KATSO’da Arabuluculuk semineri

Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası’nın ev sahipliğinde Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Daire Başkanı Çağdaş Özer’in katılımıyla, ticari uyuşmazlıklar, işveren-çalışan uyuşmazlıklarında arabuluculuk ve vergi avantajları konularında Arabuluculuğun Güncel Gelişimleri adlı seminer düzenlendi.

Seminere Baro Başkanı Özgür Demir, KATSO Başkanı Oğuz Fındıkoğlu ve avukatlar katıldı. Toplantıda bir selamla konuşması gerçekleştiren KATSO Başkanı Oğuz Fındıkoğlu, “2012 yılında çıkan arabuluculuk kanunu ile ilgili yaptığı çalışmalardan dolayı TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na teşekkür ederim. Arabuluculuğun yaygınlaşması ve gelişmesi için atılan adımlara da ayrıca teşekkür ederim. Odamız bu konuda TOBB Arabuluculuk Uyuşmazlığı Çözüm Merkezi ile çalışmalar yürütecek olup, yapmayı planladığımız çalışmaların ilkini bugünkü seminer ile paylaşmak istedik” ifadelerini kullandı.

Baro Başkanı Özgür Demir ise “Arabuluculuk malum yaşayan bir organizma. Gerçekten sürekli değişime açık, sürekli ilgiye ihtiyaç duyan bir organizma. Biz avukatlar olarak arabuluculuk faaliyetleri yürütüyoruz. Burada ciddi arabulucu arkadaşlarımız var. Özveri gösteriyorlar. Avukatlarda arabuluculuk müessesinin yaşaması içinde önemli bir meslek grubu. Yaşayan bir organizma dedik. Bununla ilgili de güncel gelişmelerin değerlendirilmesi, böylelikle sık sık gündeme getirilmesi gerekiyor. Pandemi döneminde arabulucular sürekli su değiştirdiler. Hiçbir olumsuzluğa mahal vermeden bu süreci arabulucularımız yürüttü. Güncel gelişmelerin doğru değerlendirilmesi, doğru tahlil edilmesi halinde arabuluculuk sürecinin tereyağından kıl çeker gibi yürüyeceğinin kanısındayım. Arabuluculuk da giderek alanı gelişen bir dal. Ticaret yapan kişilerinde arabuluculuk konusunda bilgilenmesi, neyin ne olduğunu doğru tahlil etmesi gerekiyor. Bu hem arabuluculuğun işini kolaylaştırır, hem de arabuluculuğa müracaat eden avukatın işini kolaylaştırır. Arabuluculuk ticaret yapan gruplarca iyi bilinirse, meslek grubunun işi kolaylaşacak ve sonuçta doğru bir sentez ortaya çıkacaktır. Bu tür toplantılar sayesinde arabuluculuğun gelişeceğine canı gönülden inanıyorum” diye konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından T.C. Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Daire Başkanı Çağdaş Özer, TOBB UYUM Genel Müdürü Dr. Onur Yüksel, TOBB UYUM Arabulucusu Avukat Arabulucu Özlem Bora ve TOBB UYUM Arabulucusu Avukat Arabulucu Dr. Burak Aslanpınar tarafından Arabuluculuğun Güncel Gelişimleri adlı seminer gerçekleştirildi.