KATSO sınıf atladı

Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası (KATSO), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) oda ve borsaların üyelerine daha kaliteli hizmet vermesini sağlamak amacıyla uyguladığı akreditasyon sisteminde sınıf atlayarak A sınıfına yükseldi.

96 oda arasında sayısız kriter göz önüne alınarak yapılan puanlama sonucunda 365 odadan sadece 30’unun yer alabildiği A sınıfı odalar arasına, 11. sırada yükselme başarısı gösteren KATSO’ya sertifikası Ankara’da düzenlenen törende verildi.

Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası (KATSO), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) oda ve borsaların üyelerine daha kaliteli hizmet vermesini sağlamak amacıyla uyguladığı akreditasyon sisteminde sınıf atlayarak A sınıfına yükseldi.

Bir süredir B sınıfı oda olarak üyelerine hizmet veren KATSO, 96 oda arasında sayısız kriter göz önüne alınarak yapılan puanlama sonucunda 365 odadan sadece 30’unun yer alabildiği A sınıfı odalar arasına yükselme başarısı gösterdi.

KATSO’ya sertifikası ise Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ile TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katılımında TOBB Konferans Salonu’nda düzenlenen törende verildi.

SANAYİ DEVLERİNE KAFA TUTTUK

Ege Bölgesi Sanayi Odası, Konya Ticaret Borsası, Kocaeli Sanayi Odası, Gaziantep Ticaret Borsası, Ankara Sanayi Odası, Konya Ticaret Odası, Rize Ticaret ve Sanayi Odası, Sakarya Ticaret Borsası, Ankara Ticaret Borsası ve Marmaris Ticaret Odası’ndan sonra en çok puan toplayan oda olan Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası adına sertifikayı Başkan Selçuk Arslan aldı. Selçuk Arslan’a sertifikayı Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ile TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun elinden aldı.

Sertifika törenine; KATSO Meclis Başkanı Mehmet Pattaban, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı aynı zamanda AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü, Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Feyyaz Pattabanoğlu, Meclis Başkan Yardımcısı Mehdi Yenikomşuoğlu ile Meclis üyeleri İhsan Tığlıoğlu, Recep Dinler ve Abdullah Muhammed Özçakmak’ın yanı sıra Oda Genel Sekreter yardımcıları Adil Levent Baş ile Barış Çağlayan ve Akreditasyon Sorumlusu Barış Yiğit Yaşar da katıldı.

BORSA’NIN AKREDİTASYONU YENİLENDİ

Aynı törende akreditasyonu yenilenen Kastamonu Ticaret Borsası da sertifikasını aldı. C sınıfı oda statüsünde hizmetlerini sürdürecek olan Kastamonu Ticaret Borsası adına sertifikayı Yönetim Kurulu Başkanı Sedat İşeri, Başkan Yardımcısı Serdar İzbeli, Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Yüksel, Meclis üyesi Tarık Altıkulaç, Genel Sekreter Emre Uzer, Muhasebe Memuru Gaye Karahan Yıldız ile Akreditasyon Sorumlusu Zehra Delioğlu katıldı.

RİFAT HİSARCIKLIOĞLU

  1. Dönem’de akredite olan 18 oda ve borsa ile 2 şubenin de ilk kez belge almaya hak kazandığı tören, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun açılış konuşmaları ile başladı.

Afrin’de devam eden Zeytin Dalı Harekatı kapsamında hayatını kaybeden şehitlere rahmet dileyerek konuşmasına başlayan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, nefes kredisini Cumartesi günü İzmir’de açıklayacağını ifade ederek, “Pazartesi gününden itibaren, düşük faizli imkanları üyelerimize kullandıracağız” şeklinde konuştu.

15 Nisan’a kadar Türkiye genelindeki oda ve borsa seçimlerinin yüzde 99’nun biteceğini, her dönemin bir başarı hikayesi olduğunu söyleyen Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti: “Sizin döneminizdeki başarı hikayenizden biri de bugün verilen akreditasyon çalışmalarıdır. TOBB Başkanı olduğum dönemde odalar ve borsalar birliği camiasında bir kalite ve müşteri odaklı kalite anlayışı yoktu. Biz de dünyadaki en tecrübeli olan İngiltere Odalar Birliği ile görüştük ve buraya gelip bizi eğitti. Eğitimler sayesinde biz de akreditasyon veren bir kurum haline geldik. İlk önce kendimizi disipline ettik. Sonra ülke geneline yaymaya başladık bu eğitimleri. 2002 itibariyle bir tane proje yazabilen odam yoktu benim. Dil bilen oda sayım beşti. Bugün çok şükür oda ve borsalarımız 800 milyar liralık proje yaptı.”

BÜLENT TÜFENKÇİ

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci de “Odalar ve borsalar sayesinde şirket kuruluşlarının tamamı ticaret sicilleri tarafından gerçekleştirilecek. Odalarımız, borsalarımız güçlü, biz eskisinden çok daha iyi olacağız ve pozitif yansımalarını göreceğiz” dedi.

Tüfenkci, oda başkanlarının, o ilin akil insanları olduklarını ve hayırlı hizmetler yaptıklarını dile getirerek, odaların önemine değindi.

Devlet ile vatandaş arasında mesafe olmaması gerektiğini kaydeden Tüfenkci, “Bizler bu hizmetleri odalarımız, borsalarımız aracılığı ile yapıyoruz. Odalarımız olarak sizler bugüne kadar bu hizmetleri başarıyla yürüttüğünüz. Bu fuarların katılımcıları sizlerin üyeleri, ticaret odalarımız üyelerine faydalı olamayacaksa hangi alanda faydalı olacak” ifadesini kullandı.

Yapılan işlerin doğrudan istihdamı arttırmak için olduğunu belirten Tüfenkci, “Yabancı yatırımcıları teşvik etmek adına projeler hayata geçirdik. Ayrıca odalar ve borsalar sayesinde şirket kuruluşlarının tamamı ticaret sicilleri tarafından gerçekleştirilecek. Odalarımız, borsalarımız güçlü, biz eskisinden çok daha iyi olacağız ve pozitif yansımalarını göreceğiz” diye konuştu.

 

ERHAN VEREN