Kayıtlı inkar!

İl Koordinasyon Kurulu’nun dünkü toplantısına Karayolları Bölge Müdürü Hüsameddin Özendi’nin geçtiğimiz günlerde söylediği “Taşıko Kavşağı’nda Kastamonulu bir müteahhide çattık” sözlerini inkar etmesi damga vurdu. Bölge Müdürü Özendi, Vali Yaşar Karadeniz’in de bizzat şahit olduğu, gazetecilerin ses kayıt cihazlarında var olan ve açıklamanın ertesi günü gazetelerde yer açıklamasının “Uydurma” olduğunu söyledi.

 

Karayolları Bölge Müdürü Hüsameddin Özendi, TAŞIKO Kavşağı’yla ilgili yaşanan tartışmalara İl Koordinasyon Kurulu’nda cevap verdi.

Vali Yaşar Karadeniz’in bölge müdürlüğüne düzenlediği ziyarette TAŞIKO Kavşağı ile ilgili basın mensuplarına yaptığı açıklamada “Kastamonulu bir müteahhide çattık” ifadesini kullanan Bölge Müdürü Özendi, İKK toplantısındaki konuşmasında ise böyle bir cümle kullandığını inkar etti ve yayınlanan haberlerin “uydurma” olduğunu iddia etti.

Kavşak için açtıkları ikmal ihalesini, İhale Kanunu’ndan kaynaklı sebeplerden ötürü söz konusu firmaya vermek zorunda kaldıklarını ve ihaleyi alan firmanın çok zayıf çıktığını belirten Bölge Müdürü Hüsameddin Özendi, toplantıda şunları söyledi:

“Geçen sene buranın işini yapan firma gayet hızlı çalışıyordu ama iş keşfinde bitmedi. Biz işin tamamlanması için bir ikmal ihalesi yaptık. İkmal ihalesini alan firmamız maalesef çok zayıf çıktı. İhale kanundan kaynaklı sebeplerden dolayı işi verdik. İhale verirken de buranın özelliğini anlattık. Buranın Kastamonu’nun kalbi olduğunu, terminalin önü olduğunu, beklemenin hiç tahammülü olmadığını ve çok hızlı çalışması gerektiğini, ödenek sorumuzun olmadığını yani gerekirse 24 saat çalışması gerektiğini söylememize rağmen, maalesef sözlerimizin hepsi havada kaldı. Basımızda nereden uydurduysa ben ‘Kastamonulu müteahhit demişim.’ Ben böyle bir şey demedim. Bana ‘Niye yavaş gidiyor’ diye sordular. Bende müteahhitten kaynaklanıyor dedim. ‘Kim müteahhit’ dediler. Bende Kastamonulu bir arkadaş dedim. Yani Kastamonulu olduğu için kötü yapmıyor. Kötü olduğu için kötü yapıyor. Yavaş yapıyor, yavaş çalışıyor. Maalesef şu anda feshetmeyi dahi düşünüyorum ama bu seferde daha kötü olacak. İşin fesih süreci mutlaka mahkemeye gidecek. Kaş yapalım derken göz çıkacak. Bizim derdimiz üzüm yemek, bağcıyı dövmek değil.”

TAŞIKO Kavşağı’nı yapmakla yükümlü olan firmaya defalarca yazı yazdıklarını, tehdit ettiklerini, parasını geciktirdiklerini belirten Hüsameddin Özendi, müteahhitin 15 Eylül’e kadar işi bitirmeyi taahhüt ettiğini kaydetti.

