Kayyum söylentisine cevap

“Spekülasyon… Görevimin başındayım

Belediye Başkanı Tahsin Babaş, son günlerde yaygınlaşan “Belediyeye kayyum atandığı”yle ilgili söylentileri spekülasyon olarak değerlendirdi ve “Görevimin başındayım” açıklamasında bulundu.

Belediye Meclisi Eylül ayı toplantısında konuşan Başkan Babaş, belediye hakkında çıkan söylenti ve iddiaları kesin bir dille yalanladı.  

Babaş, “Belediye başkanı olarak ben ve meclisimiz görevimizin başındayız. Çalışmalarımızı speküle etmek isteyenleri, bizler de duyuyoruz. Ama bu spekülasyonlara kesinlikle izin vermeyeceğiz. Bunları bilinçli olarak yapanları riyakar ve sahtekar olarak adlandırıyoruz” dedi.

 

Belediye Başkanı Tahsin Babaş, son günlerde yaygınlaşan “Belediyeye kayyum atandığı”yle ilgili söylentileri spekülasyon olarak değerlendirdi ve “Görevimin başındayım” açıklamasında bulundu.

Kastamonu halkının bu söylentilere inanmamasını isteyen Tahsin Babaş, “İnançlı insanlar olarak yalan ve iftira çok kötü bir şey olduğunu dile getirmek istiyorum. Olmayan bir şeyi varmış gibi göstermek. Hem insanlara yakışmaz hem de Cenab-ı Allah katında cezası vardır. Lütfen doğruluğundan emin olmadığınız yalan, yanlış söylemlere inanmayın. Bu iftiralar kişilere değil Kastamonu’ya zarar verir. Kastamonu’nun gelişmesini ve büyümesini istemeyenler var. Onun için de sürekli dedikodu üretiyorlar” ifadelerini kullandı.

Konu hakkında söz alan Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Grup Başkanı Muzaffer Berber, ise “Başkanım, son on günden bu yana, telefonla vatandaşlara bilgi vermek zorunda kalıyoruz. ‘Kastamonu’da başkan tutuklanmış, belediyeye kayyum atanmış’ diye dedikodu dolaşıyor. Belediyemizin çalışmasını engellemeye çalışanlar olduğunu görüyoruz. Bunu yapanlara gereken cevabı vermenizi bekliyoruz” dedi.

Muzaffer Berber’in konuşmasının ardından Belediye Başkanı Tahsin Babaş ise, “Bunları bilinçli olarak yapanları riyakar ve sahtekar olarak adlandırıyoruz. Bizim dinimiz iyiyi, güzeli emreder, ama bunlar bunun dışında kalan insanlar. Doğru olmayan bir şeyi savunmak da yanlış” diye konuştu.

İMAR

Toplantıda imar konularına da açıklık getiren Tahsin Babaş, imar konularında Estetik Kurulu’nu işaret etti. “Estetik Kurulu’nun kararı bizim için ön karardır” diyen Başkan Babaş, şunları söyledi:

“Estetik Kurulu’nun kararı meclisimize de ışık tutacaktır. Estetik Kurulu deneyimli ve bu konunun ehli insanlardan oluşan 5 kişilik bir heyet. Biz bu işi kuralına göre yapıyoruz. Bu kurulun alacağı kararlar bilirkişi niteliğindedir. Yetki Belediye Meclisi’nin olsa da onların karara göre hareket edeceğiz. Önümüzdeki günlerde yapı yüksekliği için Estetik Kurulu’nun bir çalışması olacak. Onu da burada değerlendireceğiz. Şehrimizin yapısını ve dokusunu bozmayacak bir düzenleme getirecekler” dedi.

Mevzuat dışı herhangi bir uygulama yapmayacaklarının altını çizen Başkan Babaş, “Mevzuata uygun çalışma yapıp belediyeden ruhsat alamayan olmadı. Belediyeden doğan en ufak bir gecikme yok. Binaları yapan firmalara uygulamaları iyi takip etmelidir. Şu anda yapı denetim alanında faaliyet gösteren 5 firma var. Bir firmanın bakabileceği alan 360 bin metrekare, ilimizde çok hızlı bir yapılaşma olduğundan firmaların kotası dolmuş durumda. Bu gibi nedenler gecikmeye neden oluyor. Ama bizim bunları atlama imkanımız yok. Bizim arkadaşlarımız projeleri incelediğinde çok eksik görüyor. Mevzuata uygun projeyi getirene aynı gün ruhsatı veririz. Bir gün bile bekletmeyiz. Yeter ki, mevzuata uygun proje gelsin. Onun için bu gecikmeleri kimse belediyemize mal etmesin. Binaların mimari yapısı Estetik Kurulu’na giriyor. Her hafta düzenli olarak toplanıyor. Binaların estetik olarak göze hoş gelmesine önem veriyorum. Bizim çabamız ilimizin güzel gözükmesidir. Kimseye zorluk çıkarmaya çalışmıyoruz. Bizim amacımız üzüm yemek” diye konuştu.

NASRULLAH MEYDANI

Nasrullah Meydanı projesi hakkında da bilgi veren Tahsin Babaş, “Nasrullah Meydanı projesi meydana çıkmaya başladı. İlimize yakışan bir proje olduğunu düşünüyorum. Kısa zamanda bitirmek istiyoruz. Yakın zamanda taban kaplamasına başlayacağız. Ama bunu yaparken benden bir fikir doğdu. Kış aylarında temizlemeye çalışırken meydanın zeminin tahrip ediyoruz. Bunu engellemek için tabana ısıtıcı bant döşemek için çalışıyoruz. Onun için biraz iş uzayabilir. Şimdiden özür dileriz” ifadelerini kullandı.

ŞEHİR PARKI

Turhan Topçuoğlu Şehir Parkı’nın açılışını yakın zamanda yapacaklarını dile getiren Babaş, “ine önümüzdeki günlerde Turhan Toğçuoğlu Şehir Parkı’nın açılışını yapacağız. Şuanda Kastamonu’nun değerlerini oraya heykel olarak koyduk. Onların da seslendirmelerini yapacağız. İhsan Ozanoğlu, Yorgansız Hakkı, Davulcu Karayılan, Mehmet Akif ve Arnavutoğlu Ali Pehlivan, dokunduğunuz zaman hangi konuda üstatsa onu sergilemeye başlayacak. Davulcu Karayılan davul çalacak. İhsan Ozanoğlu Sepetçioğlu’nu söyleyecek” dedi.

Meclis toplantısında ayrıca Mehmet Akif Ersoy Mahallesi’ne yapılan sosyal konutlara suyun yüzde 50 indirimle verilmesi de kararlaştırıldı.