilgili çok sayıda problemle karşılaştık. Doğalgazından elektriğine kadar sorunlarını çözdük. OSB’nin parası da var. Arıtma tesisimiz kaldı. 2.OSB için çok emek harcadık. Valiler değişti ama biz yılmadık. Tüm izinlerini alıp 1 milyon 300 bin metrekarelik bir OSB kurulmasının adımını attık. Hükümet planına girdi. 44 milyon TL para ayrıldı. Kamulaştırması yüzde 55’i geçti. Devrekani Hayvamcılık OSB’nin fitilini ateşledik. Bu meclisin ve yönetimin başarısıdır. Ticaret ve sanayi odalarında tek bir kişi hiç bir şey yapamaz. Ekip ruhuyla başarıya ulaşılabilir. Herkes iş adamıdır. Burası siyasi bir parti değildir. Burası siyasi partilerin üstüdür. Burada her siyasi partiden, partisiz olan ve her görüşten arkadaşımız vardır. Hepsiyle bir araya gelip bir şeyler yapabiliyoruz.”

“ÖNCELİĞİMİZ OSB’LER”

“Teknopark meselesinin de içindeyiz. Teknopark bakanlar kurulu kararıyla çıkıyor. Üniversite içinde 10 dönüm yer tahsis edildi. Teknopark çıkartmak kolay değil. Kurulması için 300 bin TL sermayeli bir şirket kurulması gerekiyor. Biz bu şirkete ortak olduk. Belediye, üniversite ve KOSGEB ortak oldu. Teknopark kurulursa AR-GE yatırımlarına büyük destekler var. Bunlar üzerine çalışıyoruz. Yer hazır, para hazır. Biraz daha üzerine gidebilirsek ücretsiz ödemeden Kalkınma Bakanlığı’na yaptırmaya çalışacağız. Kastamonu’da atıl kalan bazı yatırımlar var. MİEM var bu konuda görüşmeler sürüyor. Daday Ballıdağ Hastanesi ile ilgili değişik fikirler var ve değerlendiriliyor. Tıp Fakültesi ve Uğurlu Hastanesi’ni yakından takip ediyoruz. Bölge İstinaf Mahkemesi’nin Kastamonu’da kurulmasını önemsiyoruz. Bu konuda Milletvekilimiz Hakkı Köylü’nün çalışmalarına her zaman destek olacağız. BAKAP’ta bizim önem verdiğimiz önemli bir projedir. Bu projeninde uygulanması için elimizden geleni yapacağız. Bu seçim atmosferinde BAKAP’ı alabilirsek, Kastamonu ve Batı Karadeniz’in kazancına olur. Şuna ki OSB bin 500 kişiye istihdam sağlıyor. OSB genişletildiğinde 2 bin kişinin de orada istihdam edileceğini düşünüyorum. Bizim önceliğimiz bir defa OSB’lerdir. Bizim olmazsa olmazımız bir kere OSB, TEKNOPARK, BAKAP ve teşviklerin bir adım daha öne çıkmasıdır.”

“ODAMIZA 7.5 DÖNÜM ARAZİ KAZANDIRDIK”

“Osmanlı Sarayı’nın 20 yıllığına kiraladık. Burada çok iyi bir iş yaptığımızı düşünüyorum. Osmanlı Sarayı bize yakışırdı. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu bize Osmanlı Sarayı’nın kiralamamızı ve elinden gelen desteği vereceğini söyledi. Bizde Belediye Başkanımıza gittik ve burayı kiraladık. Osmanlı Sarayı’nın 10 bin 50 liraya 20 yıllığına kiraladık. Anıtlar Kurulu’ndan izin alıp Osmanlı Sarayı’nı eski ihtişamlı günlerine getireceğiz. Şuan ki hizmet binamızın karşısında ki dükkanlarımızı belediye ile takas ederek Nasrullah Meydanı’nın açılmasına katkımız oldu. Tarihi bir karar vererek o dükkanları Kuzeykent’te bir arazi ile takas ettik. Bu kararı veren meclis üyelerimize teşekkür ediyorum. Takas ettiğimiz 7.5 dönüm arazi bundan sonra Ticaret Sanayi Odası’na gelen yönetimlere yeterde artar. Bu parayı kasamıza koyduk. Çıktığımız yer içinde KOSGEB ile anlaşma sağladık. Burasının canlanması için KOSGEB’e burayı kiraya verdik. Bu civardaki dükkanlarda bu sayede mağdur olmayacaklar. Yine burası canlı kalacak. Odamızın şuanda maddi olarak bir sıkıntısı yoktur. Her türlü faaliyetlerinde içerisindedir.”