Kavşağın 15 Eylül’de biteceğine inanmadığını, müteahhit üzerinde baskı oluşturulduğu takdirde çalışmanın bitirilebileceğini dile getiren Hüsameddin Özendi, “Burada kamuoyunun ve esnaflarının ne kadar mustarip olduğunu Belediye Başkanımız Tahsin Babaş ile sürekli görüşüyoruz, farkındayız ama çok fazla yaptırım gücümüz yok. Her fırsatta yazı yazıyoruz, tehdit ediyoruz, asacağız keseceğiz diyoruz, parasını geciktiriyoruz ama bu seferde iş iyice yavaşlıyor. İşin bitim tarihi sene sonu. Ama normal çalışılsa buranın 15 yada 20 gün içerisinde, Ağustos sonu gibi bitmemesi için hiçbir sebep yoktu. Eğer gerçekten bizim dediğimiz tempoda çalışabilseydi 31 Ağustos gibi biz buranın tamamını bitirmesini sağlamak niyetindeydik. Şu anda müteahhit firmanın telaffuz ettiği tarih 15 Eylül. Fakat 15 Eylül’de buranın biteceğine ben inanmıyorum. Bu adamlar bu tempoyla sene sonuna kadar bitirirlerse ben mutlu olacağım. Orada bizden kaynaklamayan sebeplerden dolayı çuvalladık. Müteahhittin işi ciddiye almadığından dolayı, işi savsaklandığından dolayı şikayetçiyim. Arkadaşımız Kastamonu’ya kötülük ediyor. Maalesef yapacak fazlada bir şeyimiz yok. Çalışmıyor. Akşamları saat 19.00’da geliyorum. Paydos etmiş arkadaş. 22.00’da hava kararıyor. 19.00’da niye paydos ediyorsun? ‘Adamlar sekiz saat çalışıyor’ diyor. Böyle bir anlayış yok. 2 ekip kur, 3 ekip kur gece çalış. Orada çok ciddi bir sıkıntı içerisindeyiz. Basınımızın bunun üstüne gitmesi lazım iken beni suçlaması, beni yaraladı. Hiç tanımadığımız birisi de çıktı, Kastamonu’ya hakaret etmişim gibi beyanat verdi. Bu konuda çok dertliyim. Kastamonu’nun ekmeğini yiyorum, olur mu böyle bir şey? Kastamonu için yapıyoruz o kavşağı. İş hızlı yapılsın diye didiniyoruz ama maalesef yanlış intiba veriliyor. TAŞIKO Kavşağı’nda gelin hep birlikte olalım, sıkıştıralım, ağır baskı oluşturalım müteahhittin üstünde hızlı çalışsın çabuk bitirsin. Bir kuruş borcumuz yok” şeklinde konuştu.

Karayolları Bölge Müdürü Hüsamettin Özendi’nin açıklamalarından ardından söz alan KESOB Başkanı Dursun Ergin, “TAŞIKO Kavşağı’ndaki projeden en çok sanayi esnafı mağdur oluyor. Proje şu aşamaya gelinceye kadar biz çok farkında olmadık. Özellikle otogara çıkışta sol tarafta kalan sanayinin üç tane sokağı çıkmaz sokak haline geldi. Dolasıyla orada bulanan kamyon tamircileri için kamyonlar sokağa girdiğinde araçlar geri geri çıkmak zorunda kaldılar. Bunu geç fark ettik. Şu anda da otogardan çıkarken yine sağ tarafında yine yolun bir kısmı dükkanların önünden veriliyor. Benim Bölge Müdürü’müzden ricam bu sanayi esnafının kullandığı yan yolu kullanma süreniz ne kadar az olursa, esnafımızın da mağduriyeti o kadar az olur. Ayrıca orada çok toz oluyor. Oranın müteahhit tarafından zaman zaman sulanmasını sağlanmasını istiyoruz” dedi.

Dursun Ergin’in talepleri üzerine Özendi; “Oradaki esnaf arkadaşlardan 10-15 kişi benden bir randevu alın. Bende müteahhidi çağırıyım. 58 yaşındayım. Bu zamana kadar o müteahhitte yaptığım hakaretleri ya da fırçaları bir başkasına yapsam ya beni vururdu ya da o işi yerine getirirdi. Adam dinliyor, dinliyor yine kendi bildiğini okuyor” ifadelerini kullandı.