KDH’de koldan anjiyo dönemi

Kastamonu Devlet Hastanesi’nde koldan anjiyo dönemi başyadı. Kardiyoloji Uzmanı Dr. Mustafa Yaşan, “Kardioloji ünitemizde takım ruhunu taşıyan çok başarılı bir ekibimiz var. Ben Kardioloji uzmanı olarak hastalarımın yüzde 90’ını koldan anjiyo yapıyorum. Aynı gün de taburcu ederek hastalarımızı evlerine uğurluyoruz” dedi.
Kastamonu’da güvenle koldan anjiyonun yapılabildiğini ifade eden Uz.Dr.Yaşan, “Bu yöntemden hastalarımız da oldukça memnun kalmakta. Kalp damar hastalıklarının teşhis ve tedavisinde kullanılan çok başarılı bir yöntem” diye konuştu.

KOLDAN ANJİYO NASIL YAPILIR?
Koldan anjiyografi için öncelikle el bileğinde atardamarın üzeri küçük bir iğne ile uyuşturulur (lokal anestezi). Daha sonra atardamara ince, yumuşak plastik bir sheat (kılıf) yerleştirilir. Bu kılıfın içinden yine yumuşak ve ince plastik içi boş kateterler bir kılavuz tel vasıtasıyla kalp damarlarının çıkış yerine ilerletilir. Kateter özel bir x-ray makinesi yardımı ile koroner (kalbi besleyen damarlar) arterlere yönlendirilir. Kontrast materyal (anjiyo boyası) kateter yoluyla enjekte edilir ve hareketli röntgen filmleri dijital ortamda kaydedilir. Prosedürün bu bölümüne koroner anjiografi denir.

KOLDAN ANJİYONUN AVANTAJLARI NELERDİR?
Klasik anjiyoda kasık damarlarından içeri kateter sokularak kalp damarlarına ulaşılır. Bu işlemden sonra hastanın kasığındaki plastik kılıf çekilip baskı uygulanarak kanama kontrolü sağlanır. Sonrasında yaklaşık altı saat boyunca kum torbası konulur. Bu durum hastanın normal hayatına dönme ve taburcu olma süresinin uzamasına neden olur. Bu kum torbasının hastanın kasığının üzerinde kalması ağrılı bir süreç yaşanmasına neden olabilir. Koldan anjiyoda ise hastanın atardamarındaki kılıf stent takılmış olsa bile işlemden hemen sonra çekilir. Hasta işlem sonrası hemen ayağa kalkıp yürüyebilir. Altı saat sırtüstü yatmak zorunda kalmaz. Anjiyo sonrası kanama ve atardamar komplikasyonları kasıktan olana göre daha az görülür. Hastaya sadece anjiyo yapılmışsa işlemde yaklaşık altı saat sonra taburcu olabilir. Yani aynı gün içerisinde anjiyo olup evine dönebilir. Anjiyo sonrası eğer stentleme yapılmışsa ertesi gün taburcu olur. Hem acil olan (acile kalp krizi ile gelen) hem acil olmayan hastalarda güvenle uygulanabilir. Koldan anjiyo özellikle tercih edilmesi kilolu, yatakta sırt üstü uzun süre yatamayan, ortopedik sorunları olan, prostat büyümesi nedeniyle sık idrara çıkan, erken ayağa kalkması gereken, kronik akciğer hastalığı olan hastalar ve yaşlılara kolaylık sunuyor.