MEHMET PATTABAN

KATSO Meclis Başkanı Mehmet Pattaban 7 Nisan’da gerçekleştirilecek olan oda seçimleri için Selçuk Arslan’ın görevi bırakmayı teklif ettiğini ancak Meclis üyeleri olarak kendisini yeniden aday olması konusunda ikna ettiklerini açıkladı.

KATSO’nun bu dönemde Selçuk Arslan’a ihtiyacı olduğunu vurgulayan Mehmet Pattaban, “Selçuk Aslan’ın “bırakalım” demesine rağmen biz kendisinin bu dönemde odamıza gerekli olduğunu düşünerek kader birliği ettiğimiz arkadaşlarımızla birlikte başkanlığa devam etmesi için kendisine ısrarcı olduk ve ikna ettik. Yine birlikte, beraber çalışacağız. Kastamonu’muzun ve odamızın başarısı için elimizden geleni yapacağız. Ben kendisine çok teşekkür ediyorum. Zamanını ve mesaisini bizim odamız için harcadığı için Allah kendisinden razı olsun. Biz hep beraberiz ve inşaallahta aynı şekilde çalışmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

FEYYAZ PATTABANOĞLU

Meclis üyesi Feyyaz Pattabanoğlu da yaptığı konuşmada yarım kalan işleri tamamlamak istediklerini söyledi.

Kastamonu’nun kazanması için tek ses olarak hareket etmenin önemine işaret eden Pattabanoğlu, “Bu bir ekip işi. Biz, Selçuk Arslan’ın liderliğinde geçen dönemde birlik ve beraberlik anlayışı içerisinde güzel hizmetlere imza attığımız kanaatindeyiz. Yarım kalan işlerimizi de tamamlamak istiyoruz. Bunun içinde farklı farklı sesler değil, tek bir ses olarak hareket etmemiz gerekiyor. Sağolsun buradaki tüm gruplardaki meclis üyesi arkadaşlarımız bu hedefe kilitlenmiş durumdalar. Kastamonu paydasında bir araya gelmiş olan bizler yeni dönemde de Kastamonu için, Ticaret Odası’nın üzerine düşen vazifeyi en güzel şekilde yapmak istiyoruz. Selçuk Arslan’a da hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyoruz. Burada kader birliği ettiğimiz 10 meslek grubundaki tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Aramıza yeni katılan arkadaşlarımıza da hoşgeldiniz diyoruz. Geçtiğimiz dönemde aramızda yeralan ancak bugün olmayan meclis üyesi arkadaşlarımız var. Kendileriyle hiç problemimiz yoktur. Kendi istek ve arzularıyla fedakarlık etmişlerdir. Gönüllü olarak her zaman çalışmaya devam edeceklerdir. Tek ses olarak, güzel hizmetler yapacağımız kanaatindeyiz” diye konuştu.

Arslan’ın Oda Meclis Üyesi Listesi

1. Meslek Grubu (Bankalar, Sigorta Acenteleri, Kuyumcular)
Feyyaz Pattabanoğlu, Mehmet Pattaban

2. Meslek Grubu (İnşaat Malzemecileri ve Tedarikçileri)
Hakkı Dinç, Hüdaver Eski

3. Meslek Grubu (Turizm Faaliyetinde Bulunanlar, Eğitim Kurumları, Temizlik ve Güvenlik Şirketleri)
Can Gürol, Serkan Mütevelli, Olgu Eğitim

4. Meslek Grubu (Tarım ve Hayvancılık Kooperatifleri, Un İşleme Tesisleri, Et ve Ürünleriyle İştigal Edenler)
Burak İzbeli, Recep Dinler

5. Meslek Grubu (Giyim Sektörü, Beyaz Eşya, Hazır Mobilya, Optik, Telekomünikasyon)
Mehdi Yenikomşuoğlu, Cömert Selvi, Ferhat Ülger

6. Meslek Grubu (İnşaat Müteahhitleri)
Selçuk Arslan, Mustafa Kavlakoğlu, Salim Arpacıoğlu

7. Meslek Grubu (Gıda Maddeleri Toptan ve Parakende Satışı Yapanlar)
Süleyman Güral, Erkan Hüsemoğlu, Hakkı Önder

8. Meslek Grubu (Motorlu Taşıtlar Kooperatifleri, Seyahaet Acenteleri, Oto Yedek Parça Tedarilçileri, Sanayi Esnafı)
İhsan Tığlıoğlu, İhsan Kaşgil, Selçuk Yılmaz

9. Meslek Grubu (Akaryakıt ve Petrol Ürünleri)
Mehmet Civcioğlu, Necmi Ünlü

10. Meslek Grubu (İnşaat Mühendisleri, Mimarlar, Elektrik, Makine, Harita Mühendisleri)
Abdullah Özçakmak, Feza Tiryaki